ЗАПАД ШЕГРТ У БРИСАЊУ СВИХ ТРАГОВА СРБА: Уклањање спомен-плоче нашим војницима у Приштини наставак перфидне игре Француза и Немаца
ПОСЛЕ победе у Првом светском рату, савезничка француска коњица није могла да стигне српске војнике које су трчали назад ка својој домовини, а данас је дипломатски строј Пете републике праћен немачким галопом, згазио сећање на јунаке склањајући спомен-плочу српским војницима из балканских и Великог рата, са православног дела гробља у Приштини.
За померање обележја шира јавност је сазнала 11. новембра, баш на обележавању Дана примирја у Првом светском рату, када су се у централном делу почивалишта видели амбасадори Немачке Јенс Роде и Француске Оливије Геро у Приштини, а на месту где је била плоча - стајала је нова на којој је на српском, албанском и француском језику исписано - "Француским војницима палим на Косову". Наша, подигнута у славу јунака страдалих у периоду од 1912. до 1918. на којој пише "Овде леже посмртни остаци српских војника палих у ратовима 1912-1918" померена је са доње, бочне стране спомен-парка. Ову "рокаду" је тражила Амбасада Француске, а једва дочекало и спровело у дело градско предузеће "Хортикултура".
- Промене на гробљу уочио сам после Задушница у недељу 5. новембра и отишао сам да пријавим полицији из које су ми казали да је измештање урадило предузеће "Хортикулутра", по налогу Амбасаде Француске у Приштини - рекао је свештеник Станиша Арсић, приштински парох.
О овом, још једном покушају затирања српског идентитета на Косову и Метохији, није обавештена Епархија рашко-призренска која се духовно стара о православним гробљима, због чега је изразила дубоку забринутост.
- Ни српска заједница која то гробље користи, ни ми нисмо били консултовани о измештању спомен-плоче ослободиоцима који су поднели велике жртве заједно са савезничким војницима - наводи се у саопштењу. - На овај начин, не само да је поново исказано непоштовање према једном спомен-обележју на православном гробљу, и то од стране званичног градског предузећа, већ се прекрајањем историје покушавају замаглити неспорне истине о учешћу и историјској улози српског народа на овим просторима. Тиме се показује и каква би судбина нашег културног и верског наслеђа била када би заштита тог наслеђа била препуштена искључиво косовским институцијама.
Епархијска правна служба ће, како је наведено, размотрити све могућности како да се спомен-плоча врати на своје првобитно место и да се српско гробље у Приштини достојанствено сачува у будућности. Међутим, како су навели, више од свега, учестало скрнављење и оштећивање српске духовне и културне баштине на Косову и Метохији, показују потребу за вишим степеном заштитом наше културне и духовне баштине, како би она опстала.
У нашој јужној покрајини налази се око 1.300 цркава, манастира и других објеката, локалитета и просторних целина које чине културно наслеђе српског народа. Од сукоба на КиМ уништено је оштећено и оскрнављено 156 цркава, манастира и других објеката од којих чак 61 има статус споменика културе, а од тога 18 су од изузетног значаја за државу Србију. Покрадано је преко 10.000 икона, црквено-уметничких и богослужбених предмета, који се увелико крчме на светском илегалном тржишту антиквитета.
Уништили француске гробове
НА старом гробљу у Ђаковици било је осам споменика француским војницима који су 1918. године заједно са нашима ослобађали Србију. Ти гробови, као и српски су уништени багерима албанских предузећа 1999. године после сукоба на КиМ, а када је на челу Унмика био Француз Бернар Кушнер. Садашњи амбасадор Француске Геро није, иако му то улази у дипломатско задужење, тражио да се обнове споменици његовим сународницима, што би била боља идеја него померање плоче страдалим српским војницима.
Такође, уништено је и оштећено око 5.300 надгробних споменика на 256 српских православних гробаља, док на 50 не постоји ниједан читав споменик, а чак су из гробова ископаване и разбациване кости. Почивалишта су претворена у депоније, неприступачна су, зарасла у коров и шипражје.
