ВАШИНГТОНУ ЈЕ СРБИЈА ГЛАВНИ ПАРТНЕР НА БАЛКАНУ: Обард Кесић, политички аналитичар из Вашингтона, за "Новости"
ОШТРЕ речи и претње санкцијама вашингтонских званичника против "сецесионистичких" лидера Републике Српске и медијски написи о наводној претњи сукобом у Босни и Херцеговини, политички аналитичар, шеф Представништва РС у Вашингтону Обрад Кесић види сасвим другачије.
Дугогодишњи хроничар дешавања у престоници САД истиче у разговору за "Новости" да администрација Џозефа Бајдена, у драматично промењеном свету у коме глобализам, као политичка идеологија либералне демократије, више није доминантан, и у коме Запад, заокупљен сопственим проблемима, од короне до борбе против инфлације, више не може да се врати на старе позиције, из времена Барака Обаме, када је садашњи шеф Беле куће био потпредседник.
Кесић тврди да позиција Србије и РС у САД никада није била јача:
- Запад је изгубио позицију да може да наметне било какво решење, а ситуација је сасвим другачија од оне која се приказује у медијима, где удружени активисти и лобисти Бошњака, Албанаца и дела Црногораца покушавају да зауставе моментум који све више иде у корист Србије, као и РС. Сви ти активисти изражавају незадовољство што администрација Џозефа Бајдена, који је годинама био жестоки бранилац њихових интереса, сада није испунила њихова очекивања. Јер, Бајденова администрација је наставила кључне елементе претходника Доналда Трампа, кад је Србија дефинисана другачије - не као проблем, него као партнер, и то најважнији на Западном Балкану. И Бајден је проценио да се без Србије ниједно питање на простору Западног Балкана не може затворити, нити може бити стабилности. Зато и Бајденова администрација такође третира Србију као најважнијег партнера.
Са Запада, чини се, стиже новац за финансирање протеста у Србији, отворено се прети РС и њеном руководству, на КиМ расту напетости?
- Влада Аљбина Куртија је пала због директне америчке интервенције током Трамповог мандата, кад су рекли да он не може да остане јер је препрека за договор Београда и Приштине. Курти се вратио, али је у тежој позицији. Политика САД се мења, јер се прихвата реалност да мора да пронађе другачије место за себе у свету, сачува утицај, али да га не троши на периферији виталних интереса. Америка је, што се Западног Балкана тиче, ту да подржи ЕУ и зато је фрустрирана што Брисел није јасно дао до знања да је пут према чланству отворен. Ту је сукоб Вашингтона и Брисела.
Али, тај сукоб се одвија преко наших леђа, уз претњу додатним заоштравањем?
- Увек постоји претња да избије сукоб који нико не жели. Често се чује да Милорад Додик угрожава мир, иако ниједан лидер РС не прети ратом. Истовремено, претње ратом стално стижу од Изетбеговића, Комшића и Американци су почели то да схватају. Дали су већ до знања Изетбеговићу да, ако буде сукоба, биће то због њега, зато што не жели да постигне договор.
Како гледате на постављење британског маршала Стјуарта Пича за специјалног изасланика Велике Британије за Западни Балкан?
- То говори о расту ривалитета. Британија није више чланица ЕУ, и Британци желе да покажу да су релевантни, да имају сферу утицаја. У важним тачкама желе да покажу утицај и саботирају оно што ради ЕУ, док у Лондону постоји врло јак бошњачки лоби. Британци имају идентитет светске силе само због односа са САД и нуклеарног оружја, а из Брисела их третирају као мање значајне и они им то враћају. Не свиђа им се што Србија јача, ужива већу подршку Брисела, а пројекат стварања независног Косова и децентрализације БиХ им пропада. Зато желе да буду присутни, да одузму моментум од Брисела и промене динамику која би блокирала оно што се дешава у корист Срба. Србија и РС треба да знају да нису прихваћене као искрени партнер, јер Британци немају искрене намере.
У Вашингтону се, чини се, већ води "рат" лобистичких група?
- Представници бошњачих, албанских и дела црногорских заједница су се повезали и заједничким акцијама којима покушавају да излобирају другачију политику према Србији и РС, властима у Црној Гори. То је сада формално и ново. Тврде да су они добри, јер су повезани са Западом, док су Срби лоши момци, поред осталог и због веза са Кином и Русијом.
С друге стране, партнерство Кине и Русије јача?
- Ни кинески председник Си Ђинпинг, ни руски Владимир Путин, немају поверење у блиски однос са Бајденом, јер их је Трамп научио да не влада председник, већ политички естаблишмент у Вашингтону. Видели су да Бајден нема капацитете да било шта имплементира, због отпора и у својој странци. Сви су свесни да су Американци опседнути унутрашњим проблемима, да је место САД ослабило. Американци све више користе санкције, јер немају ништа друго у дипломатији. То је жалосно, зато што то и није дипломатија, већ претња насиљем, силеџијско понашање.
У међувремену се интензивирају тврдње да ће Русија напасти Украјину?
- Један инцидент може започети сукоб, али то може и да се контролише. Мислим да војнобезбедносне структуре у САД неће да пропусте прилику да покажу да је Америка снажна, одлучна и спремна да се суочи са могућом конфронтацијом са великим непријатељима, као што је Русија. То виде као прилику број један да се изврши притисак на Бајдена да постане агресивнији, да га уведу у сукоб с Русима, да га саботирају, баш као и Трампа. Видели су у Украјини прилику за то, јер нису успели у Авганистану да зауставе повлачење. Одговара им да Бајден буде у јавности притиснут, неодлучан, слаб председник, да допушта Русима и Кинезима да га газе, тако да су почели пре шест недеља да лансирају да Русија спрема инвазију. Кад су Пољаци и Украјинци схватили да то долази из САД, они су, наравно, то искористили, јер доживљавају Русију као претњу. Ситуација је напета. Ако Украјина хоће да изазове сукоб Русије и САД, само треба да нападне Доњецк. Наравно, јавност и Конгрес ће бити на њиховој страни, и притисак ће бити огроман да САД стану иза Украјинаца. Исто се дешава и са Кином. Притисак на администрацију да бојкотују Олимпијске игре у Пекингу је почео пре шест до осам недеља у Конгресу. То је неодговорна државна политика.
Очекујете ли промену ако републиканци догодине успеју да "преузму" Конгрес?
- Ако републиканци преузму Конгрес, што ће вероватно да се деси, Бајденовој администрацији се везују руке и само може да броји дане до председникчких избора. Неће моћи ништа да постигне, било у унутрашњој, било у спољној политици.
Како би се то одразило на политику према Србима?
- Срби су већ изузетно активни. Због подршке разним кандидатима, посебно на локалном нивоу, амерички политичари третирају Србе много озбиљније него пре. Удружења српских гласача су активна у целој Америци, од Висконсина до Флориде у политичким акционим комитетима. То је механизам за учешће на америчким изборима, којим се сакупљањем новца појачава утицај. Њихова активност је побољшала позицију наше заједнице, која у САД никад није била јача. У два циклуса председничких избора Срби су били "пожељна млада", којој су се "удварали" и представници демократе Бајдена и републиканца Трампа. Срби живе у "колебљивим" државама, и зато кључним за председничке изборе, у Пенсилванији, Охају, Северној Каролини, Аризони, Невади...
Српски кокус у Конгресу САД се шири?
- Има више енергије, и слоге. Имамо ефикасне амбасадоре из Србије и БиХ, чији је представник из Републике Српске, који сарађују са америчком администрацијом, члановима Конгреса. У фебруару се спремају Српски дани у Конгресу. Због тога расте и Српски кокус.
Конгресменка Клаудија Тени је имала низ састанака са српским представницима из Србије и председницом РС Жељком Цвијановић. У правом моменту се догодило буђење и активизам српске заједнице, јер интерес чланова Конгреса је велики, важан им је сваки глас. Не памтим, откад сам у Вашингтону, такве активности, упркос корони.
ПОЛИТИЧКИ АНГАЖОВАНИ СРБИ
КОЛИКО су наши сународници активни у политичком животу САД?
- Имамо три кандидата за сенатора у Аризони, за заменика гувернера у Мериленду, за Конгрес у Њу Џерсију. На локалном нивоу имамо више Срба изабраних у градске одборе, скупштине држава Илиноис, Северна Индијана. Десет Срба је изабрано за судије.
СРПСКИ ГЛАСОВИ
АМЕРИКАНЦИ све више схватају колико су гласачи нашег порекла важни за њихове интересе. Зато, уверен је Кесић, чекују да Србија и РС буду присутне за столом када се решавају проблеми.
Препоручујемо
ВУЧИЋ ВИДЕО ДРУГА ИЗ ВОЈСКЕ ПОСЛЕ 30 ГОДИНА: Срећан сам што сам срео Срђана (ФОТО)
12. 12. 2021. у 12:54
ПОСЕБАН ПОКЛОН ЗА ВУЧИЋА: Председник добио статуу војног падобранца(ФОТО)
12. 12. 2021. у 12:47
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (4)