ПРЕД ВУЧИЋЕМ ОСАМ ИЗАЗОВА: Анализа Новости - шта ће бити највећа искушења српског председника у новом мандату

Д. МИЛИНКОВИЋ

01. 06. 2022. у 09:00

ОСАМ кључних изазова наћи ће се пред Александром Вучићем у наредних пет година на месту председника Србије. То су дипломатска одбрана Косова и Метохије, борба за очување "Дејтона" и Републике Српске, наставак европског пута, одржавање војне неутралности, одолевање да се прикључимо санкцијама Русији, битка за енергетску сигурност, чување српске економије и политичке стабилности у земљи.

ПРЕД ВУЧИЋЕМ ОСАМ ИЗАЗОВА: Анализа Новости - шта ће бити највећа искушења српског председника у новом мандату

Фото: Новости

За успех Србије, на челу са Вучићем који нови полудеценијски мандат почиње у јеку рата у Украјини и тектонских промена на глобалном нивоу, сматрају саговорници "Новости", пресудно ће бити да ли ће и у којој мери успети да одржи равнотежу изградње добрих односа са кључним играчима и на Истоку и на Западу.

Бивши шеф дипломатије Владислав Јовановић каже нам да ће за овај политички подухват Вучићу бити потребно много стрпљења, мудрости и тешких одлука, да времена која долазе нису лака, али и да је председник Србије до сада показао вештину маневрисања:

- Грађење што бољих односа са свим великим силама даје једну врсту гаранције да офанзивни притисци дугорочно не би били прејаки да нас смртно угрозе, управо због интереса и једне и друге стране да нас задрже у својој орбити или бар у њеној близини. Питање Косова и Српске ће бити у врху листе тема са којима ће Вучић одлазити на спавање и будити се ујутру. У околностима украјинске кризе, Србија ће нарочито бити суочена са притисцима око КиМ.

Јовановић указује и на важност унутрашње стабилности. С тим у вези додаје да је добро што Вучић најављује ширење лепезе политичке сарадње и ван досадашњих оквира, што има за циљ да неутралише отпоре и да од противника направи савезнике.

Огњен Карановић, из Центра за друштвену стабилност, каже да је наставак очувања политичке стабилности у земљи већ остварен убедљивом победом Вучића на председничким изборима. И Карановић као можда највећи изазов види отворено питање јужне српске покрајине, а одмах затим и ситуацију у БиХ:

- Суочавамо се са опасним антидејтонским деловањем бошњачког политичког Сарајева, удруженог са различитим иницијативама Запада да од Босне направе унитарну, квазиграђанску државу, која би сутра била бошњачка, на штету интереса српског и хрватског народа, као конститутивних. Тема ће, наравно, бити и руско-

-украјински сукоб и некоректни притисци и понашање Запада да заузмемо страну. Србија ће, како је Вучић у много наврата поручио, остати доследна себи, трудиће се да очува европски пут и задржи партнерске релације са САД, Русијом и Кином.

ОСТАТИ НЕУТРАЛАН У ОБРУЧУ НАТО

ОД ПОСЕБНЕ важности у наредном периоду биће очување наше војне неутралности. То ће, сматра Владислав Јовановић, бити велики изазов с обзиром на отежавајућу околност да је Србија окружена чланицама НАТО. Огњен Карановић каже да штитећи војну неутралност на путу европских интеграција, а истовремено путем регионалних иницијатива попут "Отвореног Балкана", савезништвом и братским односима са Мађарском ми безбедносно утврђујемо Србију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

ДЕЛИЈЕ НЕ МОГУ ДА ДОЂУ СЕБИ! Ванредно саопштење навијача Црвене звезде после оног што се десило на Маракани (ВИДЕО)