ЗАПАД РУШИО 2004. И СРБИЈУ И СРПСКУ Интервју - др Игор Вукадиновић
МАРТОВСКИ погром Срба на КиМ 2004. тесно је повезан са ситуацијом у Републици Српској, којој у истом периоду Запад одузима војне и правосудне надлежности утврђене Дејтонским споразумом, док истовремено у Црној Гори подупире антисрпски режим Мила Ђукановића. Истовремено, Србија је дезоријентисана после убиства премијера, након што је рекао да западне силе ако желе да отцепе Косово, морају да дају право на самоопредељење Републици Српској.
Овако ситуацију од пре две деценије, у моменту када се дешава злочин над Србима на КиМ, тумачи др Игор Вукадиновић, историчар.
- Још није прецизно утврђена позадина етничког чишћења Срба у марту 2004, али је несумњиво потврђено да је званични повод за насиље лаж. Унмик је касније потврдио да су ти наводи о утапању албанских дечака због Срба били неистинити, да је пласирана лаж као повод за агресију, нешто слично монтажи из Рачка, конструкцији која је искоришћена 1999. као повод за НАТО агресију. Нема сумње да је иза масе од 50.000 Албанаца стајала озбиљна организација, да су одређени кругови Запада дали зелено светло за Погром. Ипак, страшни догађаји на КиМ су само илустрација опште политике водећих земаља Запада према Србима.
Зар се та политика није променила после 5. октобра?
- Не, иако су се томе надали и српска елита и обичан народ. Људи су били истрауматизовани и уморни од ратова деведестих, чији врхунац је била НАТО агресија. После промене власти у Србији постојала је нада да је могуће успоставити бар одрживе односе са водећим западним силама које су показивале систематско непријатељство. Запад је врло брзо распршио те илузије. Западна политика према КиМ, Републици Српској и Ђукановићевом режиму у Црној Гори почетком двехиљадитих и после промене власти у Србији не мења курс. Она наставља да спроводи у новим околностима оно што није успела да уради 1999. године. Западну стратешку политику није зауставило ни потписивање Кумановског споразума, ни 5. октобар, па у том контексту треба посматрати толерантан однос западних сила према погрому 2004. и одсуство било какве воље да се српско становништво заштити и да се иницијатори насиља пронађу, процесуирају и осуде.
Ако је Запад стајао иза Погрома, шта је био његов циљ?
- Мартовско насиље је у ствари дефинитивно зауставило идеју о "стандарду пре статуса", односно успостављање одрживог уређења и људских права на КиМ, после чега би се преговарало о статусу покрајине, због чега је НАТО наводно дошао на Космет. Реакција Запада на Погром је била да се злочини не процесуирају већ да се оправдавају, јер треба уважити гнев и фрустрацију Албанаца због неиспуњавања њихових захтева о статусу, односно сецесији. Такву интепретацију насиља западни центри моћи су искористили као изговор за припрему једностраног проглашења "независног Косова", али је питање да ли су то предузели као савезници Албанаца, или више као непријатељи Срба.
Обрачунавање са нашим народом
КАДА се посматра свеукупно деловање Запада у истом периоду према Србији, РС и Црној Гори, види се да су истовремено кренули у "обрачун са српским фактором" кршећи међународно право. Запад је тада био на врхунцу моћи и могао је да укључи Србију у своје политичке и војне интеграције да је хтео, али је изабрао пут дестабилизације, нових конфликата и обрачунавања са Србима. Та политика је систематска и дубинска и нема назнака да ће доћи до неке промене, нарочито после ескалације украјинског конфликта.
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише
ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.
18. 12. 2024. у 17:42
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)