БЕОГРАД ЗА НОРМАЛИЗАЦИЈУ, А НЕ КАПИТУЛАЦИЈУ: Олакшати живот људима између црвених линија

С.Ровчанин Томковић

02. 03. 2023. у 09:33

БЕОГРАД ће покушати да спроведе нормализацију односа са Приштином кроз решавање животних питања Срба и Албанаца, али ни за корак неће одступити од црвених линија - нема признања тзв. Косова нити столице за Приштину у Уједињеним нацијама. У том распону требало би да се дође до техничких договора који се односе на слободу кретања, царине, дипломе, регионално представљање... А, предуслов је формирање Заједнице српских општина.

БЕОГРАД ЗА НОРМАЛИЗАЦИЈУ, А НЕ КАПИТУЛАЦИЈУ: Олакшати живот људима између црвених линија

принтсцреен инстаграм

Ово би отприлике могле бити станице којима ћемо ићи у намери да се отопе односи са Приштином, а према европском плану који је постао нови оквир за дијалог. У њему за Београд постоје бројне зачкољице, попут члана који предвиђа да се нећемо противити чланству лажне државе у међународним организацијама, али и размену дипломатских мисија.

Према речима председника Александра Вучића, нема имплементације чланства тзв. Косова у УН, нити било ког члана који би значио признање, али мора да се разговара, јер би одбијање плана значило велике последице за Србију.

- Рекли су да су последице одбијања заустављање ЕУ интеграција. Неки би рекли "вау", али морам да подсетим да би то значило повлачење инвестиција. Нама само у фабрикама где су Немци власници ради 80.000 људи. Претили су и низом других мера, као и да ће Србија постати изолована у свету. Спремни смо да радимо на имплементацији многих ствари из плана, али сам и Макрону и Шолцу и свим великим лидерима рекао да не може да се прича о међусобном признавању и уласку Косова у УН.

КАМБЕРИ У ВАШИНГТОНУ

ПОСЛАНИК у Скупштини Србије Шаип Камбери навео је да је разговарао са америчким конгресменима у Вашингтону о положају Албанаца са југа Србије. Он је на "Фејсбуку" истакао да је делегација из Бујановца, Медвеђе и Прешева тражила од конгресмена да питање Албанаца са југа Србије буде на дневном реду америчке спољне политике, као и да буде део дијалога Београда и Приштине.

Приштина је у много лагоднијем положају, јер одбијањем плана Курти код куће не губи ништа. Просечна плата је око 480 евра, грађани тзв. Косова проглашени су најсиромашнијима у Европи, а сваки трећи нема посао. Одлив у дијаспору је велики, па се спекулише да је око 850.000 Албанаца отишло са КиМ. Дакле, улог Београда на бриселском талону је много већи.

Током преговарачког процеса са Приштином до сада је договорана сарадња у области енергетике, телекомуникација, правосуђа, катастра, матичних књига, царинских печата, универзитетских диплома, слободе кретања, регионалног представљања, званичних посета, привредних комора, интегрисаног управљања прелазима, осигурању, цивилној заштити... Приштина је безброј пута кршила договоре, а највише оне о слободи кретања заустављајући Србе на административним прелазима. А, договор о Заједници српских општина не жели да испуни већ десет година.

РУМУНИЈА НЕ МЕЊА СТАВ

ПОСЛЕ разговора у Бриселу о европском предлогу о путу ка нормализацији односа, из Министарства спољних послова Румуније је речено да ова земља поздравља спремност на компромис, али подсећају да није признала једнострано проглашење независности Косова и да је тај став остао исти:

- Румунија у потпуности подржава дијалог којим посредује ЕУ, као главни канал за ефикасну и свеобухватну нормализацију односа Београда и Приштине, који може донети трајни мир и стабилност у региону.

Дугодишњи дипломата Бранко Бранковић каже за "Новости" да је сувише рано за претпоставке да ли ће постојати могућност да се одређени делови споразума прихвате, или да се мора ићи "у пакету".

- Треба сачекати наредни састанак. Без формирања ЗСО нема даљих разговора. Да видимо како ће се имплементирати она, па онда можемо да упремо прстом и европски план и говоримо да ово може, а ово не може - објаснио је Бранковић.

Директор Института за савремену историју и функционер СПС Предраг Марковић истакао је да оно што Вучић и Влада "упорно, врло систематично раде јесте да корак по корак бране српске позиције и да, без одбијања плана, извлаче користи за Србију".

- Један изузетно филигрански рад је потребан да се заштите наши интереси, или једна шаховска партија, што иде нама у корист јер је наш председник врхуниски шахиста - рекао је Марковић и додао да је европски план само "папир за преговарање".

ИЗБОРИ У АПРИЛУ

ИЗБОРИ на северу КиМ за скупштине општине у српским срединама где су градоначелници поднели оставке и повукали се из институција због нефомирања ЗСО и сталних упада косовских специјалаца на север, заказани су за април. Спекулише се у диполоматским круговима да би тада могла да се покрене прича око ЗСО и да се наши представници врате на све позиције.

Бивши дипломата Зоран Миливојевић сматра да је на првом месту испуњење Бриселског споразума и формирање ЗСО.

- Америчкој страни је јасно да нема пробоја у дијалогу уколико се не испуне раније преузете обавезе. У Бриселу није доведено питање КиМ као протектората УН и Резолуција 1244. То је маневарски простор који се не може прескочити и оно на чему Србија базира своју одбрану - навео је Миливојевић.

Иначе, премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти поновио је јуче да односи са Београдом морају да се нормализују и да то може да се постигне само уз обострано признање, а то су, истакао је, рекли "председник САД Џозеф Бајден, амерички државни секретар Ентони Блинкен и немачки канцелар Олаф Шолц".

ШТА ПОДРАЗУМЕВАЈУ ДО САД УСВОЈЕНИ СПОРАЗУМИ И ДОГОВОРИ

КОСОВО ЗА ЗВЕЗДИЦОМ И ЕВРОПСКА ОВЕРА ДИПЛОМА

ТЕХНИЧКИ споразум о регионалној сарадњи предвиђа да је Косово са звездицом (Косово*) једини назив који ће се користити у регионалној сарадњи. Фуснота која ће се примењивати уз звездицу гласи "овај назив не доводи у питање ставове о статусу и у складу је са Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244 и мишљењем Међународног суда правде о проглашењу независности Косова".

Договор о слободном кретању каже да "становници сваке стране треба да буду у могућности да слободно путују унутар или преко територије друге стране са личним картама, а свака страна може применити систем којим ће личне карте бити праћене писаним "улазним-излазним" документима за оне који су у транзиту. Када је у питању образовање, стране су се договориле да Европска асоцијацију универзитета да овери дипломе које издају универзитети две стране ради даљег образовања или запошљавања.

У техничком договору о царинским печатима пише:

- Стране ће учинити све у својој могућности како би обезбедиле слободно кретање робе у складу са ЦЕФТА споразумом. Биће прихваћен царински печат са натписом "Косовска царина", као што је потврђено свим потписницама ЦЕФТА. Оваква употреба биће примењена у свој пратећој документацији и комуникацији.     

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

МОЛИТВА СВЕТОМ ЈОВАНУ КРСТИТЕЉУ: За здравље, срећу и благостање вас и целе породице обратите се свецу следећим речима