ЗА ЊИХ ЛАЖНА ДРЖАВА НЕ ПОСТОЈИ: Моћан одговор Шпаније - "Ми за то не можемо да гласамо, нисмо променили став"
ШПАНИЈА не може да гласа за апликацију тзв. Косова за чланство у Европској унији јер га не признаје, речено је из Министарства спољних послова Шпаније.
Фото: Профимедиа/Илустрација
- Шпанија, као и друге земље Европске уније, није променила став о непризнавању Косова и сматра да је дијалог Београда и Приштине једини могући начин да се постигне трајно решење спора око територије. По логици непризнавања, Шпанија не може да гласа за апликацију за чланство у ЕУ - наводи се у одговору прес-службе МСП Шпаније.
Премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти је 15. децембра у Прагу поднео захтев тзв. Косова за чланство у ЕУ, пошто је Чешка до краја године председавајућа Саветом ЕУ.
Портпаролка чешког председништва Ева Хрнчирова рекла је да ће до краја чешког председавања ЕУ земље чланице и институције ЕУ бити обавештене о захтеву тзв. Косова за чланство. Она је навела и да у последњим данима председавања ЕУ неће бити довољно времена за било коју другу процедуру.
Професор Слободан Зечевић из Института за европске студије каже да је след корака такав да ће захтев тзв. Косова доћи на Комитет сталних представника у Европској унији (Корепер) и да ће тамо шпански представник рећи да они не прихватају кандидатуру за чланство тзв. Косова.
- Шпанија следи своју политику да је за њих територијални интегритет јако битан јер би могли да се распадну за час ако то не би било тако. Они страхују од мењања граница у Европи. Када у Кореперу нема сагласности, а предвиђено је да се одлучује консензусом, онда неко питање може да се проследи на ниво министара, али шпански став по овом питању је толико принципијелан да ни тамо неће бити другачије. То значи да косовски захтев остаје на леду - каже Зечевић.
Иначе, неколико дана пре него што је тзв. Косово званично послало свој захтев, председник Србије Александар Вучић је упутио писмо председницима пет земаља, чланица ЕУ, које нису признале Косово, односно лидерима Грчке, Кипра, Словачке, Румуније и Шпаније. Како је рекао, свако писмо је лично и различито, а свима је захвалио што пружају Србима подршку по питању територијалног интегритета.
- То су наши пријатељи и верујем да ће писмо нешто значити - рекао је тада Вучић.
(Косово Онлине)
Препоручујемо
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо
УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.
20. 04. 2026. у 20:41
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
Неће више наступати: Здравко Чолић одбио концерте, ово је разлог
КАО разлог Здравко Чолић је навео умор, али и унапред договорене породичне обавезе.
21. 04. 2026. у 10:37
Коментари (0)