ОД ЧЕГА ДА КУПИМО МЛЕКО, НЕ МОЖЕМО ДА ПРЕЖИВИМО: Срби са КиМ и јуче чекали у редовима да подигну свој једини приход, социјалну помоћ
НЕ радимо нигде и других примања осим ових немамо. Данима чекамо како бисмо нама и деци обезбедили основно.
Од чега да им купимо млеко? Одлазак у централну Србију није решење јер нам ствара додатне трошкове, а за тај пут новца немамо. Уколико се ово ускоро не реши, не можемо да преживимо.
Ови вапаји допирали су јуче од родитеља, из дугачких редова испред "Поштанске штедионице" у Северној Митровици. Они су безуспешно покушавали да дођу до свог новца, који им је ускраћен због одлуке Централне банке у Приштини да укине динар. Мајке са децом у колицима, запослени и примаоци социјалне помоћи, којима су угрожена људска права тиме што не могу да подигну родитељски и дечји додатак, поручили су да су на ивици опстанка јер немају од чега да прехране своје породице.
- Супруга и ја са троје деце, од 11, девет и шест година живимо у Клокоту у Косовском Поморављу. Живимо од социјалне помоћи коју нам даје држава Србија у висини од око 25.000 динара и дечјег и материнског додатка који супруга прима за треће дете, а то је око 21.000 динара - каже за "Новости" Мирослав Стевић (34) који са супругом Мајом (28) од забране допремања динара на КиМ, по примања мора да одлази до најближег, 55 километара удаљеног Бујановца, или даље до Врања, до кога има да пређе пут од 70 километара.
И чак и да се упути на тај пут, Мирослав не би могао сам, јер како објашњава, социјалну помоћ подиже он, док његова супруга Маја једина има право да подигне новац за дечји додатак. У том случају, до Бујановца или Врања морала би да крене цела породица:
- То изискује додатне трошкове, али и време или бисмо морали некога да ангажујемо да остане са децом. Наше комшије из Клокота договарају се да организовано иду истим колима, како би поделили трошкове за гориво.
Са истом муком суочавају се и социјално угрожене породице са више деце у повратничким срединама у Метохији. Наташа (45) и Ивица Дашић (41), са синовима од 16 и 14, као и ћерком од седам година, у селу Рудице код Клине живе од повратничке помоћи и дечјег додатка.
- Ангажована сам са 50 одсто као герентодомаћица и примам 19.000 динара на име тога. Имамо и повратничку помоћ у висини од 9.000, као и дечји додатак око 12.000 - појашњава Наташа, која каже да су им донедавно повратничку помоћ уручивали поштари, али да им је то ускраћено од када су припадници тзв. косовске полиције упали у пошту у Осојану.
Наводи и да су и остале видове помоћи подизали у тој пошти, у којој се више не исплаћују динари:
- Претходни дечји додатак подигла сам у Косовској Митровици која нам је удаљена 65 километара, док по овај последњи нисмо ни ишли, јер знамо да ни тамо нема новца. То значи да ћемо морати да путујемо још додатних стотинак километара до Рашке, да плаћамо превоз јер сопствени немамо.
Како каже Дашићева, тренутно не оскудевају у храни јер добијају оброке из народне кухиње у селу Берково, али да им је за децу толико тога потребно. Ова млада жена истиче да је забраном допремања динара "ударено" на социјално угрожене, старе и болесне..
И просветни радници у Штрпцу, због недостатка динара, јуче нису успели да подигну своје плате које су им легле на рачуне. Како кажу, веома су забринути због акција приштинских власти због којих не могу да дођу до свог зарађеног новца и истичу да им је на овај начин, директно угрожена егзистенција.
Бивши градоначелник Северне Митровице и члан Српске листе Милан Радојевић поручио је да је због одлука премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија овог месеца неколико десетина хиљада људи остало без својих зарађених личних доходака, пензија, те помоћи државе за лечење болесних и социјално угрожених људи.
- Ипак, најугроженије су хиљаде људи који новац примају на руке преко Поште и не постоји могућност да га добију на другом месту или на други начин. На терену се виде резултати Куртијевих одлука и наводна суспензија. Да ли је нормално у вашим земљама да влада напада старе и немоћне, болесне и оне најугроженије уместо да им помогне? Да ли бисте исто тако упутили апел и исказали забринутост да су у питању ваши родитељи? - упитао је Радојевић западне центре моћи.
Нема пролаза до трезора
У ФИЛИЈАЛАМА "Поште Србије" и "Поштанске штедионице" на северу КиМ грађанима се из залиха исплаћује највише до 10.000 динара или исти износ у еврима, док у српским срединама јужно од Ибра, наше валуте нема данима, што грађане приморава да по новац иду у Куршумлију, Врање или Бујановац.
Такозвана ЦБК донела је уредбу којом се од 1. фебруара забрањује употреба динара на КиМ, затим је саопштила да је у сарадњи са банкама и другим финансијским институцијама предузела додатне мере за, како наводе, лакше спровођење одлуке. Рок који су одредили, како су навели, неће моћи да буде дужи од три месеца, а власти у Приштини су претходно у два наврата, без икаквог образложења, забраниле транспорт динара до трезора који се налази у Лепосавићу.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)