ГЛАСАЊЕ У БЕОГРАДУ ПО СТАРОМ СПИСКУ: Шта је од препорука ОДИХР могуће испунити до следећих избора

Е. В. Н.

01. 03. 2024. у 07:00

ВЛАСТ у Србији спремна је да, заједно са представницима међународних организација, и даље ради на унапређењу изборних услова, свака од препорука биће пажљиво анализирана, а све што буде могуће биће примењено до следећег отварања биралишта.

ГЛАСАЊЕ У БЕОГРАДУ ПО СТАРОМ СПИСКУ: Шта је од препорука ОДИХР могуће испунити до следећих избора

Фото Танјуг

Најважније од свега - избори су били регуларни, нема говора о крађи гласова, фантомским бирачима, нити се помиње било каква међународна истрага за коју се залагала прозападна опозиција.

Овакве поруке шаљу највиши представници власти у Београду, а поводом извештаја Канцеларије ОЕБС за демократске институције и људска права (ОДИХР) о изборима одржаним у нашој земљи 17. децембра. У финалном документу процес гласања је позитивно оцењен на 93 одсто бирачких места, од 1.208 посматраних, као и транспарентан рад Републичке изборне комисије. Дато је 25 препорука за одређене законске и процедуралне измене, од којих је седам кључно. У збиру, то је мање препорука него што је нашој земљи стигло након претходног гласања.

- Радиће се и даље на имплементацији свих препорука. Извештај ставља тачку на бесмислице о изборној крађи, окрећемо нови лист, немамо времена за губљење... - поручује председница Владе Ана Брнабић.

Избори генерално оцењени као регуларни, али ће услови бити побољшани пред ново изјашњавање, Фото И. Маринковић

Од свих послова које Србији предстоје, а чији је циљ да се са изборног процеса скине и траг сумње у регуларност, неки су технички и могуће их је урадити до априла или маја, када се очекују ново гласање за београдску власт. Рецимо, има времена да се обезбеде бољи услови за гласање особа са инвалидитетом, да се више жена укључи у кампању и изборни процес, да се појачају мере заштите тајности гласања, да се свим актерима на изборима омогући да користе јавне просторије за кампању под једнаким условима...

Постоји реална шанса да се испуни и препорука око додатне обуке чланова бирачких одбора, као и да се гласачима кроз различите промо-материјале додатно појасне сва изборна правила.

Међу препорукама су, међутим, и оне чије испуњавање изискује законске измене. С обзиром на то да су преговори о формирању Владе тек у фази консултација код шефа државе, а Скупштина Србије није изабрала своје руководство, мало је вероватно да ће те измене закона бити усвојене док Београђани поново не добију позив на изборе. На пример, једна од препоруке ОДИХР је да се размотри уклањање ограничења за потписивање подршке листама, односно да се укине забрана да један грађанин може својим потписом да подржи само једну листу.

Законске измене захтева и препорука да се укине обавеза депозита за странке и групе грађана које нису заступљене у парламентима, пошто су сада сви који желе да у кампањи користе новац из државне касе дужни да претходно положе капару.

Фото И. Маринковић

Када је реч о бирачком списку, а што је опозицији био главни аргумент за тврдње о нерегуларности избора, ОДИХР препоручује да би поново требало размотрити ревизију списка, а уз учешће релевантних актера.

Бојан Клачар, извршни директор ЦеСИД, каже за "Новости" да до београдских избора није могуће учинити много око ревизије бирачког списка, и предлаже:

- У овом тренутку може се урадити статистичка анализа, односно да се у списку најпре одвоје особе старије од 100, затим старије од 95, па они изнад 90 година. Потом би се на терену проверило да ли су они живи, па би се тако отклониле сумње око броја умрлих лица у бирачком списку.

Клачар истиче да је за темељнију ревизију бирачког списка неопходно најмање пола године, уз услов да се на терен пошаљу обучени тимови који ће поштовати све законске одредбе о заштити података о личности. Већ сада је јасно, додаје, да то не могу да раде ни представници политичких странака, нити невладине организација, који могу бити само посматрачи, пошто се "барата" са адресама, јединственим матичним бројевима и другим осетљивим подацима.

Вучић: Утисак је да је Шенах лопов

КОМЕНТАРИШУЋИ изјаву шефа посматрачке мисије Парламентарне скупштине Савета Европе Стефана Шенаха - да је стечен утисак да су избори у Србији покрадени - председник Србије Александар Вучић је рекао да се не може говорити о изборној крађи без изношења доказа.

Фото Printskrin

- То би било као када бих ја рекао за тог Шенаха, који је иначе познат по много чему у Аустрији, стекао сам утисак да је реч о белосветском лопову и преваранту, многи људи су ми то рекли, а сада да ли јесте или није, Бог ће то знати - навео је председник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ОДРЖИВИ МАРКЕТИНГ: Пут ка будућности која брине о свима