СА ЛАЖНОМ ДРЖАВОМ НЕЋЕ БИТИ РАЗГОВОРА: Срби на КиМ без верских права и слобода
СРПСКА православна црква на Косову и Метохији одлучила је да до даљег прекине све контакте са косовским властима због кршења владавине права и верских слобода Срба, односно отворене етничке и верске дискриминације.
Ова одлука коју је прекјуче објавио манастир Високи Дечани уследила је након што је косовска полиција забранила служење литургије у храму Христа Спаса у Приштини.
- Због невиђеног кршења владавине права и верских слобода без преседана против наше заједнице, СПЦ на Косову и Метохији је суспендовала контакте са косовским властима. Отворена етничка и верска дискриминација према нашој цркви наноси штету свим грађанима КиМ - наводи се у објави манастира Дечани.
Додаје се да је на отворено непоштовање судских одлука од привремених институција у Приштини и потписаних споразума које гарантују ЕУ и ОЕБС, СПЦ упозорила међународне представнике и указала на потребу за посебним механизмима у заштићеним зонама верског и културног наслеђа. И док из овог манастира напомињу да се и у најновијем извештају Стејт департмента о верским слободама указује на неспровођење одлуке Уставног суда у Приштини из 2016. године о повраћају 24 хектара земље у власништво манастира, Основно тужилаштво у Пећи, како су пренели приштински медији на албанском језику, покренуло је истрагу против општине Дечани.
Међутим, непоштовање судске одлуке о враћању манастиру Високи Дечани, забрана одржавања литургије у храму Христа Спаса у Приштини, спречавање аутобуса са верницима да оду у манастире на литургију, само су неки од примера кршења верских права и слобода Срба на Косову и Метохији.
- Нажалост, забрана литургије у Приштини није јединствен случај јер се то протеклих година често дешавало у многим повратничким местима, где су се Срби сусретали о славама и празницима, а свештеници спречавани да служе литургије на рушевинама цркви - истиче Александар Гуџић, историчар из Грачанице, напомињући да су верска права и слободе гарантовани чак и уставом такозваног Косова.
НЕСУВИСЛО
НАЈВИШИ законодавни акт самопроглашене државе, напомиње историчар Александар Гуџић, гарантује слободу вероисповести и поставља се питање зашто би свештеници на Косову и Метохији морали представницима власти да најављују литургије, односно верске обреде, што је сада случај.
Препоручујемо
НЕЧУВЕНО КРШЕЊЕ ВЕРСКИХ СЛОБОДА: Из манастира Високи Дечани се огласили о отимачини земљишта од стране Приштине
03. 06. 2022. у 22:14 >> 22:15
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)