ПРИШТИНА УЗАЛУД КУЦА НА ВРАТА ЕУ: Лажна држава покушава да се убаци у европску породицу
ТВРДОГЛАВИМ инсистирањем на прогону српских регистарских таблица са Косова и Метохије и одбијањем да помери рок, како тврде опозициони лидери у Приштини, премијер привремених институција Аљбин Курти пољуљао је односе тзв. Косова са Вашингтоном и Бриселом.

Foto: EPA/ Georgi Licovski
Унутрашњи фронт који је отворио са политичким противницима, Курти покушава да затрпа најавом да ће се већ следећег месеца лажна држава пријавити за чланство у ЕУ. Један за другим, стиже га - хладан туш.
Покушај да странкама у Приштини објасни да ради за добробит свих неславно је завршен.
Председник Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај напустио је јучерашњи састанак, наводећи да Курти није желео да одговори на питање лидера опозиције због чега није прихватио захтев САД о одлагању рока за пререгистрацију:
- Био сам приморан да одем, јер је Курти држао предавања и није нам објаснио зашто не испуњава захтев Америке. За мене је неприхватљиво да у тако осетљивим случајевима прекидамо односе са главним безбедносним савезником.
Курти, међутим, демантује да је потезима нарушио односе са кључним партнерима и тврди да "ниједна акција владе није изненадила ни Вашингтон, ни Брисел". И уверавања да никога није наљутио износи док најављује захтев за пријем у Унију.

Фото Газета експрес
Упркос томе што лажна држава нема шансе ни да приђе прагу ЕУ, јер процес траје годинама, а одлуке се доносе консензусом чланица, Београд је започео велику дипломатску офанзиву. У фокусу су државе, чланице ЕУ које нису признале независност тзв. Косова (Шпанија, Грчка, Румунија, Словачка и Кипар), а које су се од почетка рата у Украјини нашле под великим притисцима да промене став.
Тако је шеф српске дипломатије Ивица Дачић јуче био у званичној посети Атини, где се сусрео са председницом Грчке Катерином Сакеларопулу, па са колегом Никосом Дендијасом. Дачић је захвалио председници Сакеларопулу на подршци Грчке суверенитету Србије, и додао да је такав доследан став од огромног значаја.
Поводом европских амбиција тзв. Косова огласила се Шпанија, која од јула следеће године преузима шестомесечно председавање Саветом ЕУ. На питање приштинског портала "Дукађини" да ли ће Приштина добити одобрење те земље да се придружи ЕУ, стигао је јасан одговор:
- Шпанија остаје при свом ставу да не признаје декларацију о независности коју је Приштина усвојила 2008. и брани потребу да се то питање реши дијалогом Београда и Приштине.
ЗАСТАВЕ И ЦРНИ ПРОЗОРИ
АКТИВИСТИ Социјалдемократске партије обојили су јуче прозоре на згради владе у црно како би указали на њену затвореност према грађанима и медијима, посебно по питању дијалога са Београдом. Претходно је активиста Арљинд Имери поставио 17 застава испред владе како би "подсетио званичнике да Приштина треба да делује у складу са захтевима САД". Он је навео да је споразум о оснивању ЗСО ратификован у косовској скупштини и да га подржавају и САД.
Препоручујемо

УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН ДАНАС У ПРИШТИНИ: Састанак са Вјосом Османи и Аљбином Куртијем
27. 10. 2022. у 07:56

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)