У делу атара Цркве Светог Димитрија у Косовској Митровици недавно је албанска грађевинска фирма багером почела да прекопава споменике, а скрнављење је обустављено тек после жалбе Срба. Последњи Србин из села Суви До овде је сахрањен 1953. године.
Канцеларија за Косово и Метохију саопштила је да је уклањање и померање спомен-плоче српским војницима покушај затирања свих трагова српског постојања на Косову и Метохији и бруталног прекрајања историје.
- О овом антицивилизацијском чину обавестили смо ОЕБС и остале међународне мисије које делују на простору КиМ, захтевајући конкретне одговоре и одговорност починилаца овог вандалског акта, а у сарадњи са нашом Епархијом рашко-призренском искористићемо све правне механизме и могућности да се плоча врати на своје место и на томе радимо још од првог дана.
Запаљена српска застава
НА споменику убијеним и киднапованим Србима са подручја општине Ораховац који су мучки страдали од руке албанских екстремиста, током викенда је запаљена српска тробојка. На овом месту, на улазу у Велику Хочу, постављено је знамење у спомен на 84 страдалих Срба са територије ове општине током 1998. и 1999. године.
- Паљење српске тробојке и скрнављење овог споменика акт је безумља албанских екстремиста који годинама пале све српско желећи да на тај начин обесхрабре Србе и сломе дух српског народа који одолева свим нападима и искушењима, ма каква она била - саопштила је Канцеларија за Косово и Метохију из које додају да ће заједно са својим представницима на терену поставити нову тробојку.
Иначе, Приштина је до сада више пута штампала памфлете у којима се православни манастири називају "византијско косоварским" у којима су се молили "косоварско албански хришћани". Покушали су и да Дечане, Грачаницу и Пећку патријаршију, који су уписани на Унескову листу светске баштине, преименују у "косовске културне споменике". Уз све то не престају покушаји у којима предњаче политичaри из Немачке и Велике Британије да се СПЦ представи као "трговац оружјем", односно гнездо српског тероризма на КиМ, и то без иједног доказа. Остатке православне цркве Светог Николе у Новом Брду, привремене приштинске власти покушале су да, уз финанскијску помоћ Владе Немачке, претворе у базилику, али је то, засада, интервенцијом Србије и СПЦ осујећено.
У САОПШТЕЊУ АМБАСАДЕ ФРАНЦУСКЕ И НЕМАЧКЕ ПОТВРДИЛЕ ДА СУ ТРАЖИЛЕ ИЗМЕШТАЊЕ - "ТО ЈЕ ЗНАК СЕЋАЊА И ПОМИРЕЊА"
АМБАСАДЕ Француске и Немачке саопштиле су јуче да је на њихову иницијативу померена спомен-плоча, како би на то место била постављена нова у "знак сећања на све настрадале борце између 1912. и 1918. године":
- Француски и немачки амбасадори 11. новембра на војном гробљу заједно су одали почаст својим палим војницима. Овај дан означава крај Првог светског рата и заједничко одавање почасти нашим војницима који су тада били непријатељи носи снажну поруку помирења. То је и Дан француских ветерана, дан сећања на све наше војнике који су изгубили своје животе на дужности. Последњих година, а посебно 2022. ова заједничка француско-немачка церемонија била је окаљана полемиком у појединим медијима на Косову због плоче којом се одаје почаст српским војницима који су настрадали између 1912. и 1918. Србија и Француска су биле савезнице током Првог светског рата. Ова полемика је била недостојна сећања свих војника, француских, немачких и српских војника погинулих у Првом светском рату, али и 18 француских војника који су погинули током служења Кфора у заштити свих заједница на Косову. Постављена је нова плоча која подсећа на жртву свих француских војника на Косову на иницијативу Амбасаде Француске, а потом је плоча у знак поштовања према српским војницима померена само неколико метара, уз највеће поштовање, након обавештења Општине.
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата
ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.
15. 01. 2025. у 07:31
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)