ВУЧИЋУ ГРАНИТНА ПОДРШКА НАРОДА: Поверење грађана није могла да окруни ни вишегодишња антикампања противника
АЛЕКСАНДАР Вучић, који је однео убедљиву победу на председничким изборима, у првом кругу, водиће Србију наредних пет година, док ће у новом сазиву парламента бити 11 листа, од чега четири мањинскe - прелиминарни су резултати избора за шефа државе и Народну скупштину, према јучерашњем пресеку Републичке изборне комисије на око 97 одсто обрађеног бирачког тела.
Избори у Србији одржани у недељу тако су прошли без сензационалних изненађењa, али уз неколико специфичности које ће сигурно бити тема за размишљање и за власт и за опозицију: лидери странака који су ушли у председничку трку добили су више гласова него организације које предводе, ојачале су десничарске партије, а проевропска опозиција која има амбицију да буде стожер на овом делу политичке сцене је подбацила.
Тако је убедљиви победник трке за шефа државе Александар Вучић освојио скоро 600.000 гласова више него што је добила његова странка у надметању за парламент. Тиме је зацементирао свој легимитет, иако је већ годинама практично једина и дежурна мета својих политичких противника, који су у недостатку програма и идеја узалуд покушавали да направе референдумску атмосферу - "за" и "против" актуелног шефа државе. Другим узастопним тријумфом већ у првом кругу Вучић је потврдио да има гранитну подршку међу народом и најављено повлачење са чела странке могао би да буде хазардерски потез имајући у виду поменуту диспропорцију између подршке коју ужива он и његови саборци окупљени у СНС.
Према последњем пресеку Републичке изборне комисије, на 96,98 одсто обрађеног бирачког тела, Вучић је добио 58,59 одсто (2.157.008 гласова), док је листа коју је предводио "Заједно можемо све" освојила око 16 процената мање - 42,97 одсто (1.576.082). Чак и да је свих 400.000 оних који су дали глас СПС гласало и за Вучића као председничког кандидата, скор лидера напредњака у односу на СНС опет је већи за око 100.000.
И Уједињена опозиција Србије прошла је лошије од очекиваног, са 13,57 одсто, док је Здравко Понош, председнички кандидат овог савеза, имао за пет процената бољи скор - освојио је 18,32 одсто. Боље од своје странке прошла је и Милица Ђурђевић Стаменковски, која је као председнички кандидат добила 4,25 одсто, а њени Заветници - 3,74. За Милоша Јовановића као председничког кандидата гласало је 5,97 одсто изашлих бирача, а за коалицију НАДА коју је предводио - 5,39. И Бошко Обрадовић забележио је 4,38 одсто подршке, а његове Двери 3,83.
У односу на претходни изборни циклус благи пораст забележили су и социјалисти Ивице Дачића, који су сада освојили 11,50 одсто, наспрам 10,38 на изборима 2020. У парламент се враћају Двери и ДСС (НАДА), а први пут улазе Заветници и еколошки покрети и странке, окупљени око коалиције "Морамо".
Управо мање странке, са префиксом националне, по многима су највећи "профитери" одржаних избора, на шта је у изборној ноћи указао и Вучић:
- Научио сам да су дела и резултати важни, тамо где нисмо били добри, и где су две листе доживеле велике ударе, то су наша листа и листа Драгана Ђиласа, због наших свађа остали су то искористили и добили лагодне поене - рекао је лидер напредњака.
Он је нагласио и да је украјинска криза доста променила карактер кампање и да су у фокусу биле теме нашег односа са Русијом и према Западу и НАТО, што је сигурно утицало на крајњи резултат изборног семафора, с обзиром на скор који је остварила десница.
