ВУЧИЋ СУТРА ДОМАЋИН АЛИЈЕВУ И РАДЕВУ: Председник на обележавању почетка рада Гасног интерконектора Србија-Бугарска
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић сутра ће, поводом обележавања почетка рада Гасног интерконектора Србија-Бугарска, угостити у Нишу председника Републике Азербејџан Илхама Алијева, председника Републике Бугарске Румена Радева и амбасадора Европске уније у Србији Емануела Жиофреа.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић
Током боравка у Нишу, планирани су и одвојени билатерални сусрети председника Вучића са председницима Републике Азербејџан и Републике Бугарске, саопштила је председникова Служба за сарадњу с медијима.
Предвиђен је и приказ опреме и способности јединица Војске Србије - противдронских ПВО система, беспилотних и управљаних ваздухопловних и земаљских борбених платформи као и способности падобранских и специјалних јединица, додаје се у саопштењу.
Завршетком радова на гасоводу до Бугарске омогућиће се сигурније и стабилније снабдевање Србије гасом из различитих извора, посебно из Азербејџана.
Изградња новог гасовода у дужини од 109 километара од Ниша до Димитровграда трајала је 12 месеци. Укупна дужина двосмерног гасовода Србија-Бугарска је 170 километара, од Новог Искара, у близини Софије, до Ниша.
Србија је потписала уговор о интерконекцији са Булгартрансгасом и комерцијални уговор о снабдевању до 400 милиона кубних метара гаса из Азербејџана до краја 2024. године. Укупна вредност гасног интерконектора Ниш - Димитровград - Бугарска, износи 85,5 милиона евра.
Пројекат је финансиран делом кроз бесповратну помоћ ЕУ, у висини од 49,6 милиона евра, као и 25 милиона евра повољног кредита Европске инвестиционе банке који ће Србија плаћати за део гасовода који пролази кроз Србију.
Република Србија је за овај пројекат издвојила 15 милиона евра и 7,5 милиона евра за припремне радове и пројектовање.
Гас чини 13 одсто потрошње примарне енергије у Србији и до сада је могао да се добије само са две улазне тачке, преко гасовода Балкански ток и из Мађарске.
БОНУС ВИДЕО: САМО ЈЕДНУ СРБИЈУ ИМАМО: Моћна порука Вучића са митинга у Врању
Препоручујемо
"УЖЕЛЕО САМ СЕ ВОЖЊЕ": Вучић објавио нови видео - председник вози и певуши (ВИДЕО)
08. 12. 2023. у 15:29
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"
АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.
12. 01. 2026. у 21:16
ОВО ЈЕ ГЛАВНИ УДАРАЦ ЗА НАТО И КИЈЕВ: У нападу „орешником“ уништена фабрика од великог значаја (ВИДЕО)
НАПАД „орешником“ онеспособио је Лавовску државну фабрику за поправку авиона, саопштило је Министарство одбране Русије.
12. 01. 2026. у 15:27
БАЛКАНЦИ О ЖИВОТУ У ЕВРОПИ: Пустиће те да цркнеш - ти њега угостиш гозбом, он мисли да си сељачина
МНОГИ сањају о животу у Немачкој, Аустрији или Швајцарској, замишљајући мир, ред и бољи стандард. Ипак, искуства наших људи који су се преселили откривају да живот у западној Европи често носи неочекиване изазове који могу шокирати оне који су навикли на балканску спонтаност и топлину.
13. 01. 2026. у 10:22
Коментари (0)