140 ГОДИНА ОД ПРОГЛАШЕЊА СРБИЈЕ ЗА КРАЉЕВИНУ: Изложба писама, намештаја и личних ствари Обреновића у Адлигату

В.Ц.С.

07. 03. 2022. у 16:18

ПРЕ тачно 140 година, 6. марта 1882. године, краљ Милан Обреновић прогласио је Србију за краљевину. Тим поводом у Удружењу за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат, у сарадњи са Општином Вождовац, реорганизована је стална поставка кутка Обреновића и приказана изложба предмета и документације везаних за краља Милана и Обреновиће.

140 ГОДИНА ОД ПРОГЛАШЕЊА СРБИЈЕ ЗА КРАЉЕВИНУ: Изложба писама, намештаја и личних ствари Обреновића у Адлигату

Адлигат

- Шестог марта по новом календару 1882. године краљ Милан је, на основу закона донетог у Скупштини, објавио проглас којим подиже статус Кнежевине Србије на статус краљевине. Наредна два дана на свечаној аудијенцији код краља били су аустрогуарски, немачки, италијански, руски и енглески посланици, тако да су за само два дана све велике силе признале Краљевину Србију - каже Виктор Лазић, председник Адлигата.

У Кутку Обреновића може се видети оригиналан намештај краљице Наталије Обреновић, поклон Данице Леко за легат ове старе београдске породице. Ту су краљичин гардеробни орман, тоалетни сто и две столице, које је често користила.
Ту су и краљева писма. Јавности је у Београду по први пут приказана цела преписка од 27 страница писама исписаних руком краља Милана, тачније упутства за владање намењена његовом сину Александру. Део преписке биће стално изложен у оквиру поставке музеја на Бањици, док ће део бити изложен у новом огранку Адлигата који се планира у Инђији.
Изложене су и оригиналне слике краља и краљице, снимљене око 1880. године, као и фотографија краља Александра и краљице Драге Обреновић, сликана у Нишкој бањи, шест месеци пре атентата. Тада су се фотографисали са официрским кором, заправо са својим будућим убицама, а испод фотографије се налазе и оригинални потписи краљевског пара.
На изложби су и менији са двора Обреновића, као и једно непознато писмо краљице Наталије, уз њену ретку фотографију из доба када је још била заручница српског краља.
Ту су и предмети везани за кнеза Михаила Обреновића, као и прва српска књига о полицији, са првим познатим рукописом кнеза Михаила из 1828. године. Она показује да је кнез био писмен већ у својој петој години, што је тада била реткост и на европским дворовима. Изложена је, први пут после две године и рестаурације повеза, и огромна књига о Паризу из личне библиотеке кнеза Михаила, на којој се могу видети печат и кнежев екс либрис.
Поред ових предмета, изложен је и рукопис Милана Пироћанца, министра иностраних послова и председника српске владе, као и једно писмо Стојана Новаковића, такође министра и председника САНУ. Изабрани су предмети баш ове двојице великана зато што се њихови потписи, поред краљевог, налазе на прогласу којим Србија постаје краљевина. У то време Пироћанац је био председник министарског савета (његов потпис налази се одмах испод краљевог на прогласу), а Стојан Новаковић министар просвете и црквених послова. Истим документом проглашен је и краљевић Александар за наследника престола, па су на изложби истакнути и предмети везани за њега.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

АЛТА Банци награда за најбрже растућу банку у Србији