ПРИШТИНСКИ МЕДИЈИ: Такозвано Косово званично подноси захтев за чланство у Европској унији

Новости онлине

14. 12. 2022. у 11:29

ДАНАС се одржава церемонија потписивања упућеног захтева тзв. Косова за чланство у Европској унији,

ПРИШТИНСКИ МЕДИЈИ: Такозвано Косово званично подноси захтев за чланство у Европској унији

Фото AП

Церемонији потписивања присуствују званичници тзв. Косова Вјоса Османи, председник Скупштине Глаук Коњуфца и премијер Аљбин Курти.

Подсетимо, Београд је покренуо све политичке и дипломатске ресурсе како би захтев Приштине да добије статус кандидата за чланство у Европској унији, а који премијер привремених институција Аљбин Курти намерава да поднесе сутра, остао "мртво слово на папиру".

Аргументација Србије да би прихватање ове апликације био незапамћен преседан темељи се на три кључне ствари.

Прва је Уговор о ЕУ, односно Лисабонски уговор из 2007, који предвиђа да чланице могу постати само државе, што тзв. Косово де факто и де јуре није. Када би кандидатура била прихваћена, ЕУ би практично погазила сопствени устав.

Друга је чињеница да пет земаља ЕУ - Шпанија, Грчка, Кипар, Словачка и Румунија - не признају нелегално проглашену независност тзв. Косова, а за прихватање кандидатуре Приштине потребна је сагласност свих у Унији.

Трећа је да тзв. Косово не само да није чланица Уједињених нација, него у кровној међународној организације не може да "пребаци" ни половину, а камоли двотрећинску већину која је потребна да би добило столицу на Ист Риверу. Јер, од 193 чланице УН, лажна држава могла би да рачуна на максимум 83 гласа.

Поводом потписивања апликације тзв. Косова за чланство ЕУ

Премијер тзв. Косова Аљбин Курти рекао је да је потписивање апликације за чланство у ЕУ историјски тренутак за тзв. Косово и први корак ка евроатланским интеграцијама.

- Данас чинимо први корак ка чланству у ЕУ. Данас ћемо потписану апликацију за чланство предати Чешкој која председава Европском унијом. То је историјски тренутак којим желимо да отворимо ново поглавље - нагласио је Курти.

Додао је да ће напредак Косова зависити од посвећености реформама за унапређење демократије, владавине права и економског развоја.

Ускоро опширније

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕЂУНАРОДНЕ ГРАНИЦЕ СЕ НЕ СМЕЈУ МЕЊАТИ СИЛОМ Лицемерна изјава европских лидера - господо, а шта је са Србијом?!

"МЕЂУНАРОДНЕ ГРАНИЦЕ СЕ НЕ СМЕЈУ МЕЊАТИ СИЛОМ" Лицемерна изјава европских лидера - господо, а шта је са Србијом?!

ГРУПА европских лидера поручила је данас, након самита председника САД и Русије Доналда Трампа и Владимира Путина на Аљасци, да ће наставити да подржава Украјину која, како истичу, мора да добије чврсте безбедносне гаранције и једина може да одлучује о својој територији.

16. 08. 2025. у 12:35

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци

ПРЕДСТОЈЕЋИ састанак између председника САД Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина у петак на Аљасци долази у време када у америчкој администрацији готово да нема искусних стручњака за Русију, пише Фајненшел тајмс.

13. 08. 2025. у 11:24

ЦИФРА - БОЛИ ГЛАВА: Колику пензију прима Берчек? Сваког месеца на рачун му лежу ДВЕ СУМЕ

ЦИФРА - БОЛИ ГЛАВА: Колику пензију прима Берчек? Сваког месеца на рачун му лежу ДВЕ СУМЕ

МНОГИ кажу да је Александар Берчек један од највећих глумаца на овим просторима, а он је свој таленат доказивао идући из улоге у улогу, и изнова показујући чари свог глумачког умећа.

15. 08. 2025. у 13:20

Коментари (8)

ШЕШЕЉ ОПЛЕО ПО СВИМА: Ја говорим већ две године...