ШОЛЦОВЕ ПОРУКЕ СКРИВАЈУ ТРИ МИНЕ: Вучићева тешка симултанка са званичницима Немачке још више оголила деликатну позицију наше државе

С. РОВЧАНИН ТОМКОВИЋ - Д. МИЛИНКОВИЋ

06. 05. 2022. у 08:00

НА берлинском столу, ако је судити по порукама немачког канцелара Олафа Шолца после тешког разговора са председником Александром Вучићем, пред Србију је стављена "непристојна понуда" - улазак у Европску унију у замену за споразум са Приштином којим се фактички признаје Косово, "дисциплиновање" Републике Српске и одрицање од Русије.

ШОЛЦОВЕ ПОРУКЕ СКРИВАЈУ ТРИ МИНЕ: Вучићева тешка симултанка са званичницима Немачке још више оголила деликатну позицију наше државе

Фото АП

Наследник Меркелове, који очигледно има намере да Немачка преузме палицу у дијалогу Београда и Приштине, најпре је после сусрета са премијером привремених институција на КиМ Аљбином Куртијем рекао да је неупитно да је "Косово за Немачку држава и да ће Приштина добити подршку за улазак у међународне институције". Након разговора са Вучићем нагласио је да је потребан свеобухватни споразум и да све што је договорено мора да се поштује.

Из свега овога јасно је да је маневарски простор Србије прилично сужен и да се малтене поставља и питање:

- Треба ли преговори да се воде ако се њихов исход, макар што се тиче новопеченог моћног медијатора из Берлина, унапред зна?

У ком правцу ће даље ићи дијалог, сада је непознаница. После неформалне вечере у Берлину Вучића, Куртија и специјалног изасланика ЕУ за дијалог Мирослава Лајчака, зна се само да ће се 13. маја састати преговарачи Београда и Приштине, Петар Петковић и Бесник Бисљими, а тема би требало да буду регистарске таблице.

Вучић је, сумирајући посету, приликом које се сусрео и са шефицом дипломатије Аналеном Бербок, указао да Србија не може да мења ставове Немачке ни по питању Косова, а ни по било чему другом. На питање да ли је било притисака да Србија призна Косово или уведе санкције Русији, рекао да су "изјаве само слабије огледало онога што се дешавало на самом састанку и да је позиција Србије тешка и компликована".

- Разговори су били тешки, али сам задовољан великим интересовањем немачке владе за разговоре са Србијом. Причали смо о свим важним питањима. Неки делови нису били једноставни и лаки, али не може увек да се изабере лак пут. Разговор на вечери је био веома тежак. Немачки представници инсистирали су да оно што је потписано у Бриселском споразуму мора да се спроведе. Наставиће се разговори. Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић иде у Брисел 13. маја да покушамо нешто да договоримо. За Београд је проблем то што неки одбијају да уопште говоре о Заједници српских општина, али је важно што су сви немачки представници говорили да потписано мора да се спроведе. Сада видите да и оно за шта смо били критиковани постаје наша тачка ослонца, и да оно за шта су говорили да је лоше по нас, сада други не желе да примене.

Вучић је додао и да је све што је Шолц рекао пред новинарима о томе да криви Милорада Додика за ситуацију у Босни и Херцеговини, да Србија треба да прати став ЕУ о питању санкција Русији и шта треба да се уради око КиМ, рекао и њему на састанку, и то у снажнијој форми. Ипак, истакао је да је "важно разговарати са Немачком, јер је то најснажнија европска земља у сваком смислу и за нас најважнија".

А, после Берлина, Вучићева симултанка са немачким званичницима настављена је и у Београду. Он се састао са министарком одбране Кристин Ламбрехт, која је поновила ставове Шолца.

- Много пута говорио сам да подржавамо територијални интегритет БиХ. Бар 6.000 пута. Замолио бих вас да мало уђете у наше ципеле. Подсећам да 1999. године никога није интересовао територијални интегритет Србије. Сви којима су пуна уста територијалног интегритета, заборављају на Резолуцију 1244. Молим вас за само мало поштовања према земљи у којој је убијено 82 деце током НАТО бомбардовања. Мора да се пронађе компромисно решење, а не наметнуто. Молим вас да једној сувереној земљи дозволите да има право да искаже своје резерве према одређеним питањима. Немојте да нам браните да имамо право на сопствени став и мишљење - истакао је председник одговарајући на питање Дојче велеа о позицијама Србије.

