ОЛИМПИЈАДА И "ЕКСПО" ШАНСА ЗА ПРОМОЦИЈУ: Ана Хрустановић, амбасадорка Србије у Француској', за "Новости" после сусрета са Макроном (ФОТО)
ФРАНЦУСКА сматра Србију великим пријатељем, рачуна на нас да наставимо да будемо стуб стабилности у региону и да градимо даље с њом европску будућност, поручила је у интервјуу за "Новости" нова амбасадорка Србије у Паризу Ана Хрустановић коју је председник ове земље Емануел Макрон пријатељски и крајње срдачно пре неколико дана примио приликом предаје акредитива у Јелисејској палати.
- Као један од лидера ЕУ, на челу једне од највећих држава чланица ЕУ, председник Макрон је често био у Бриселу где сам обављала претходну дужност, па сам већ имала прилику да га сретнем, а предаја акредитивних писама ми је још једном потврдила да је врло непосредан у комуникацији и да истовремено ствари чврсто држи под контролом - истиче Хрустановићева.
Шта вам је рекао?
- Прво што је урадио било је да поздрави председника Александра Вучића и да напомене да је велики пријатељ Француске, као и да га ускоро очекује у Паризу. Сетио се и наших сусрета у Бриселу, где сам била амбасадорка Србије при ЕУ. Видело се да је и даље, иако је прошло пуно година, под утиском посете Србији. Рекао је да се те посете сећа пуног срца и да му је остала као посебна у памћењу. Заједно смо поновили поруку "Француска вас воли као што сте ви волели њу" из његовог говора, на српском језику, на Калемегдану. Сложили смо се да је то у оба смера.
Откуд тај афинитет?
- Председник Макрон је свестан наших односа који су били блиски кроз историју, а мислим да на то веома утиче и пријатељски близак однос двојице председника, Макрона и Вучића.
Следе узајамне посете?
- Као што је то председник Вучић и најавио у једном од обраћања, очекује се његова посета Паризу врло брзо, а и председник Макрон је приликом примања акредитива истакао да би веома волео да се врати у Србију, што сам сигурна да ће се такође ускоро догодити.
Какве су данас наше везе с Француском?
- Срећна сам што се наше традиционално пријатељство одржава. Обележавамо 185 година билатералних односа, а 2011. смо постали стратешки партнери и то није само на папиру.
Живимо у веома комплексном геполитичком тренутку, али блискост наша два народа се заиста осећа. Имамо и неке капиталне пројекте са Французима, као што је будући метро у Београду. Поред билатералних односа, који су јако добри, увек нам је централна тема европска будућност Србије и, наравно, Косово и Метохија, због свих комплексности тог за нас најважнијег питања.
Косовско питање се решава у Бриселу, али и у Паризу, јер је Француска важна чланица ЕУ?
- Битни су свакодневни покушаји да се што више разумемо по питању КиМ. Француска јесте једна од земаља које су признале једнострано проглашену независност, али верујем да, без обзира на чињеницу да се слажемо да се не слажемо око главног питања, с њом можемо више да се разумемо него с неким другим државама чланицама ЕУ, и шире.
Отварање нових поглавља
ВЕЧИТИ сам оптимиста да ћемо убрзати наш европски пут. Али, та брзина не зависи само од нас. Моменат који живимо је у новијој историји најкомплекснији са геополитичке тачке гледишта. По оствареним резултатима, сигурна сам да смо много постигли у различитим доменима, од владавине права до нормализације односа с Приштином, по чему се и највише вреднује напредак. Верујем да ћемо у овој години заузврат добити и неке позитивне сигнале у смислу отварања нових поглавља и кластера. Али, најважније је да се што више разумемо и што више радимо.
Мислите на решавање конкретних питања за живот људи?
- Видели смо то и када је ступила на снагу срамна забрана динара на КиМ. Француска је отворено реаговала и тражила да се та одлука одмах суспендује.
Како вам изгледају први дани на функцији, у односу на Брисел?
