ЕУ ПОЖУРУЈЕ ИЗБОРЕ НА КИМ: Ситуација на северу драматична, услови за ново гласање готово немогући

С.С.Р.

04. 09. 2023. у 07:00

УПОРНЕ изјаве из Брисела да је важно да се што пре организују локални избори на северу Косова и Метохије на којима ће Срби учествовати без икаквих предуслова отварају питање како то спровести када ниједан од услова због којих су Срби напустили институције и бојкотовали гласање - није испуњен.

ЕУ ПОЖУРУЈЕ ИЗБОРЕ НА КИМ: Ситуација на северу драматична, услови за ново гласање готово немогући

Фото: Новости

Полиција тзв. Косова вршља по српским срединама готово свакодневно, хапси и застрашује Србе, покушава да спречи породице да уплате кауцију и поред тога што је суд одобрио, а премијер привремених институција на КиМ Аљбин Курти инсистира да Срби потпишу петицију како би се организовало ново гласање, знајући да је овај пут до изласка на биралишта неостварив. Заједница српских општина чије оснивање траже Срби за Приштину није ни тема.

- Иако су делимични избори за градоначелнике у априлу 2023. године у четири општине на северу спроведени у складу са правним оквиром Косова, врло јасно смо рекли да због слабог одзива грађана нису понудили дугорочно политичко решење. Зато је важно да се што пре организују свеобухватни локални избори, на којима би косовски Срби учествовали без предуслова - рекао је портпарол Европске уније Петер Стано. - Ти избори би морали бити одржани у складу са договором о деескалацији тензија. ЕУ подвлачи изјаву високог представника од 3. јуна, којом се од Косова и Србије тражи да предузму мере за деескалацију ситуације и уздрже се од било каквих даљих некоординисаних акција. Косово се обавезало на ове принципе у Братислави у јулу.

Уместо да албански градоначелници, који су наметнути Србима и који су у фотеље председника општина сели са тек неколико стотина гласова поднесу оставке, Курти инсистира да се до нових избора дође петицијом којом би најмање 20 одсто бирача са севера захтевала гласање о смени председника општина. Истовремено и градоначелници Албанци понављају да им не пада на памет да поднесу оставке на позиције на којима се налазе.

Председник Србије Александар Вучић указао је да Курти "намерава да похапси све Србе за које мисли да су физички и интелектуално способни да бране север тзв. Косова не би ли могао да протера људе или да га заузме":

- Зато је тежак период пред званичним Београдом, али Куртију неће ићи баш онако лако како је замислио.

О ситуацији на Косову и Метохији, Курти и Вучић ће разговарати 14. септембра. Високи представник ЕУ за спољне послове и сигурност Ђозеп Борељ је најавио да ће састанак бити још један покушај да се реши ситуација.

Срђан Граовац из Центра за друштвену стабилност сматра да ЕУ инсистира да се наставе разговори, иако нису створени предуслови за то.

- Могуће је да буде притисак на Куртија да каже датуме кад шта треба да спроведе, али се он и до сада није придржавао преузетих обавеза и договора. Није установио ЗСО, довео је до кризе на северу и не жели да је деескалира. Било је разних притисака на Србе, хапшења, покушаја да се иселе из зграда у којима раде, помињања да тзв. косовска војска може да уђе на север кад год хоће... 

Сусрети у Бриселу

ПРЕДСЕДНИК Вучић и Курти су се последњи пут састали у Бриселу 2. маја, девет дана после ванредних локалних избора на северу тзв. Косова које су Срби бојкотовали. Током те рунде бриселског дијалога усвојена је Декларација о несталим особама и представљен је први нацрт Статута Заједнице општина са српском већином, који је Приштина одбацила, иако на то немају право по Бриселском споразуму. Они су у Бриселу боравили и 22. јуна, али се тада нису састали, већ су одвојено разговарали са шефом европске дипломатије Ђозепом Борељом и посредником за дијалог Мирославом Лајчаком.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (2)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум