БРНАБИЋ: Седам приоритетних препорука, ниједна не захтева међународну истрагу
ПРЕМИЈЕРКА Србије Ана Брнабић изјавила је данас да се у извештају ОДИХР-а о изборима у Србији налази седам приоритетних препорука, а да ниједна не указује на то да постоји потреба за међународном истрагом, као и да нема препоруке да листе не смеју да носе име особе која није кандидат.
Брнабић је на конференцији за штампу истакла да се препорукама нигде не наводи крађа избора, те да овај извештај ставља тачку на "бесмислице које смо слушали последњих месеци".
Она је рекла да су бесмислице "тенденциозно пласиране да би се оптужила Србија и да би онда у оваквим геополитичким околностима неки дошли и даље притискали нашу земљу због неких других ствари.
Брнбићева је навела и да је у овом извештају мањи број препорука него у претходном.
- И нема препоруке да листе не смеју да носе име особе која није кандидат. Оно што је опозиција експлицитно тражила у Стразбуру, оно што данас тражи у Бриселу, оно што је тражио Проглас, зато што то једноставно није у складу са демократским нормама које се поштују у читавој Европи и на крају крајева и у свим земљама у свету које желе да поштују демократске норме - истакла је Брнабићева.
Она је на конференцији за медије истакла да се у првој препоруци ОДИХР-а наводи да је у Србији неопходна измена законодавства која треба да буде имплементирана много пре наредних избора.
- Апсолутно се слажем. Дакле, имаће будућа влада читав мандат од четири године да на много свеобухватнији начин додатно ради на препорукама ОДИХР-а. Радна група за координацију и праћење спровођења препорука треба да ради потпуно транспарентно и да укључује релевантне актере у свој рад, попут организација цивилног друштва - рекла је Брнабићева.
Она је додала да се другом препоруком предвиђа да се размотри стандардизована обавезна обука за све чланове локалних изборних комисија и бирачких одбора.
Трећа приоритетна препорука, према речима Брнабићеве, налаже да Републичка изборна комисија (РИК) изради и спроведе благовремени свеобухватни програм едукације бирача.
Брнабићева је рекла да се четврта препорука односи на преиспитивање релевантних закона, прописа и пракси, којима би се омогућио приступ подацима о упису бирача у бирачки списак и олакшало спровођење сврсисходне ревизије јединственог бирачког списка уз учешће релевантних актера.
- Укључујући политичке странке, цивилно друштво, све оно што смо радили и раније, да наставимо да радимо и то. У извештају се подвлачи да се то ради у складу са стандардима који се односе на заштиту података о личности - рекла је премијерка.
Она је додала да се тиме захтева деловање у складу са нашим законима, а не на начин на који је то до сада захтевала опозиција.
- Не онако као што је опозиција тражила од Стразбура до Брисела, да дође ко хоће из иностранства и да им све базе МУП-а отворите. Него у складу са нашим законима. И пре него што опозиција скочи да је то и показатељ да није добар бирачки списак, само да вам кажем, проверила сам и сличне препоруке о јединственом бирачком списку, чак и много оштрије, постоји у државама чланицама Европске уније - навела је премијерка.
Брнабићева је додала да на пример у Пољској не постоји централни бирачки списак, због чега се од ње захтева да размотрити могућност стварања централног бирачког регистра, док сличну препоруку има и Малта, којој се препоручује да у складу са међународним стандардима и прописима треба да размотри мере за заштиту приватности података бирача.
Пета препорука се, како је рекла премијерка, односи на то да би законом требало обезбедити јасно раздвајање активности носилаца власти у оквиру вршења своје јавне функције и активности током кампање.
- Надлежни треба да предузму мере којима ће спречити злоупотребу службеног положаја и државних ресурса и свако непоштовање тих мера треба проактивно решавати. То је такође нешто што свакако имамо у виду и радимо на томе. И таква препорука такође постоји у земљама, државама, чланицама ЕУ. На пример у Словачкој - рекла је она.
Шеста препорука тиче се тога да, како је рекла, надлежни органи треба да спрече "застрашивање и вршење притисак на бираче", укључујући оне запослене у јавним државним институцијама и предузећима и да ојача механизме надзора.
- Ово је препорука која је била и раније. И ми ћемо додатно посебно инсистирати да видимо како можемо да имплементирамо ту препоруку. Ја сам најмање три пута питала ОДИХР - дајте ми показатеље шта је то притисак и застрашивање укључујући запослене у јавним државним институцијама. Како бисмо то решили? Они ми кажу па то је перцепција. Па тешко је перцепцију решити у демократским друштвима кад свако може да каже шта хоће - рекла је она.
Навела је да се седма тачка односи на то да независност регулаторног тела за електронске медије, РЕМ, треба делотворно гарантовати.
БОНУС ВИДЕО: Србија против насиља тражи укидање државе Србије!
Препоручујемо
ПРЕМИЈЕРКА О ВЛАСТИ У БЕОГРАДУ: Притисак је велики да се формира - водићемо разговоре и даље
28. 02. 2024. у 11:10 >> 11:15
БРНАБИЋ: Извештај ОДИХР-а коначно ставља тачку на све лажи и бесмислице око избора
28. 02. 2024. у 10:29
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)