ПРИШТИНА СЕ ДАЛА У "ЛОВ" НА ТЕЛЕКОМ СРБИЈА: Крше се сва начела владавине права

Новости онлајн

16. 08. 2023. у 10:38

КУРТИЈЕВА власт тврди да је компанија Телеком Србија прекршила закон, који уопште није био на снази у периоду на који се те тврдње односе, а притом, како наводе упућени у овај случај, Приштина у јавност износи информације које спадају у домен пословне тајне.

ПРИШТИНА СЕ ДАЛА У ЛОВ НА ТЕЛЕКОМ СРБИЈА: Крше се сва начела владавине права

Фото: Архива ВН

Кампања која се против Телекома Србије води сасвим је у супротности са владавином права и свим међународним стандардима.

То се може закључити након истраживања које је Косово онлајн спровео поводом званичне изјаве из косовске Агенције за заштиту конкуренције да је “филијала Телекома Србије на КиМ (МТС) поступила супротно важећем закону”, односно да “МТС није доставио потребну документацију Антимонополском органу и на основу тога је купио најмање четири мала оператера, чија је укупна вредност виша од 20 милиона евра”.

- Случај је у последњој фази истражног поступка - изјавио је за РТК вршилац дужности директора Агенције за заштиту конкуренције Сељајдин Бећа.

Овим је настављена кампања притисака на компанију Телеком Србија на КиМ, која се води већ другу недељу, па чак уз најаву да ће овој највећој телекомуникационој компанији у региону Западног Балкана бити забрањено пословање на КиМ.

Телеком се, истичу упућени, нашао у епицентру апсурдног правосудног прогона и где не постоје ни владавина права, ни здрав разум, ни елементарна логика. Додају да је ретроактивна примена закона у потпуном нескладу са свим европским и међународним правним стандардима.

Посебно апострофирају да поступање косовских регулаторних тела против МТС д.о.о. баца сенку на климу за нормално пословање и инвестирање на КиМ, јер сада је на удару једна компанија коју су прогласили за непожељну, неком следећом приликом биће нека друга.

Наиме, крајем новембра 2022. године косовска Агенција за заштиту конкуренције покренула је истражни поступак у вези са аквизицијом четири мала кабловска оператера од стране Телекомове фирме “МТС д.о.о.”. МТС је у периоду 2019 - 2021. купио оператере: ВГН Нет из Северне Митровице (децембар 2019), Импулс из Лепосавића (децембар 2019), Лика из Звечана (март 2020) и Херц Интернатионал из Штрпца (март 2021).

У том периоду на КиМ је на снази био Закон о заштити конкуренције (бр. 03/Л-229), у складу са којим је МТС уредно пословао и према којем уопште није имао обавезу да пријави ове аквизиције!

Наиме, по том закону није испуњен неопходан услов за пријаву Агенцији за заштиту конкуренције, а то је да бар два учесника у концентрацији капитала имају приходе преко 3 милиона евра годишње. Ниједан од кабловских оператера који је МТС аквизирао не испуњава тај услов!

Апсурд је да су власти у Приштини, то јест њихова Агенција, покренуле истрагу против МТС на основу новог Закона о заштити конкуренције, који је ступио на снагу у јуну 2022, дакле пуних пола године након последње аквизиције, а две и по године након првих аквизиција.

Дакле, закон по којем се Телеком терети уопште није био на снази у време када су аквизиције реализоване!

Манипулација тумачењима

Током истражног поступка стекао се утисак да ће Комисија покушати да услов “минимално два оператера имају преко три милиона евра тумачи тако да оба оператера у збиру имају преко три милиона евра, а не да оба (и један и други) имају појединачно преко 3 милиона.

Сва је прилика да је на делу реална опасност кршења основних начела владавине права, односно да косовске власти и њихова Агенција за заштиту конкуренције покушавају да ретроактивно примењују законе, што је у супротности са основним људским правима, утврђеним на међународном и европском нивоу.

Такође, овим се баца сенка на климу за нормално обављање пословања и инвестирање на Косову, јер сада је на удару једна компанија коју су надлежни у Приштини прогласили за непожељну, неком следећом приликом биће нека друга…

Изјаве за медије вршиоца дужности директора Агенције, да пре коначне одлуке прејудицира негативно решење за МТС, на жалост не указује на објективан рад овог регулаторног тела, указују упућени у овај проблем.

Како додају, посебан скандал је то што је господин Бећа у званичној изјави открио податке који су спадали у категорију заштићених, а тичу се вредности куповине малих оператера од стране МТС, чиме је најгрубље прекршио принцип поверљивости пословних информација, што такође јако лоше говори о пословној клими и правној нестабилности који владају на КиМ.

Генерални директор компаније Телеком Србија Владимир Лучић изјавио је недавно за дневни лист Политика да МТС д.о.о. послује савесно, транспарентно и у складу са релевантним локалним прописима од првог дана свог оснивања па надаље.

- МТС д.о.о. је убедљиви лидер на територији коју покрива, са највише запослених и највећим бројем инвестиција, а неосновано и насилно гашење једне такве компаније довело би до озбиљног заоштравања и овако веома тешке ситуације која превазилази све пословне оквире и која показује грубо кршење Бриселског споразума. Више од 250 запослених радно је ангажовано у нашој ћерки фирми која успешно послује скоро деценију и која је основана у складу са Бриселским споразумом, поштујући све договорене ставке. То значи да ми као компанија збрињавамо око 1.000 становника на територији Косова и Метохије пружајући сталан радни однос и извор егзистенције њиховим породицама. Добар смо пример компаније која на тој територији запошљава, самим тим и збрињава људе, али и омогућава основне животне потребе да буду у контакту са остатком света - изјавио је том приликом Лучић.

Приштина гази сопствене прописе и договоре из дијалога

Подсетимо, косовска Агенција за регистрацију предузећа претходно је поништила сертификат о регистрацији МТС д.о.о, подружнице Телекома Србије на КиМ, и то са образложењем да један члан менаџмента те фирме има пасош издат од стране Републике Србије! Компанија Телеком Србија је саопштила да то није у складу са правним прописима, те да се крше споразуми који су постигнути у склопу дијалога Београда и Приштине, укључујући Бриселски споразум. Из Телекома су поручили и да у свим званичним документацијама сви чланови менаџмента МТС д.о.о. користе косовска документа. Телеком је саопштио и да је одлука Агенције за регистрацију предузећа још неизвршива и да ће у законом прописаном року од 30 дана поднети жалбу.

На основу свега се може закључити да поступање косовских регулаторних тела против МТС д.о.о. баца сенку на климу за нормално пословање и инвестирање на КиМ, јер сада је на удару једна компанија коју су прогласили за непожељну, неком следећом приликом биће нека друга.

БОНУС ВИДЕО: СРАМНЕ СЦЕНЕ У ПРИШТИНИ - Куртијеви изнели заставе злочиначке ОВК и Велике Албаније

(Косово онлајн)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”