НАТО АГРЕСИЈА ТЕМА И ЗА СКУПШТИНУ НА ИСТ РИВЕРУ: Запад спречио да се у СБ УН чује истина о бомбардовању Србије, али постоји нова опција
ЗАПАД је побегао са мегдана. Уместо да се после 25 година суоче са истином, перјанице НАТО успеле су да спрече да се говори о њиховом злочину према Србији и њеном народу.
Овако наши саговорници виде тактику коју су западне силе примениле у понедељак увече како би избегле да се говори о узроцима и последицима НАТО агресије на СРЈ 1999. године на седници Савета безбедности Уједињених нација. Жустро залагање Русије да до расправе дође срачунато је са тим да се оснаже позиције Београда у јеку великих притисака Запада да се сагласимо са губитком Косова, а истовремено и да се подсети како је Запад брутално згазио Повељу УН пре 25 година, иако се сада у случају Украјине представља као "једини шампион међународног права".
Некадашњи шеф дипломатије СРЈ Владислав Јовановић истиче да је срж овог заседања да се Запад послужио процедуралним могућностима да то питање у СБ УН затвори до даљег. НАТО земље, сматра он, могу бити задовољне јер су спречиле да трпе последице својих дела и да се освеже сећања на срамне тренутке, а то би компромитовало њихове садашње интересе.
- Француски став је био прилично рогобатан и препотентан и пре се може окарактерисати као бекство од истине него као притисак на Русију, а индиректно и на нас - рекао је Јовановић за "Новости".
- Наш министар спољних послова је тамо био и ишчекивао да почне седница. Наступ француског и америчког представника свакако није био један бриљантан иступ дипломатије који ће инспирисати друге. Америка се, такође, послужила француским ставом и кратко потврдила да нема места за дискусију. Сада свако треба да направи биланс, али по мени је губитник НАТО који је побегао од расправе. Да је толико јак и да аргументима може да оправда војну акцију, могао је да пристане на расправу и да се одбрани. Очигледно, није баш тако.
Јовановић објашњава да постоји могућност да се ово питање пренесе на Генералну скупштину као што је то урадио Запад по питању војне акције Русије, али и додаје да би Запад сигурно учинио све да спречи већинско изгласавање у прилог руског става.
Када је реч о покушају француског представника у УН Николаса де Ривијера да обезвреди значај ове теме и понуди "арија формулу" за ову расправу, дипломата Зоран Миливојевић наводи да је то неформални вид састанака који нема карактер обавезности и исте политичке ефекте као редовна седница.
- Та формула је уведена током ратова деведесетих ради праћења ситуација где су се састајали на дневном нивоу - објашњава Миливојевић за наш лист. - С обзиром на то да те консултације нису обавезујуће, а њихов формат говори у прилог томе да теме о којима се расправља на њима немају толико значај, на њих долазе само заинтересоване стране. Оне немају глобалну тежину. Западне силе знају да би расправа у СБ УН њима штетила и да би им пореметила њихову позицију када је реч о питању КиМ.
Руски амбасадор Александар Боцан-Харченко поручио је да су западне земље хистерично блокирале одржавање седнице, јер се, како је навео, плаше истине.
"Арија формула" због Босне
"АРИЈА формула" је неформални формат састанка СБ настао током ратова на простору бивше Југославије, који не претпоставља редовне процедуре и присуство свих држава чланица овог тела. Почели су да се одржавају почетком деведесетих година прошлог века, када су сталне чланице схватиле да је неопходно имати поуздане податке са лица места како би могло адекватно да се реагује на ситуације које угрожавају међународни мир.
Први неформални састанак, који се тицао ситуације у бившој Југославији, одржао је тадашњи председавајући СБ Дијего Арија, који је 1992. године сталне чланице упознао са сведочењем угледног појединца о ситуацији у Босни. Овај облик састанака показао се врло корисним, јер су чланицама СБ могли да се обрате актери који немају могућност обраћања редовним путем, а имају значајне информације.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)