"ЗА ХРВАТСКУ БОЛЕСТ УОПШТЕ НЕМА ЛЕКА": Гага Антонијевић о одлуци хрватских власти да забране посету председника Вучића Јасеновцу

Новости онлине

19. 07. 2022. у 13:28

РЕДИТЕЉ Предраг Гага Антонијевић, човек који је снимио "Дару из Јасеновца", рекао је за "Ало" поводом сулуде забране Загреба да Хрватима Вучић смета и иритира их због начина на који води спољну и унутрашњу политику наше земље.

ЗА ХРВАТСКУ БОЛЕСТ УОПШТЕ НЕМА ЛЕКА: Гага Антонијевић о одлуци хрватских власти да забране посету председника Вучића Јасеновцу

Фото З. Јовановић

Како ви видите овакав потез Хрватске?

 - Они једноставно и даље, попут озбиљног душевног болесника, стално покушавају да целу ту слику о њиховим злочинима потпуно промене. Зато им смета кад се Јасеновац помиње, зато им смета филм "Дара из Јасеновца". То је за нас можда велико упозорење ако сутра с тим болесницима треба да будемо заједно у ЕУ. Можемо само да претпоставимо шта ће они све покушавати и које ће све уцене долазити с те стране да би се Србија или спречила или преломила како њима одговора кад буде било питање уласка у ЕУ. Ту треба да буде максималан опрез. С друге стране, ми знамо да се они као безначајна шака јада неће питати много, питаће се Немци и Французи више од њих, али болест је болест и бојим се да лека ту нема.

Да ли је Хрватска усташка држава?

- Волео бих да верујем да није, међутим, сваког дана добијамо потврде да јесте. Требало би то политичко руководство, као представници хрватског народа и неки политички освешћени, горњи слој који води ту земљу, да буде начисто с тим шта је било усташтво, шта је био Јасеновац, међутим, очигледно, то им не пада на памет. Шта да очекујете онда од онога ко је примитиван, задојен хрватским фашизмом, када им се руководство понаша на овај начин? Зато се бојим да из дана у дан потврђују да је то тако, јер једноставно свако помињање Јасеновца је за њих постао проблем. Шта хоће? Да Јасеновац не постоји?

Свиђа ми се политика коју водимо

На питање шта је за њега Јасеновац, Антонијевић одговара:

- Јасеновац за мене је и опомена. Морамо и те како да водимо рачуна да нам се то поново не деси. Видели сте у свету како се тренутно развијају ствари. Свака игра је могућа. Даће бог да нас прескочи бар који пут у историји. Али, морамо да будемо свесни, осим сећања на то страдање и пијетета према јасеновачким жртвама, да тако нешто не сме да се понови. Зато ми се свиђа политика коју сада водимо.

Јесмо ли ми довољно чинили да се зна за све што се дешавало у Јасеновцу?

- Говорио сам кад је било приче око филма "Дара из Јасеновца" да смо негде суштински и сами криви што се чекало 75 година на тај филм јер, једноставно, претходна српска руководства из неког приступа додворавања што Хрватима што југословенском политбироу и Титу нису толико потенцирала Јасеновац и некако се то прећуткивало. Вучић је једини који је хтео и смео да подржи филм о Јасеновцу, док су се други, на овај или онај начин, од тога извлачили. И очигледно сад и он негде трпи лично због тога. Ускраћују му елементарна људска права. Трпи последице зато што је на неки начин први из политичког руководства Србије почео Јасеновац да назива правим именом.

Можемо ли свету представити своја страдања у Јасеновцу?

- Бојим се, све иде ка томе, да су те карте подељене Хрватима. Они немају никакву намеру да се суштински извине за то што су чинили Србима кроз историју. Па ми смо им државу и направили, они су 1918. могли да буду подељени. Између Србије, која би задржала своје територије у Хрватској које су биле насељене Србима, и неких других, попут Италије... Међутим, како су нам се захвалили? Тако што су протерали све Србе из Хрватске, после "Олује" нема више скоро никог тамо. 

Шта се променило након филма "Дара из Јасеновца"?

- Променило се много, очигледно. Ево, видите колико их и дан-данас тај филм сврби и нервира. На сваки начин покушавају да га оспоре, али нема шта да се оспорава, све чињенице у филму изнете су апсолутно тачно и историјски. Филм је изузетно снажан, емотивно потресан, то су милиони гледали. Не можеш да га прогласиш српском пропагандом. Проблем је очигледно што тај филм постоји. И онда се свака будалетина јави, па и Зоран Милановић, овај наркоман, њихов председник, ишао је у Јасеновац и оданде пљувао филм. Били би срећни да филм не постоји, али ту је, игра у свету у биоскопима, у Америци као што ниједан српски филм раније није играо. Били смо чак 18. на листи гледаности у целој Америци, укључујући све филмове. Видело се на телевизији у Америци, свуда. Тај филм је ту да остане. Е сад, што би они волели да га нема и да Јасеновац не постоји или да ми кажемо да је то био радни логор, малтене да су људи ишли тамо као у ваздушну бању, то је друго питање. Култура сећања мора да буде изузетно битна, да се младе генерације томе уче, да негују сећање на Јасеновац. Имамо косовски мит, који је веома важан и који је завет, али је важно и сећање на јасеновачко страдање, које је за време комунизма ипак било потискивано и није се код младих развило. То је наша обавеза.

(Ало)

БОНУС ГАЛЕРИЈА: Овако ће изгледати нова зграда Београдске филхармоније

БОНУС ВИДЕО: УЖАС КОЈИ СВЕТ НИЈЕ ВИДЕО - Мултимедијална изложба о логору смрти у Јасеновцу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (8)

ИЗРАЕЛ ЈЕ ЗАТЕЧЕН: Делије урадиле нешто што је мало ко очекивао