АНАЛИЗА "НОВОСТИ": Може ли се Косово вратити на Ист Ривер

А. РОВЧАНИН

13. 02. 2023. у 07:00

ОДРЖИВО решење за питање статуса Косова и Метохије реално је само уз доследно поштовање Резолуције Савета безбедности Уједињених нација и принципа повеље Уједињених нација. Нема решења које је одрживо, а које задовољава само интересе мањег дела планете - Запада. Питање може бити решено једино у СБ УН уз консензус свих сталних чланица, а међи њима и Русије и Кине.

АНАЛИЗА НОВОСТИ: Може ли се Косово вратити на Ист Ривер

Фото Printskrin

Ово за "Новости" каже некадашњи министар спољних послова Живадин Јовановић, а поводом тврдњи руског амбасадора Александра Боцана-Харченка у интервјуу нашем листу да је немогуће решити косовски проблем без Русије и Кине, те да мисли да је ову тему потребно вратити у СБ УН и под Резолуцију 1244 коју Запад покушава да укине, уз опаске да је превазиђена, што није тачно.

По оцени Јовановића, у условима глобалне нестабилности нема елементарних претпоставки за стабилно решавање питања КиМ.

- Моћне силе Запада не поштују међународно право, никакве документе и норме. Без договора у СБ УН нема одрживог решења, нема стабилности на Балкану и у Европи нити социјално- економског напретка. Србија мора да води принципијелну политику, јер није сила - истакао је Јовановић. - Србија мора остати слободна и независна земља, а то искључује понижења и послушност према Западу. Мора чувати свој кредибилитет, чије је основно обележје мирољубива политика и поштовање међународног права. На тој позицији Србија има најмање две трећине планете уз себе, оне који не признају једнострану и илегалну независност Косова. Србија не сме да изневери ни подршку "малих" земаља, ни подршку Русије и Кине. Санкције Русији због сукоба у Украјини, нису српска већ антисрпска опција и то није једнократни потез него судбинско питање од којег зависи постојање Србије као слободне европске државе.

ОПОМЕНЕ ЗБОГ СТАВОВА

НЕКАДАШЊА амбасадорка Србије при ОЕБС Бранка Латиновић, али и њен колега Срећко Ђукић, сматрају да је Боцан-Харченко, због изношења мишљења о француско-немачком плану заслужио неку врсту опомене земље домаћина. Са друге стране, део аналитичара мисли да је амерички амбасадор својим изјавама у којима, на пример, Србију пореди са Северном Корејом и предлаже да уведемо санкције Русији, прешао границе дипломатског бонтона. Изгледа да амбасадори Русије и Кине, заправо, шаљу поруке једни другима и да се тако потврђују тезе које су присутне неко време "да се интереси великих сила ломе преко леђа Србије".

Наша земља се тренутно налази под притисцима да прихвати француско-немачки план који је неповољан по Србију и чије одредбе подразумевају и чланство лажне државе у међународним организацијама. Државни врх одговорио је нон пејпером и изнео становиште Београда да признавање лажне државе и чланство у УН није прихватљиво.

У косовским медијима јуче је пренет став професора на Универзитетском факултету у Лондону и стручњака за југоисточну Европу Ерика Гордија да је "француско-немачки предлог добра основа за напредак у преговорима и да је сличан моделу две Немачке, али да зато није дугорочно решење".

- Сличан је моделу Источне и Западне Немачке, тако да Србија и Косово не би требало да признају независност једна другој, већ да се договоре да не нападају једна другу. Ово није дугорочно решење, није било ни за Немачку, али је свакако боље од периодичних ескалација - рекао је Горди и додао да није велики оптимиста да ће земље Западног Балкана постати део Европске уније, већ је реалније да имају близак однос са ЕУ.

РЕЗОЛУЦИЈА ЗВАНИЧАН ДОКУМЕНТ

РЕЗОЛУЦИЈА 1244, која третира Косово и Метохију као саставни део Србије, донета је пре готово 24 године (у јуну 1999.) На њу су потпис ставиле чланице СБ УН. На седницама и другим састанцима у оквиру "светске куће", помињана је више од 130 пута. И поред тога, западне силе упорно покушавају да је обесмисле. Међутим, она је званични међународни документ и њено укидање није могуће.   

Бивши амбасадор у Белорусији Срећко Ђукић истакао је да се не би изненадио да брзо дође до потписивања споразума између Београда и Приштине на бази француско-немачког плана као оквирног споразума.

- Ово што треба да се потпише није ни признавање Косова, ни његово пуштање у УН. То је регулисање мирног процеса, отварање граница са КиМ, релаксација односа, што је у интересу и Срба на Косову и Србије - рекао је Ђукић за Танјуг и додао да је сукоб у Украјини убрзао решавање косовског проблема. - Запад не може толерисати у свом дворишту толико жаришта. А Западни Балкан то објективно јесте. Тек је угашено жариште у Северној Македонији, али остало је на КиМ, БиХ је таква каква јесте, Црна Гора је у процесу превирања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (2)

ОВО ЈЕ МАРКО КОЈИ ЈЕ ПОГИНУО КОД ЗРЕЊАНИНА: Потресне речи комшинице - То ће бити велика сахрана, његове сви знају и воле...