ЗАКЛЕТВОМ У ХОЛУ ПОНИЗИЛИ И СВОЈЕ БИРАЧЕ: Анализа "Новости" - какву је поруку послала опозиција избегавањем свечаног чина у сали
СКУПШТИНСКО здање на Тргу Николе Пашића дочекало је и испратило многе гарнитуре народних посланика, сведочило разноразним перформансима трибуна, од уношења транспарената, клевета, увреда, уништавања инвентара, поливања водом, гађања ципелом, уношења пиштоља...
Ипак, први пут у историји српског парламентаризма уписано је да су у истом дану посланици истог сазива, положили две заклетве - једну у сали пред заставом и грбом како ред и прописи налажу, а другу у холу пред камерама телевизијских екипа. Док посланици са листа "Србија против насиља" и НАДА овакав преседан правдају тиме да нису желели да ступе на дужност "заједно са људима којима речи заклетве не значе ништа", с друге стране, њихов потез окарактерисан је као непоштовање државе, институција и грађана који су за њих гласали.
Изостанак јединства барем у овом церемонијалном делу конститутивне седнице својеврсни је знак да је неповерење између власти и опозиције непремостиво, какво није виђено ни деведесетих година. Премијерка Ана Брнабић истакла је јуче да је то што су посланици из редова опозиције заклетву положили у холу Скупштине Србије, а не у сали, "једнако као - да одете у скупштински ве-це, и тамо положите заклетву". Политички аналитичар Дејан Вук Станковић оцењује да је овакво понашање опозиције вишеструко штетно за углед парламента, као и за државу. Он сматра да су посланици тих листа показали "како се на погрешан начин управља мандатима".
- Њихова реакција била је понижавајућа према грађанима који су гласали и за опозицију, али и за представнике других политичких опција - наводи Станковић. - Опозиција је својим понашањем омогућила да их власт услика као такозване снаге хаоса у Скупштини, чиме су потврдили негативну репутацију. Тиме је доведен у питање однос опозиције према парламенту властите земље, у односу на европски.
Извршни директор ЦеСИД Бојан Клачар сматра да је кристално јасно да не постоји ни базична политичка комуникација да би за исти сто сели људи који се не слажу.
- Више нисмо у прилици да сведочимо ни формалном одржавању седнице. Од тога парламент као институција, нема никакве користи - наводи Клачар, за "Новости". - Умањује се поверење грађана у парламент као институције. Увек је постојао барем минумум политичке комуникације, а она је сад тотално прекинута. Нисам оптимистичан како би се ти ровови који су толико дубоки, могли мало да ублаже и приближе две стране. Клачар објашњава да је на конститутивној седници, ако је и постојала сумња, постало кристално јасно каква ће бити слика парламента у наредним месецима:
- Неповерење између власти и опозиције је на историјском максимуму. Улога председника Скупштине, односно његов избор може допринети стварању некаквог мало бољег амбијента, у коме би уколико то буде особа у коју опозиција има неког поверења. Ипак, која год особа буде на том месту и колико год се ванредно буде трудила, може да ублажи, не и да промени и поправи амбијент који је последица системских проблема.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (33)