КУРТИЈЕВА УРЕДБА СТУПА НА СНАГУ: Буши динар са Западом, кажњавање се одлаже
ПРИШТИНА неће одустати од протеривања српске валуте са Косова и Метохије, уредба о евру као једином средству плаћања у лажној држави ступа на снагу данас, што значи да наши сународници неће моћи да примају плате и пензије у динарима, нити да њиме купују у продавницима...
Премијер привремених институција на КиМ Аљбин Курти није пристао чак ни на "молбу" САД и осталих земаља Квинте да се мера одложи и да буде тема дијалога у Бриселу. Како је јуче саопштио главни преговарач Бесник Бисљими, нема померања примене уредбе, већ само казнених мера, које се неће спроводити одмах.
- Централна банка Косова треба да пронађе у сарадњи са централном банком Србије прикладан механизам за обезбеђење трансфера и донација које Србија жели да пошаље грађанима српске заједнице на Косову. Евро јесте био и биће једина званична валута. Ниједан грађанин нема разлога да се плаши спровођења нове уредбе ЦБК. Влада ће се побринути да буде што више информација, а ЦБК да грађани у свакој општини имају приступ банкарском систему земље. Уредба нити забрањује, нити дозвољава, нити се бави српским динаром, с обзиром на то да српски динар није ни раније био дозвољен.
Спровођење Уредбе може да има утицај на оне грађане који су примали трансфере из Србије путем илегалних структура, које су деловале противзаконито на тржишту, као и на она предузећа која су вршила трансакције у динарима и нису могла да буду регистрована у систему националних рачуна - рекао је Бисљими.
Укратко, сада је сасвим јасно да став да динар не може опстати у лажној држави имају и премијер привремених институција Курти, као и САД и водеће земље Запада, чије је саопштење да се одложи примена био само привид, као и изјаве да им је стало до проналаска решења путем дијалога.
Београд спрема одговор за још једну драстичну меру. Према нашим сазнањима, на удару Приштине требало би да буду филијале Поштанске штедионице, преко које иду све уплате из буџета Србије за наше људе на КиМ. Наши извори из јужне покрајине преносе нам да се очекује упад специјалаца у експозитуре, па је због тога новац повучен.
Курти је прецизирао да у четири општине на северу постоје четири филијале банака и 15 небанкарских финансијских институција у које се могу слати дознаке и уплате и у којима се оне могу примати у еврима.
- Евро је валута која нам долази из ЕУ, не говоримо да хоћемо да уведемо албанску валуту или нову дарданску валуту са Косова, већ евро као једино средство плаћања и куповине, јасно дефинисано, и то није питање које је предмет преговора. Не желимо никога да казнимо, већ само да уведемо законитост, уставност и регуларност, чак и на северу и свуда где има Срба на Косову. Сведоци смо да велика већина њих има банковне рачуне у банкама Косова, а ако немају, могу да отворе текући рачун и бесплатно га одржавају - рекао је Курти.
Председник Управног одбора Централне банке тзв. Косова Башким Нурбоја казао је да "Србија, која не признаје независност Косова, наставља да користи динар за исплату пензија, социјалних давања и плата за паралелне институције које има на Косову":
- Када је евро дефинисан као једини инструмент плаћања, онда се рачуноводство мора водити у тој валути. То значи да се куповине у продавницама морају обавити у еврима. То ни на који начин не зауставља друге валуте, оне се могу мењати, вредност имовине може се држати у другим валутама ако банке понуде тај производ, као што су долар, франак или било која друга валута.
Епархија рашко-призренска апеловала је на међународне институције да зауставе Приштину у "потпуном етничком чишћењу КиМ":
- Поводом намере косовских институција да, противно бројним међународним саветима и оштром противљењу српског народа, забрани коришћење динарске валуте и платног промета у динарима на простору КиМ, Епархија рашко-призренска подиже глас протеста. Забрана динара вишеструко ће отежати исплате плата, пензија, социјалних примања, донација, стипендија, блокираће хуманитарни рад од кога зависе посебно социјално најугроженији, онемогућиће нормално финансирање здравствених и школских институција на којима почива живот у срединама насељеним Србима, а и тешко ће се одразити на живот СПЦ. Косовским Србима наметнута је улога талаца које Приштина свим методама третира као грађане другог реда и отворено непожељно становништво, вероватно у нади да ће Београд под таквим уценама направити политичке уступке.
Према речима спољнополитичког коментатора Жарка Ракића, одлука о забрани употребе динара на Косову и Метохији јесте економска, али има искључиво политичку позадину, а то је да се на сваки начин отежа живот Срба на северу покрајине и да се што пре изазове њихово колективно исељавање.
Полицајци упали у амбуланту
ПРИПАДНИЦИ тзв. косовске полиције упали су јуче у објекат који преостали Срби у Приштини користе као амбуланту. Полиција се налази и унутра и испред улаза, а у тренутку упада ту је било српско медицинско особље Дома здравља Приштина, које је касније одведено у полицијску станицу, а која је у истој згради у којој је и амбуланта. Иначе, реч је о простору у којем је до јуна 1999. била филијала Комерцијалне банке, а потом седиште невладине организације Центар за мир и толеранцију, и импровизована амбуланта.
- Одлуком Куртија није потпуно стављена тачка на нормализацију односа и дијалог Београда и Приштине, али се може рећи да је дијалог фактички мртав и поставља се питање да ли је после те одлуке нормализација уопште могућа. Јасно је да је наводно незадовољство Квинте и САД најављеним протеривањем динара са КиМ само једна игра и још један начин да се пружи подршка насилничком режиму у Приштини.
Председник Друштва лобиста Србије Ненад Вуковић изјавио је да је процес нормализације односа Београда и Приштине отежан и одложен:
- Овај потез има изузетно озбиљне импликације од монетарних и техничких, па до оних симболичких и политичких јер драстично отежава живот пре свега Србима на Косову, али такође и косовским Албанцима који читав низ својих права из области здравствене заштите, социјалне, па до оних комерцијалних, задовољавају управо на територији Србије.
Доцент на Факултету политичких наука Стефан Сурлић сматра да је мера директан удар на Србе.
Могуће решење посредничка банка
НЕКА од решења за Србе на КиМ је да грађани долазе у централну Србију како би подизали новац. Такође, може да се пронађе и посредничка банка којој би новац уплаћивала наша земља, а онда она слала банкама на Косову и Метохији. Увођење евра компликује и куповину у продавницама, јер неће бити дозвољено плаћање у нашој валути.
- Јасно је да постоји агенда Приштине да конкретним потезима сече било какву директну везу између Београда и српске заједнице на Косову. Фокус Београда требало би да буде на који начин наћи алтернативу да Срби на Косову не буду у потпуности угрожени, да имају стабилна финансијска примања и да се заустави једна дефетистичка атмосфера у којој уколико се примени ова одлука, то значи одлазак Срба са Косова - истакао је Сурлић за "Косово онлајн".
Иначе, око 87.000 људи са КиМ добија плате, пензије и друга примања из буџета Србије.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (12)