И политички аналитичар Дејан Вук Станковић каже за "Новости" да није било превеликих изненађења на овим изборима:
- Ђилас је заправо доживео дебакл, јер није остварио ниједан од зацртаних резултата - Понош није ушао у други круг, а немају ни теоријске шансе да формирају власт ни на једном нивоу, ни републичком ни београдском. Лично, нисам сматрао да Понош може да приђе ни близу Вучићу, када је реч о другом кругу, а што су из Ђиласовог савеза пласирали јавности кроз некаква истраживања. По мени то је био лош Ђиласов ЕПП и то се показало на резултатима. То што је Понош освојио више гласова него листа "Уједињени за победу Србије" објашњавам тиме што прва на тој листи Мариника Тепић, за разлику од Поноша, ипак није толико прихватљива за српско бирачко тело због ставова које има око КиМ и Републике Српске. Понош није делио њене ставове, он је притом и војно лице.
Станковић указује и да разлози за разлику између броја гласова које је освојио Вучић и листа СНС леже у томе што странка није на време реформисана и нису промовисана нова упечатљива лица, а да се нестраначке личности нису довољно снашле у условима кратке, агресивне и по многоме неспецифичне кампање.
- Такође, и Вучић и странка коју води постављају пред себе високе резултате. Скор од 43 одсто освојених гласова је изузетан, јачи од резултата било које странке у прошлости, ако изузмемо ДОС.
За Бојана Клачара, из Цесида, повећање излазности - која је била око 58,7 одсто, за 10 одсто виша него на изборима пре две године - утицало је да цензус пређу све три десничарске листе, Двери, НАДА и Заветници:
- СНС и СПС су у збиру добили оно што је њихов резервоар гласова, само је сада дошло до мало другачије расподеле. Није изненађење ни то што Вучић има већу подршку у односу на СНС, па он је и 2017. године на председничким изборима добио више од два милиона гласова, док листа СНС није пребацивала ту цифру ни на изборима 2020. ни 2016. Мислим да након избора можемо очекивати да СНС направи реформу унутар своје организације, како би се донекле умањиле разлике у подршци коју уживају партија и њен лидер. Такође, "Уједињени за Србију" не могу бити задовољни резултатом, јер се из њихових изјава током кампање видело да верују да ће имати изнад 20 одсто подршке.
Захвалност грађанима на огромној љубави
Председник СНС Александар Вучић, који је освојио други мандат председника Републике већ у првом кругу председничких избора, објавио је јуче на "Инстаграму" видео-снимак у којем је захвалио свим грађанима који су гласали за њега.
- Огромно хвала грађанима Србије. Желим да се захвалим свим дивним људима који су нам пружали подршку, огромну љубав, и да кажем да сам поносан на нашу кампању, што је била најчистија и најлепша у историји Србије - навео је Вучић у снимку, састављеном од кадрова са предизборних скупова и његовог обраћања у изборном штабу у недељу увече.
- Имам само једну жељу, да се пред свим грађанима Србије поклоним и кажем велико хвала за нешто што нико никада од грађана Србије није добио.
"Морамо" добио укор бирача
Лево-зелена коалиција окупљена oко "Морамо", по Дејану Вуку Станковићу очекивала је више гласова од око 4,6 одсто, колико су освојили:
- Показало се да једна НВО, која је заснована на пројекту негирања пројекта "Београда на води" ипак не може да придобије значајнији број бирача, ма колико била "бустована" на друштвеним мрежама, од стране појединих западних амбасада и тзв. елите. Мислим да су они добили "укор" бирачког тела у Србији и поруку да можда треба да се држе Поноша.
Рекорди у Брусу и Прокупљу
У бројним местима у Србији Александар Вучић је на председничким изборима освојио знатно више процената гласова од просека на републичком нивоу од 58,55 одсто. Тако је у Александровцу добио близу 68 одсто подршке, у Лозници је добацио до 66,35 одсто, у Крушевцу 66,24, Варварину скоро 70 одсто гласова, а у Ћићевцу нешто преко те цифре. У Прокупљу му је подршку дало чак 72 одсто бирача, а у Брусу 71 проценат.
Препоручујемо
ДЕЛИМА СТЕКАО ПОДРШКУ: Перић честитао Вучићу победу на изборима
05. 04. 2022. у 09:59
ГРАЂАНИ СУ ВУЧИЋУ РЕКЛИ ДА ЖЕЛЕ ДА НАСТАВИ Вулин: На изборима свако добија оцену
05. 04. 2022. у 09:25
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (3)