140 ГОДИНА ОД ПРОГЛАШЕЊА СРБИЈЕ ЗА КРАЉЕВИНУ: Изложба писама, намештаја и личних ствари Обреновића у Адлигату
ПРЕ тачно 140 година, 6. марта 1882. године, краљ Милан Обреновић прогласио је Србију за краљевину. Тим поводом у Удружењу за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат, у сарадњи са Општином Вождовац, реорганизована је стална поставка кутка Обреновића и приказана изложба предмета и документације везаних за краља Милана и Обреновиће.

Адлигат
- Шестог марта по новом календару 1882. године краљ Милан је, на основу закона донетог у Скупштини, објавио проглас којим подиже статус Кнежевине Србије на статус краљевине. Наредна два дана на свечаној аудијенцији код краља били су аустрогуарски, немачки, италијански, руски и енглески посланици, тако да су за само два дана све велике силе признале Краљевину Србију - каже Виктор Лазић, председник Адлигата.
Ту су и краљева писма. Јавности је у Београду по први пут приказана цела преписка од 27 страница писама исписаних руком краља Милана, тачније упутства за владање намењена његовом сину Александру. Део преписке биће стално изложен у оквиру поставке музеја на Бањици, док ће део бити изложен у новом огранку Адлигата који се планира у Инђији.
Изложене су и оригиналне слике краља и краљице, снимљене око 1880. године, као и фотографија краља Александра и краљице Драге Обреновић, сликана у Нишкој бањи, шест месеци пре атентата. Тада су се фотографисали са официрским кором, заправо са својим будућим убицама, а испод фотографије се налазе и оригинални потписи краљевског пара.
На изложби су и менији са двора Обреновића, као и једно непознато писмо краљице Наталије, уз њену ретку фотографију из доба када је још била заручница српског краља.
Ту су и предмети везани за кнеза Михаила Обреновића, као и прва српска књига о полицији, са првим познатим рукописом кнеза Михаила из 1828. године. Она показује да је кнез био писмен већ у својој петој години, што је тада била реткост и на европским дворовима. Изложена је, први пут после две године и рестаурације повеза, и огромна књига о Паризу из личне библиотеке кнеза Михаила, на којој се могу видети печат и кнежев екс либрис.
Поред ових предмета, изложен је и рукопис Милана Пироћанца, министра иностраних послова и председника српске владе, као и једно писмо Стојана Новаковића, такође министра и председника САНУ. Изабрани су предмети баш ове двојице великана зато што се њихови потписи, поред краљевог, налазе на прогласу којим Србија постаје краљевина. У то време Пироћанац је био председник министарског савета (његов потпис налази се одмах испод краљевог на прогласу), а Стојан Новаковић министар просвете и црквених послова. Истим документом проглашен је и краљевић Александар за наследника престола, па су на изложби истакнути и предмети везани за њега.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)