- Амбасадор Србије при ЕУ покрива 27 држава чланица,
Европски парламент, Европску комисију... Имајући то у виду, мислила сам да ће по природи ствари у Паризу бити мање динамично, али на, срећу, чим сам ступила на дужност схватила сам да то неће бити тако. Француска је међу кључним земљама и једина стална чланица Савета безбедности из ЕУ, а и на глобалном плану је позиционирана као велика сила.
Пуно се очекује и од јачања привредне сарадње?
- То ме чини посебно радосном, јер је посао у Бриселу био фокусиран само на политику.
Недостајао ми је рад са компанијама, привлачење нових инвестиција, "табанање" по земљи пријема да бисмо, иако је сарадња веома добра, сагледали где можемо да појачамо извоз и направимо нова партнерства, како да привучемо нове инвестиције и остваримо заједничке пројекте српских и француских компанија.
Шта ће вам бити приоритети?
- Волела бих пре свега да за време мог мандата још више мењамо имиџ Србије у слику модерне демократије која је по сваком критеријуму центар региона, и када је реч о привредном расту, и када се ради о очувању стабилности. Имаћемо и добре прилике, јер ћемо бити присутни за време Олимпијских игара са Кућом Србије која ће се налазити одмах до куће домаћина Француске. Важно је да се Србија показује и кроз спорт, и кроз привреду, и кроз културу и уметност.
Париз је град српских уметника.
- На зидовима резиденције су слике Аралице, Лубарде, Милуновића. Његов унук Михаел сада живи и ствара овде. Имамо наследнике познатог академског сликара Владимира Величковића. И многе друге. Осликавају праву везу између Србије и Француске. Ту је и Културни центар који је веома активан и на дивној је позицији. На пољу културне сарадње, која је и Француској и нама важна, такође можемо да направимо нове искораке.
Вештачка интелигенција
СРБИЈА се кандидовала за наредног председавајућег глобалног партнерства за вештачку интелигенцију. Надамо се да ћемо уз подршку Француске ту кандидатуру и добити. Поље вештачке интелигенције је нешто где ће се мерити колико су једна земља и њене компаније способне да иду у сусрет с временом.
У Граду светлости живи велики број Срба. Какав контакт имате с њима?
- Откако сам дошла, организовали смо више догађаја са нашом дијаспором. Била сам заиста импресионирана. Што се мене тиче, они су такође амбасадори наше земље, који немају мандат. Још нисам стигла да упознам представнике свих удружења, али се трудим да им Амбасада Републике Србије увек буде на располагању. Француска је велика земља, имамо важне представнике дијаспоре у Паризу и париском региону, али и у целој држави. У плану ми је да их обилазим, спајајући то са обиласком компанија.
У Паризу смо добили и "Експо"?
- Била је то величанствена победа. У Паризу је седиште Међународног бироа, много тога се радило овде и наставиће да се ради око изложбе. Овај капитални пројекат ће бити још једна прилика за дивну промоцију наше земље, која ће додатно променити лице Србије.
Спремате ли се за Олимпијске игре?
- Већ озбиљно тренирамо политички, економски и на културном плану, јер ће се свет срести у Паризу овог лета, а Србија жели да се покаже на најбољи начин, кроз Српску кућу, али и кроз све друго што ћемо радити. Представљаћемо наша спортска достигнућа, а трудићемо се да покажемо Србију на мултимедијални начин и у другим аспектима. Планирамо, у сарадњи с Владом и Привредном комором, велики Бизнис форум који ће се одржати током Олимпијаде у Српској кући. Олимпијске игре су прилика да промовишемо Србију и "Експо 2027".
Шта је у овим првим данима на вас оставило најјачи утисак?
- Резиденција амбасадора Републике Србије у Паризу ми је једна од највећих импресија. Ово велелепно историјско здање, прекопута Ајфелове куле, представља наслеђе које обавезује. Треба да буде посебан рам за промоцију Србије, у коме ће се окупљати француски мислиоци, филозофи, политичари, уметници, и да нас инспирише за још бољи развој наших односа.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)