НЕБОЈША СТЕФАНОВИЋ: Поносан сам на нашу војску, желимо да задржимо војни примат у региону

Танјуг

16. 04. 2022. у 19:01

МИНИСТАР одбране Небојша Стефановић изјавио је да су Војнотехнички институт (ВТИ), домаће компаније из наменске индустрије и друге компаније из Србије створили могућност да Војска Србије данас може да ратује како ратују најсавременије државе света, као и да је циљ Србије да задржи војни примат у региону наредних 10 година.

НЕБОЈША СТЕФАНОВИЋ: Поносан сам на нашу војску, желимо да задржимо војни примат у региону

Фото: Министарство одбране

''Веома сам поносан на нашу војску, ретко ко у региону може то да уради", рекао је Стефановић гостујући у специјалној емисији РТС посвећеној вежби "Ватрени штит 2022" која је изведена прошлог викенда.

Стефановић је казао да је држава фокусирана на то да обезбеди да Војска Србије у наредних 10 година задржи примат у региону не да би, како је истакао, било кога угрозила, већ да буде довољно способна да одбрани земљу од сваког ко мисли да може да је угрози.

Министар је рекао да је, осим у вежби ''''Ватрени штит 2022'''', претходних месеци Војска Србије показивала шта је усвојила од нових ствари у наоружању, базирајући се пре свега на домаћем знању и стручности.

Он је навео да су током извођења вежбе били јако сложени метеоролошки услови, али да су сви који су дејствовали показали умешност при јаком ветру, киши и ниској облачности.

''Можемо да видимо противника, да успешно захватимо циљ, да делујемо и ''корнетом'' врло ефикасно, чак и у сложеним условима'', рекао је Стефановић.

Он је додао да је циљ да се Војска Србије базира на новом концепту.

"Гледамо да што више модернизујемо војску да буде способнија да обави сваки задатак у одбрани земље, а то подразумева беспилотне летелице, роботе, информатику и вештачку интелигенцију, уређаје за електронска дејства и наставак модернизације средстава која су већ у употреби", поручио је Стефановић.

Министар каже да се на вежби могао видети дигитализован "огањ", да је српска војска данас способна да испали ракете на 40 километара са успешношћу 5 од 5 да ће пасти у обележено подручје са ракетама од 128 милиметара.

"Све је то произведено у Србији. Очекујемо у наредним месецима и нова оружја. Тенк М84 није исти онај који сте могли да видите пре 15 година, као што ни БОВ није исти", поручио је Стефановић.

Он је рекао да је на вежби приказано дејство "корнета" на 4,5 километара, а да је његово максимално дејство на осам километара и да пробија 1200-1300 милиметара хомогеног оклопа, и да је то врло озбиљно противтенковско оружје.

Стефановић је такође рекао да на вежби нису могле бити приказане ни праве могућности "панцира" због скучености полигона и безбедносних разлога, јер он делује и на 25 километара.

Он је позвао грађане да 30. априла дођу на аеродром у Батајници, где ће бити приказано све оно што РВ и ПВО има.

"Грађани ће бити пријатно изненађени. Моћи ће да виде колико смо напредовали и тада ће свима бити јасно колико је наша војска напредовала, и колико смо повећали њену способност у време које за нас није било лако. Србија је много уложила у заштиту своје државе и у војску и данас се са респектом гледа на Републику Србију и њен успех", рекао је Стефановић.

На питање да ли се у авионима који су долетели из Кине налазиле и кинеске наоружане беспилотне летелице, Стефановић је одговорио да српска војска има беспилотне летелице Ћ92 које су веома озбиљне и којима су пилоти ВС у потпуности овладали.

"Размишљамо о другим беспилотним летелицама јер то је будућност. Видимо то из искуства других ратова. Размишљамо о разним произвођачима. Треба нам беспилотна летелица која може да остане у ваздуху 12-24 сата, која може да носи убојни терет од 150-300 килограма, која може да изврше електронска дејства на противника, да изврши осматрање дању и ноћу и наравно да оствари ракетне нападе по циљевима на земљи", прецизирао је Стефановић.

Он је подсетио да је председник Александар Вучић разговарао са председником Турске Реџипом Тајипом Ердоганом о набавци Барјактара ТБ2, али да се преговара и са другима.

Министар је казао и да се са више држава преговара о набавци нових авиона и да су ВС потребне три врсте авиона - са ловачко-бомбардерским способностима као што је МИГ 29, затим ловац бомбардер као што је српски ''''орао'''' и тренажна авијација која, како је објаснио, може да буде наоружана и да има и друге улоге, од заштите ваздушног простора до деловања попут Супергалеба.

'''Нама треба авијација која може да се модернизује у наредних 10-20 година и да постиже ефекат који је потребан нашем ваздухопловству'', казао је Стефановић.

Додао је да се разговара са Француском о набавци ''''рафала'''', а са Великом Британијом о куповини ''''тајфуна''''.

''Са свима разговарамо и о новим и о половним авионима јер желимо да добијемо најбољу понуду. Ако нам, на пример, Велика Британија уз авион сличних каракетристика као "рафал" нуди ракету дупло већег домета, то је огромна предност за ратно ваздухопловство'''', казао је Стефановић. 

БОНУС ВИДЕО:  ОНИ НАС ЧУВАЈУ: Српски војник има најсавременију борбену опрему за све изазове






 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!

10. 03. 2026. у 18:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.

07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05

Коментари (1)

ТАЈНА ЦЕЦИНОГ ХИТА: Шта се крије иза стихова песме Фатална љубав