АНАЛИЗА "НОВОСТИ": Зашто је ојачао утицај Анкаре на дешавања у јужној српској покрајини
АНКАРА се на Балкан, преко Приштине и јачањем тзв. косовских безбедносних снага, враћа као продужена рука Вашингтона и консолидује своје присуство у региону.

Фото: ЕПА
Ово, према мишљењу наших саговорника, показује и додатно учвршћивање односа Турске и лажне државе Косово, посебно у сектору одбране, која је досад за КБС обезбедила војну опрему у вредности од 100 милиона евра. А недавно, ова сарадња озваничена је и потписивањем споразума у области одбране.
Намери турског председника Реџепа Тајипа Ердогана да ојача утицај на тзв. Косову, али и нашем поднебљу, додатно иде у прилог, сматрају аналитичари, то што турски генерал од октобра преузима команду Кфора и што су њихови војници и тренутно најбројнији у овим међународним мировним снагама под вођством НАТО. У тренутку када дође на чело Кфора, Анкара ће имати више од 1.000 људи под оружјем на КиМ, који ће већим делом бити смештени у касарни "Султан Мурат" код Призрена.
Министар одбране Милош Вучевић, казао је раније да морамо имати што боље односе са Турском, узимајући у обзир чињеницу да је реч о сили, која има значајан политички и економски утицај на простору Западног Балкана.
- Она је геополитички играч. Њен утицај на Балкану не сме да се занемари. Безбедносне снаге Косова до сада змаја на канапу нису могли да пуштају, а сада дижу неке беспосадне летелице. Понудили су нама "бајрактаре", председник је одбио. Ми ћемо узети нешто друго, боље. Они немају паре да то купе, то је донација - рекао је Вучевић недавно коментаришући куповину дронова "бајракатар".
Политички аналитичар Бранко Радун објашњава да је очигледно да Турска поново добија мандат на Балкану да спроводи америчку политику.
- То потврђује и преузимање команде Кфора. Турска је тим путем кренула још пре десетак година, али је он прекинут због промене на релацији Вашингтон-Анкара, који су сада поново успостављени. Када су односи са Америком били на ниским гранама, тада се турски председник Ердоган окренуо некако Србији, покушао је да направи боље односе, а у међувремену су му Тирана и Сарајево окренуле леђа због Вашингтона. Турска политика је била избалансирана, док Ердоган није био миљеник запада. Сада се све ово уклапа у једну врсту мандата, подршке да се поновно врати као заштитник муслимана на Балкану, Албанаца и Бошњака. Видећемо у ком правцу ће се све одвијати, али је очигледно да је Турска добила штафету од Вашингтона.
И председник Скупштинског одбора за КиМ Милован Дрецун указао је на то да понашање Турске показује да ће она имати посебну улогу у ситуацији на КиМ, а да њу не може да игра самостално без сагласности западних земаља, као и САД, које, како је рекао, највише утичу на стварање лажне државе.
- Немојте заборавити да је Америка дала Турској да управља базом Бондстил. Сада видимо да Турци имају скоро 800 војника, имаће свог команданта у НАТО. Турски инструктори обучавају припаднике КБС за управљање "бајрактарем". Сада су испоручени и они и противоклопни системи, хаубице, и минобацачи. Имају посаде које су обучене за управљање хеликоптерима - навео је Дрецун.
У мисији Кфора најбројнији је контингент из Турске у ком има 780 војника од укупно 4.511. Следећи по бројности су Американци са 679. Услед последњих тензија и додатне ескалације ситуације на северу КиМ, међународне снаге појачане су за још 500 припадника.
Нуде се за посреднике
ДА Турска намера да ојача свој утицај у региону, говори и недавно исказана спремност њеног председника Ердогана да преузме улогу посредника у дијалогу између Београда и Приштине.
- Турска је од почетка захтевала да се деескалација ситуације реализује кроз дијалог, а по окончању изборног процеса, председник Ердоган је телефоном разговарао са Куртијем и Вучићем, и изразио спремност за посредовање у дијалогу. Спремни смо да понудимо подршку - рекао је турски амбасадор у Приштини Тунц Ангили.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)