ЛАЖИМА СПАЈАЈУ БЕОГРАД И БАЊСКУ: Власт у Приштини не бира средства не би ли доказала да је наша страна умешана у обрачун на северу
ПОСЛЕ оружаног сукоба у Бањској, током којег је страдао албански полицајац и тројица Срба, Приштина не одустаје од намера да акцију припише званичном Београду, који је у неколико наврата саопштио да српске институције немају никакве везе са инцидентом.
У најновијем покушају, власти које предводи Аљбин Курти објавили су да је у окршају у Бањској 24. септембра, учествовао извесни Милорад Јевтић "документујући" ову тврдњу његовим снимцима са сином председника Србије Данилом Вучићем имплицирајући да и Данило има везе са крвавим догађајима. Убрзо се испоставило да су објавили видео направљен 28. јуна, на Видовдан, на коме се види Вучић млађи у Грачаници и да је поред њега припадник специјалне јединице "Кобре" Боро Борчић, који има задатак да брине о безбедности сина шеф државе.
Ова последња лаж само је наставак оних које из Приштине долазе данима. Курти је у неколико наврата говорио да је власт у Београду хтела да одвоји север КиМ, да је спровела терористички акт, да је Милану Радоичићу, бившем потпредседнику Српске листе, који је признао да је самостално огранизовао одлазак у Бањску, оружје дала Војска Србије. Наше снаге безбедности одмах су демантовале ове наводе, а Тужилаштво је саопштило до постоје сумње да је арсенал набављен у Тузли у Федерацији БиХ.
Председница лажне државе Косово Вјоса Османи јуче је у Загребу, после састанка са хрватским председником Зораном Милановићем, наставила у истом ритму рекавши да је Београд хтео анексију севера и да ће "Србија поновити терористичке нападе". Она се захвалила Загребу на подршци у тражењу санкција за Србију и рекла да се "Хрватска почетком деведесетих суочила са сличном матрицом, тада из Милошевићевог режима".
Ипак, хрватски председник је рекао да Приштина треба да формира Заједницу српских општина и поновио да је "противник санкција, јер су неефикасне и противне међународном праву, ако их не доноси УН". За разлику од Милановића, за казнене мере против наше земље се последњих дана залаже хрватски премијер Андреј Пленковић.
Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да многи из међународне заједнице нису веровали речима председника Вучића који је месецима упозоравао да је главни проблем на КиМ руководство Куртија.
- Он све ради како би закомпликовао ситуацију на северу Косова и Метохије са циљем да се Срби протерају. Његово руководство одбија да спроведе мировне планове и да формира ЗСО што резултира тиме да је сменио српског командира полиције, да нема Срба међу полицијом, као и да долази до упада, где је албанска полиција 62 пута упадала на север КиМ што је противно договору са НАТО. Улога Србије у овом тренутку је да буде доследна у залагању за договоре, преговоре, као и да позове на прекид насиља над нашим народом на КиМ, као и да је улога међународне заједнице да коначно изврши притисак да се формира ЗСО. Да ли ће она имати довољно снаге и жеље да укаже на то где је проблем и да изврши притисак на Куртија, видећемо у наредном периоду јер је он њихов пројекат као и тзв. косовска независност, те ће учинити све да му прогледају кроз прсте за све што чини.
Портпарол ЕУ Петер Стано навео је да државе чланице ЕУ нису виделе довољно задовољавајућих корака ка истинској деескалацији и да не постоји други пут за Београд и Приштину, осим дијалога.
- Обе стране морају да схвате да дијалог мора да се настави. Када је реч о истрази о догађајима из Бањске, када се она заврши и утврди ко је иза напада, онда можемо да предузмемо одређене кораке. ЕУ је неколико пута ставила до знања да је спремна на рестриктивне мере. Ако не дође до деескалације, спремни смо да уведемо одређене мере не само против Косова, већ и против Србије. Чека се извештај о дешавањима од 24. септембра. Очекујемо пуну сарадњу од Србије, ако постоји воља, постоје и начини за сарадњу. Није наше да шаљемо поруку путем јавности, наши српски партнери знају врло добро шта треба да раде и шта се очекује од њих - казао је Стано.
Хил: Морамо знати истину
АМБАСАДОР САД у Србији Кристофер Хил сматра да "морамо да знамо шта се тачно догодило на КиМ како се нешто слично више не би поновило".
- Без политичког договора и политичких перспектива не можемо да кренемо напред и да решимо овакве проблеме. Један од елемената политичког решења за КИМ треба да буде регионална перспектива, односно регионални приступ решавању проблема и да људи успоставе поверење и раде на проблемима заједно. Сматрам и да неки политичари треба да дођу и виде какав је приступ решавању проблема на Косову. Неопходан је и политички договор за Косово који се састоји из неких елемената, а то су Асоцијација Српских општина, као и једна шира слика и шира перспектива за Косово.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)