ЛАЈЧАК О ДИЈАЛОГУ: Верујем да ће веома брзо дати резултате, ескалација није у интересу "ни једне ни друге стране"
СПЕЦИЈАЛНИ представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак изјавио је да тај дијалог није једноставан, да је подједнако "осетљиво питање и за Србију и (тзв.) Косово", да постоји и да верује да ћемо, како каже, веома брзо видети и конкретне резултате.
Лајчак је за аудио потцаст бањалучког портала Бука, на питање о дијалогу Београда и Приштине и одбијању Приштине да формира Заједницу спрских општина на северу, казао да је дијалог "осетљиво питање и за Србију и за Косово".
- Међутим, дијалог траје дуже од деценије и донео је низ конкретних и добрих решења. Дијалог нема алтернативу и то потврђују лидери и на Косову и у Србији и он је кључан и за нормализацију европских односа и за напредак на њиховом европском путу. Данас смо у ситуацији да имамо лидере са снажним мандатом и у Београду и у Приштини. Они имају снагу да донесу решења и у фази смо да преговарамо о томе какав је најбољи могући пут напред - казао је Лајчак.
Подсетио је да су се "лидери састали у јуну и јулу у Бриселу" и спремни су, каже, да дођу поново.
-Радимо на томе да тај састанак произведе и неке конкретне одлуке. Тај дијалог није једноставан, али он постоји и верујем да ћемо видети и конкретне резултате веома брзо - каже Лајчак.
Ескалација, каже, није у интересу "ни једне ни друге стране".
- Међународна заједница је изричита када каже да нема алтернативе дијалогу и да не постоје заобилазни путеви. Очекујемо активно и озбиљно ангажовање и Србије и (тзв.) Косова. Имамо и документе које говоре то и наши партнери су свесни тога - рекао је Лајчак.
На питање да ли би регион требало да радује или забрине заинтересованост међународне заједнице с обзиром на то да је и Велика Британија недавно именовала Стјуарта Пича, Лајчак каже да би свима било једноставније да се бавимо својим послом.
- Међутим, регион је навикао на повећано ангажовање међународне заједнице. Нажалост, и даље постоји потреба за тим. ЕУ нема намеру нити амбицију да ''микро-менажира'' регион, али једноставно наше присуство је потребно - каже Лајчак и додаје да је Унија је највише присутна у региону јер је највећи инвеститор, трговински партнер и донатор.
Према његовим речима, ЕУ улаже милијарде евра у напредак Западни Балкана. "Када говоримо о политичком ангажовању, желео бих да истакнем као позитивну ствар врло уску сарадњу коју имамо са САД-ом и администрацијом Џозефа Бајдена".
Стварно делимо исту визију а то је Балкан који је у ЕУ и дели њене вредности, каже Лајчек, који је потврдио да су се Габријел Ескобар и он недавно срели са Пичом у Лондону и шест шефова дипломатија из региона.
- Главна порука тог састанка је била да не постоји друга будућност за Западни Балкан осим европске, не постоји друга агенда осим европске, не постоји други начин нормализације односа Србије и Косова од дијалога ЕУ а наравно да смо пренели и британском изасланику Стјуарту Пичу да је добродошао да се прикључи тим напорима и да смо сви у истом тиму. Пич је то апсолутно потврдио - казао је Лајчак.
Говореци о регону, Лајчак каже да види четири изазова, а најнепосреднији су, каже, Северна Македонија и Албанија, које што пре треба да почну да воде преговоре о прикључењу ЕУ.
- Најозбиљнији проблем је криза у БиХ. Изазов од највећег стратешког значаја је нормализација односа Београда и Приштине, јер се то не тиче само за те две земље будући да Срби и Албанци живе у свакој земљи на Балкану и однос Србије и Косова утиче на регионалну сарадњу, зато је решење тог питања од највећег стратешког значаја - рекао је.
Указао је да је изазов који сматра најфундаменталнијем је питање какав ће бити Балкан.
- Да ли ће бити Балкан који дели европске вредности, који промовише демократију и владавину права, који се бори против корупције и у којем има независних медија и грађанског друштва? Или ћемо добити друштва у којима нема ништа од тога а да имамо неку врсту ауторитативних влада без поштовања европских вредности - навео је Лајчак.
Та утакмица се, истиче, дешава управо и мислим да је јако битно и за ЕУ и за земље региона да се придруже не само административно већ пре свега по заједничком систему вредности.
БОНУС ВИДЕО: EKSKLUZIVNO: Srpski sveštenik skida albansku zastavu sa Košara
Препоручујемо
КУРТИ О НАСТАВКУ ДИЈАЛОГА: Састанак са Вучићем могућ у другој недељи децембра?
05. 12. 2021. у 18:56
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)