СЕЛАКОВИЋ О ХРВАТСКИМ НАПАДИМА НА ВУЧИЋА: Заузео је једину могућу позицију када је реч о злочинима над Србима - са ње бранимо хуманост
У РЕПУБЛИЦИ Хрватској је у току отворена и брутална политичка и медијска кампања против председника Србије Александра Вучића због тога што је заузео једину могућу позицију када је реч о злочинима почињеним над припадницима српског народа, и то је пре свега универзална позиција са које бранимо хуманост, односно европске и хришћанске вредности, па тек онда и српска позиција.
Никола Селаковић, Фото П. Милошевић
У односу према недвосмисленом злочину какав је био напад хрватске авијације на српске цивиле на Петровачкој цести не би смело да буде српске или хрватске визуре или било какве политичке острашћености и калкулисања, а учиниоци морају да, у име онога што би требало да буду и српске и хрватске вредности, буду процесуирани и кажњени ако њихова кривица буде доказана.
Забрињава, међутим, то што поједини утицајни политичари у Хрватској не чине напоре да у своме друштву створе здрав и хуман однос према ратним злочинима и страдању недужних, јер не схватају да устајање у одбрану ратних злочинаца, које им можда може донети краткорочну политичку добит, дугорочно није у интересу друштва.
Још је озбиљнија апологија злочина у коју се упустила Хрватска академија знаности и уметности називајући један од најмонструознијих и најмасовнијих злочина у Другом светском рату „јасеновачким митом“.
Када хрватска политичка и културно-интелектуална елита негира или релативизује злочине које су мање или веће групе појединаца починиле у ратовима, поставља се питање како је могуће наредне генерације грађана Хрватске оспособити да нове односе са Србијом и њеним грађанима граде неоптерећени баластом злочина за које не сносе никакву одговорност.
Поставља се и питање како је могуће да је Европска унија примила као пуноправну чланицу земљу у којој утицајни делови друштвене и политичке елите не исказују елементарну пристојност у односу према тешким и несумњивим злоделима.
Србија и њен председник очигледно не деле вредности са таквом хрватском елитом, и инсистираћемо у наставку процеса европских интеграција на томе да нам буде јасно објашњено да ли негација злочина јесте европска вредност, а ако јесте, јасно ћемо саопштити да то није и никада неће бити наша вредност.
Препоручујемо
ВУЧИЋ ИЗ ДАВОСА: Односи Албаније, Србије и Северне Македоније никада нису били бољи
25. 05. 2022. у 11:52
ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет
ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић примио је данас честитку председника Руске Федерације Владимира Путина поводом Дана државности Републике Србије, у којој му је руски лидер пожелео здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет, саопштила је данас Служба за сарадњу са медијима председника Републике.
13. 02. 2026. у 12:40
СТРАДАЛИ МЛАДИЋ СИН ПОЗНАТОГ МУЗИЧАРА: Нови детаљи несреће у Сарајеву
ЕРДОАН Моранкић (23), који је страдао у трамвајској несрећи у Сарајеву, син је познатог музичара из Брчког Армана Моранкића, пише портал сарајевског Аваза.
13. 02. 2026. у 12:05
БОМБА, АУТОМАТ И ЦРНА БЕРЕТКА: Хрватски градоначелник се маскирао у Томпсона из "Чавоглава" - поред њега и "Пленковић" и "први човек Загреба
ДАНАС је у Светој Недељи одржан карневал Фашник, а на позорницу се попео и градоначелник овог места Дарио Зуровец који је био обучен као контроверзни хрватски певач Марко Перковић Томпсон који је познат по својим проусташким ставовима и песмама.
14. 02. 2026. у 14:35
Коментари (0)