БИТКА ЗА ГЛАСАЧЕ ТРАЈАЋЕ 46 ДАНА: Званично стартовала 14. изборна кампања од увођења вишестраначја у нашој земљи
ТРКА за гласове и званично је стартовала јуче одлуком о расписивању парламентарних, избора у Београду и 64 града и локалне самоуправе који ће бити одржани 17. децембра. Ово ће бити 14. гласање од увођења вишестраначја, а десети ванредни излазак на биралишта.

Фото А. Станковић
Политичке странке имају рок до 28. новембра да обезбеде потребан број потписа и предају их Републичкој изборној комисији. Да се "додворе" бирачима и убеде их да баш њима повере свој глас, имаће 46 дана, односно два мање, када се одузме 48 сати за изборну тишину.
Да би се кандидовале за Народну скупштину, партије за своју листу морају да обезбеде 10.000 потписа, док је за мањинске странке неопходна подршка најмање 5.000 грађана. Када је реч о локалним изборима, број потписа диктира бројност становништва. Тако, на пример, општина која има највише 120.000 уписаних бирача, треба да има 200 потписа грађана. Правило је да сваки бирач може подржати само једну листу, која потом иде на оверу код јавног бележника или у општинској, градској управи или суду.
Тај списак претендената на скупштинске клупе садржи назив подносиоца и изборне листе, редни број кандидата за народног посланика, име, презиме, а након проглашења, не може да се мења редослед оних који конкуришу за мандате. РИК је дужан да у року од 48 сати од подношења прогласи листу, а збирна (на њој су сви такмаци) се објављује у "Службеном гласнику" најкасније 15 дана пре отварања биралишта. Како би се испоштовала заступљеност оба пола, на списку кандидата за посланичку књижицу мора да буде најмање 40 одсто жена.
Народни посланици бирају се у Србији као једној изборној јединици, а мандати се расподељују сразмерно броју добијених гласова, и то применом система највећег количника. Посланичка места додељују се према редоследу кандидата који су заузели на изборној листи.
Док се грађани не изјасне коме ће дати своју подршку, а потом испоштују сви законски рокови за конституисање новог сазива парламента, Народна скупштина ће обављати само текуће или неодложне послове. По истом систему радиће и Влада.
Последњи пут грађани Србије гласали су 3. априла прошле године, када су у понуди имали 19 изборних листа. Улазак у Народну скупштину обезбедило је њих 12, укључујући и мањинске. У редовном термину бирачи су изашли на гласање 21. јуна 2020. године, пошто је кабинет у Немањиној 11, а на чијем је челу била актуелна премијерка Ана Брнабић, завршио свој пун четворогодишњи мандат.
Резултати из априла 2022.
НА изборима 3. априла 2022. године, листа око Српске напредне странке, "Александар Вучић-Заједно можемо све" освојила је 120 мандата, "Уједињени за победу Србије" 38, СПС 31, коалиција НАДА 15, "Морамо" 13, а Двери и Заветници по 10. Савез војвођанских Мађара освојио је пет посланичких места, Муфтијин аманет три, Заједно за Војводину и СДА Санџака по два, док је једног представника имала и Коалиција Албанаца долине. Све остале листе које су учествовале на изборима нису прешле потребан цензус.
Укрстили и слогане
ИАКО тачно прегруписавање политичких актера у изборне листе није још финиширано, познато је да ће прозападна опозиција пред бираче изаћи у једној колони, под називом "Србија против насиља", што је био и лајтмотив протеста чији су организатори. Коалиција окупљена око Српске напредне странке, бираче ће позивати највероватније слоганом "Србија не сме да стане".

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)