ГЛАСОВЕ НИСУ ИЗБРОЈАЛИ, А ВЕЋ ПОМИЊУ РЕПРИЗУ ИЗБОРА: Комбинаторика у игру убацује и изненађујуће опције за распетљавање садашњег чвора
ЛИСТА "Александар Вучић - Заједно можемо све" добила је убедљиво највећу подршку бирача и на парламентарним изборима и у Београду, по броју освојених мандата ниједан други учесник избора не може ни да им приђе. Међутим, постизборна комбинаторика и "математичко мешетарење" појединих странака и коалиција након затварања биралишта "у игру" су убацили и опције поновног одржавања избора, и то не само у престоници, него и на нивоу Републике.
Сценарио поновног гласања најпре је из појединих опозиционих кругова лансиран за Београд, где према тренутном изборном семафору напредњаци и социјалисти имају тесну већину од 56 мандата (СНС 48, СПС 8), док осталим странкама које су прешле цензус укупно припадају 54 мандата - "Уједињени за победу Београда" 26, "Морамо" - 13, НАДА - 7, "Патриотски блок" - 4 и Заветници - 4.
Из табора Драгана Ђиласа одмах су кренули позиви да се праве договори међу опозицијом како би се срушила власт напредњака и то најпре кроз покушај да се у градску скупштину "угура" листа Бориса Тадића "Ајмо, људи", којој недостаје око 1.000 гласова да прескочи цензус. То би, сматрају у Ђиласовом савезу, могло да се намакне на бирачким местима где ће се у престоници поновити гласање због неправилности 3. априла. Зато су тражили и од других опозиционих листа да на тој репризи позову бираче да гласају за Тадића.
Међутим, у коалицији НАДА, Двери-ПОКС и Заветницима нису баш ради да учине овај корак и прилично су скептични према идеји да се било какви постизборни пактови праве пре коначног повлачења црте испод изборних резултата у престоници. Ђилас је тада прибегао другој тактици, коју су многи назвали "коперниканским обртом" - позвао је Вучића да седну и разговарају о понављању избора у Београду!
Иначе узбуркану постизборну атмосферу у четвртак је додатно ускомешао и потпредседник СНС Милош Вучевић, који је рекао да ће предложити "да се на јесен одрже нови избори за Народну скупштину, јер бирачи 3. априла нису били довољно свесни значаја парламентарних избора":
- Мислим да је део људи олако схватио парламентарне изборе, а да су схватили значај председничких избора и били на то фокусирани. На парламентарним изборима, делује ми да су људи шарали са гласовима и када бих се ја питао, а не питам се, и мислим да се ни председник Републике неће са тим сложити, најпоштеније би било да на јесен идемо на нове парламентарне изборе.
Вучевић је указао да неки сада без разлога постављају питање легитимитета СНС, иако је њихова листа освојила 120 мандата у републичком парламенту. Зато и мисли да би можда било најпоштеније да на јесен изађемо на биралишта за парламент, пошто се опозиција не бави политичким легитимитетом, већ математиком и сабирањем.
Сценарио поновног гласања за нови посланички сазив теоријски је могућ, уколико до септембра, када истиче рок за формирање владе, не успе да се направи парламентарна већина. Према садашњем пресеку, напредњаци ту већину могу да обезбеде - са својих 120 мандата, 31 мандатом социјалиста, шест СВМ и три посланика мањинске листе "Муфтијин завет" имали би укупно - 160 посланичких места.
Опет теоријски, али према тренутном политичком барометру нереално, могла би да се направи скупштинска већина у којој нема напредњака, али би тада требало да се удруже сви остали, укључујући и социјалисте. Њихов лидер Ивица Дачић већ је поручио да разговоре о формирању власти може водити само са Вучићем и СНС.
То практично из игре избацује опцију да опозиција направи већину. Јер, "Уједињенима за победу Србије" треба да припадне 38 мандата, коалицији "Морамо" 13, коалицији НАДА, Дверима и Заветницима по 10, Заједно за Војводину - два, колико ће добити и СДА Санџака, што је укупно - 90 мандата. Да би имали већину морали би да им се прикључе социјалисти са својим 31 мандатом и шест мађарских посланика.
С друге стране, коалициони партнери Ђиласове Странке слободе и правде нису у четвртак крили изненађење због његовог позива Вучићу на разговоре, посебно имајући у виду да је окосница кампање "Уједињених за победу Србије" и била да нема никаквих преговора и договора са напредњацима.
Такође, и међу осталим опозиционим коалицијама, посебно онима са префиксом десничарске, има толико програмских и идеолошких разлика, па чак и личних сујета и персоналних несугласица, да је практично незамисливо да би сви могли да пронађу заједнички именитељ и удружени крену у акцију рушења Вучића и СНС, и у Београду и у Народној скупштини.
Тако је Жика Гојковић, који предводи део ПОКС који је на изборе ишао са Дверима, у четвртак рекао да они неће учествовати у договорима опозиције око преузимања власти, нити у преговорима о томе да се на поновљеним бирачким местима у Београду подржи Тадићева листа - јер за тим преговарачким столом седе представници коалиције НАДА, у којој се налази део "одметнутог" ПОКС.
Да је неозбиљно разговарати о коалицијама пре коначних резултата сматра и Милош Јовановић из коалиције НАДА, за Милицу Ђурђевић Стаменковски из Заветника опција такође није да позове да се гласа за Тадића, док се лидер Двери Бошко Обрадовић залаже за прелазну власт у Београду која би била орочена на две године.
Јовановић је, међутим, подржао то што је Ђилас спреман да разговара са Вучићем, као нешто "прилично одговорно и нормално" и нагласио да у томе треба да учествују сви релевантни политички чиниоци како би се спустиле тензије. Милица Ђурђевић Стаменковски пак сматра да Ђилас нема мандат да у име опозиције преговара са Вучићем о Београду.
БУНЕ СЕ ЋУТА И ЛАЗОВИЋ ИЗ "МОРАМО"
У КОАЛИЦИЈИ "Морамо" нису са радошћу примили Ђиласову понуду Вучићу да седну и разговарају. Радомир Лазовић, један од лидера ове коалиције из покрета Не давимо Београд, каже да би на поновљеним изборима у Београду њихова листа остварила бољи резултат, али да два човека не треба да одлучују о стварима које су изнад њихових надлежности.
На овај став се надовезао Александар Јовановић Ћута из Еколошког покрета, који је рекао да "око гласова грађана на изборима одржаним у недељу неће бити преговора нити било каквих договора са председником СНС Александром Вучићем, нити са било ким".
ТАДИЋ: НИСАМ ХТЕО ДА УГРОЗИМ ПОНОША
ЛИДЕР коалиције "Ајмо људи" Борис Тадић сматра да његова групација није прешла цензус на изборима због преовладавајућег мишљења да не треба гласати за странке које не могу да пређу цензус и да је због тога изгубила најмање пет одсто гласова, али истовремено каже да он сноси искључиву одговорност за постигнути резултат:
- Не говори се то "гласајте за странке које ће прећи цензус", јер ћемо доћи у ситуацију у коју смо дошли, и зато опозиција није освојила Београд. Да смо истакли председничког кандидата, "Ајмо људи" би постигла бољи резултат, али сам одлучио да се не кандидујем да не бисмо били нападани да онемогућавамо Здравка Поноша који је имао подршку других опозиционих странака.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)