(ИСПРАВКА) Маркале 30 година касније

Срђан Мишљеновић

04. 02. 2024. у 14:04

ОБЈАВИЛИ смо текст о масакру на пијаци Маркале у Сарајеву, под називом "ЛАЖНА ЗАСТАВА" НАД МАРКАЛАМА ВЕЋ 30 ГОДИНА: Много је доказа да Срби нису починили масакр на сарајевској пијаци 1994., а који је портал Раскринкавање.ба у својој анализи оценило као теорију завере.

(ИСПРАВКА) Маркале 30 година касније

Фото Profimedia

У складу са смерницама поменутог портала, текст је исправљен, а из истог су уклоњене спорне чињенице, те додато објашњење зашто је то учињено.

Масакр на пијаци Маркале, који се догодио 5. фебруара 1994, већ 30 година тумачи се на два начина: један каже да су цивили побијени од гранате испаљене са српских положаја око Сарајева, а друго да су муслиманска војска и војни врх са Алијом Изетбеговићем испланирали и извели напад на пијаци са распрскавајућим минама постављеним испод тезги. 

Шта су чињенице - преносимо анализу портала Раскринкавање.ба.

"Суд је у утврђивању чињеница размотрио налазе "локалног истражног тима који је на дан експлозије изашао на пијацу у 13:20 сати" и чија је "истрага трајала приближно недељу дана": судско веће размотрило је "засебне извештаје стручних чланова, између осталих, балистичара Мирзе Сабљице, Хамдије Чавчића и Берка Зечевића". Суд је потом узео у разматрање и извештаје "војних посматрача УН-а и чланова тима 4. Француског батаљона УН-а" те налазе још једног тима УН-а који је наставио "раније истраге (УН)" и био ограничен "на анализу кратера и техничке аспекте експлозије".

У првостепеној пресуди Галићу, изреченој 5. децембра 2003. године, а која је потврђена одлуком Жалбеног већа у овом предмету из 2006. године, наводи се и да су истражитељи УН-а "размотрили приче жртава, представника УН-а који су на дан експлозије били у Сарајеву, те информације о војној опреми и положајима јединица које су добили од АБиХ и СРК-а". Извештај који поднесен 15. фебруара 1994. утврдио је да је "до експлозије дошло 5. фебруара 1994, између 12:10 и 12:15 сати, на препуној пијаци у Сарајеву", да је "експлозију проузроковала конвенционална, фабрички произведена, минобацачка граната од 120 мм", те је установио правац из којег је долетела минобацачка граната.

Судско веће је након тога већином утврдило да је "минобацачка граната од 120 мм која је 5. фебруара 1994. испаљена на пијацу Маркале и која је убила више од 60, а ранила више од 140 људи ван разумне сумње намерно испаљена с територије под контролом СРК-а", односно Војске Републике Српске".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ПРОНАШЛИ СМО НОВУ ДЕСТИНАЦИЈУ ЗА ЛЕТО 2025! Осећајте се као на Карибима, а само два сата од Београда