УДРУЖЕНО НА СВАКУ ПРЕТЊУ НАШЕМ НАРОДУ: Београд и Бањалука спремају одговор на великоалбанске пројекте
СРБИЈА и Република Српска у наредним месецима додатно ће учврстити сарадњу, која ће се огледати у координисаним наступима по најважнијим политичким питањима, али и још већим јачањем економских и друштвених веза.
Ово ће, како сазнају "Новости", бити одговор Београда и Бањалуке на стварање нове иницијативе "Западнобалканска четворка - 100% усклађеност са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ", а коју су пре два дана у Скопљу усагласили министри спољних послова Северне Македоније Бујар Османи, Црне Горе Ђорђе Радуловић, Албаније Олта Џака и заменик шефа дипломатије тзв. Косова Крешник Ахмети.
Такав вид удруживања, који пролази уз амин западних земаља, заправо је само нови оквир за остваривање идеје "велике Албаније" и још један вид притиска на Србију да одступи о политике неутралности и уведе санкције Русији.
Иако је формалан став да се окупљају око исте спољне политике, у медијима је наглашено да су три од четири потписника Албанци?! Премијер Северне Македоније Дмитар Ковачевски биће данас гост Београда, па се очекује да разјасни и све око нове иницијативе. Занимљиво је да су из Скопља стизале поруке да Србија и Босна и Херцеговина нису пожељне на скупу због, како су истицали, веза са Русијом.
И организатори су на својим званичним профилима на друштвеним мрежама истицали то што су из ове иницијативе изостале Србија и Босна и Херцеговина (нарочито РС), с образложењем да су непожељне, јер нису увеле санкције Руској Федерацији. Тиме је антируски наратив постао алиби за још једно институционално повезивање простора које екстремни планери у Тирани и Приштини виде као "аутохтону", односно "природну Албанију".
Политички аналитичар Бошко Вукићевић рекао је да "уколико би циљ оснивања тзв. западнобалканске четворке био културно и економско повезивање албанског народа у региону, у томе не би требало видети ништа лоше".
- Међутим, поставља се питање - уколико је циљ економско, културно, транспортно повезивање земаља региона - откуд се сада уместо иницијативе "Отворени Балкан" појављује ова нова? Треба имати у виду да је од поменутих чинилаца нове иницијативе само Албанија албанска држава, док су у Црној Гори Албанци национална мањина, а Косово је привремено отети део Србије - навео је Вукићевић. - Интересантно је да западни центри моћи на сваки пројекат културног и економског повезивања и интегрисања албанског народа на Балкану гледају благонаклоно, док сличне српске пројекте најчешће посматрају непријатељски или макар с подозрењем.
ПАРАЛЕЛНЕ ВЕЗЕ
РУКОВОДСТВА Србије и РС потписала су још 2006. године Споразум о успостављању специјалних паралелних веза. Он се односи на сарадњу у областима привреде и коришћења привредних ресурса, планирања, приватизације и денационализације, науке и технологије, образовања, културе, спорта, здравства, социјалне политике, туризма и заштите околине, информисања, слободе и права грађана, као и сузбијања криминала. У претходом периоду две владе су одржавале и заједничке седнице.
У ритму означавања Србије као кривца јуче је опет говорио председник Црне Горе Мило Ђукановић настављајући са оптужбама на рачун наше земље, која, како је рекао, "покушава да влада земљама региона".
- На Западном Балкану је реплика онога што Русија жели да уради у својој регији. На Балкану сада имамо покушај прављења српског света као неку врсту продужетка руског света у руском региону, и као што они покушавају да врате утицај који је Совјетски Савез имао, то исто ради и Србија. То су ретроградне политике, оне не желе да владају својим земљама, оне желе да владају нацијама. То видимо у региону где Србија покушава да влада Црном Гором, покушава да влада БиХ, Косовом и Северном Македонијом. И рекао бих да, нажалост, та политика још није добила адекватан одговор наших западних партнера - навео је Ђукановић.
ХОЋЕ "СПАЈАЊЕ"
ПРИШТИНСКИ медији пренели су јуче истраживање италијанског института "Пиеполи", које је показало да 74 одсто Албанаца жели стварање заједничке државе између Албаније и тзв. Косова. Тема "спајања" је стално присутна у политичким дебатама у Тирани и Приштини.
Иначе, владе Албаније и тзв. Косова потписале су раније споразум којим се Приштина и Тирана обавезују на уједињавање и координисање спољних политика, али и заједничке амбасаде, размену дипломатског особља, а сагласиле су се и о стварању територијално-административне целине од 30 километара унутар Албаније и исто толико унутар тзв. Косова, тако да су практично укинуте границе.
РАМА ЖЕСТОКО УДАРИО НА СРБИЈУ ЗБОГ КОСОВА: Изнео драстичан предлог после бламаже лажне државе у Бриселу
ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама изјавио је да тзв. Косово треба да замрзне дијалог са Србијом без рока и да тежи нормализацији односа са њом кроз билатерални дијалог са Европском унијом, као и да терет кривице за деградацију тог процеса мора да падне на Србију.
20. 12. 2024. у 15:17
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ТРАМП ИМА НОВУ ФРИЗУРУ: Мреже се усијале од коментара (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.
19. 12. 2024. у 08:37 >> 19:03
Коментари (1)