Курти је после "берлинске епизоде" наставио по своме. Истакао је да "нема напретка у дијалогу, јер се Београд није удаљио од бившег председника Србије Слободана Милошевића, нити од лидера Русије Владимира Путина и да Вучић не мења став о захтеву за међусобно признавање":

- Ставови председника нашег северног суседа су стари и моје инсистирање је наравно на споразуму који је обавезујући, у потпуности нормализује односе наше две земље, фокусирајући се на међусобно признавање. Али у том погледу не могу да кажем да постоји напредак. Већ је и међународним факторима јасно да је Србија та која мора да се промени, да бисмо имали решење за споразум.

Он је у интервјуу за Дојче веле рекао да треба да се изврши притисак да Београд мора да прихвати косовска документа због стварања заједничког регионалног тржишта које подразумева Берлински процес. На питање да ли може да прихвати формирање Заједнице српских општина, истакао је да "тренутни односи са Београдом нису нормални и да их треба нормализовати".

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже, за "Новости", да поруке Шолца, на прво слушање, нису тако негативне како је очекивано, али да ту леже потенцијалне замке:

- Шолц евидентно жели да обнови процес тзв. нормализације односа између Београда и Приштине због кризе на истоку Европе. Очигледно је да је то задатак који је Немачка преузела на себе у име Запада, а такав процес, по њиховим схватањима, може да се заврши само на један начин - да Србија призна Косово. Ми не можемо то да прихватимо, ни формално ни неформално не можемо да признамо КиМ, то би за нас била капитулација и увод у ново разбијање Србије, јер би се после тога притисак пренео на друге тачке, од Војводине, Рашке области до РС. Кренули би у разбијање тзв. српског фактора и ту морамо да држимо линију одбране, односно да не пристајемо на улазак Косова у УН и да не дозволимо да јача присуство Приштине на северу.

Анђелковић, пак, указује да нам се исплати да, као што они са нама играју игре мачке и миша, и ми донекле учествујемо у тој игри како бисмо куповали време док се ствари не смире на истоку Европе.

- Ако фронтално одбијамо било какве преговоре, кренуће на нас ђоном. Треба да учестујемо у игри, али не да дајемо уступке, треба реторички да наступамо "ружичасто", као што и они раде, али да будемо чврсти током самог процеса.

Наш саговорник предвиђа да ће Берлин пробати да за кратко време приволи Куртија да формира ЗСО, али тако да она више подсећа на невладину организацију, без конкретних извршних овлашћења. Онда ће то да нам нуде као компензацију за наше даље приближавање Западу и одрицање од Русије. Анђелковић сматра да би, уколико Србија тако нешто прихвати, Запад после тога захтевао признавање Косова и преко ноћи техничке преговоре претворио у статусне.

Сузана Грубјешић из Центра за спољну политику каже нам да је дошло до промена у немачкој спољној политици, не само доласком на власт тројне "семафор" коалиције, већ превасходно због нове реалности - рата на европском тлу, након руске агресије на Украјину:

- Немачка је одустала од своје три "свете краве": "Северног тока 2", пацифизма и "остполитике", односно источне политике. Видљива је и промена према Западном Балкану, укључујући и Србију, у смислу појачаних немачких активности и настојања да се реше два потенцијална кризна жаришта - Косово и БиХ - као и да се упути јасна порука нашој земљи и односу према украјинској кризи. С друге стране, брже европске интеграције и добри билатерални односи јесу такође важна тема у српско-немачким односима. Посетама није крај, у понедељак долази Мануел Сарацин, специјални изасланик за Западни Балкан, који је први пут именован од неке немачке владе.

ОСТАЈЕМО ВОЈНО НЕУТРАЛНА ЗЕМЉА

О МОГУЋНОСТИ промене става Србије о украјинском питању услед спољних притисака, Вучић је поручио да је "Србија на европском путу, војно неутрална и да ће бити неутрална".

- Ми смо трећег дана напада на Украјину саопштили наше стратешке ставове и колико год они били тешки и компликовани за бранити пред свима који вас терају да будете део чопора, на било којој страни, 71. дан је Србија на истој позицији. У Берлину нисам скривао нашу позицију и говорио сам фер и отворено - поручио је Вучић.

РАПОРТ ГРАЂАНИМА ДАНАС У 18 ЧАСОВА

ПРЕДСЕДНИК Вучић обратиће се данас у 18 часова грађанима и говорити о свим изазовима са којима се наша земља суочава и који нас очекују. Говориће о посети Немачкој, Косову и Метохији, украјинској кризи, набавци гаса, економским рачуницама, инвестицијама...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (3)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE