САРСКА ОБЛАСТ АРГУМЕНТ БЕРЛИНА: Који су критеријуми за пријем у Савет Европе и каква је пракса примењивана до сада
НИЈЕДНА чланица Савета Европе није примљена двотрећинском већином, иако је то предвиђено, већ консензусом, којег око захтева лажне државе Косово да уђе у породицу СЕ - нема.
Формални критеријуми за чланство у Савету Европе дефинисани су у Статуту организације. Према члану три чланица може постати "држава која прихвата принципе владавине права, поштовања људских права и основних слобода, те она која искрено сарађује на реализацији циљева Савета". Члан четири предвиђа да је "чланство ограничено на европске државе које желе и могу да испуњавању критеријуме постављене у претходном члану на читавој својој територији".
Процедура каже да Политички комитет шаље Скупштини препоруку о чланству, а онда посланици гласају и потребна је двотрећинска већина. У крајној инстанци Комитет министара доноси коначну одлуку такође двотрећинском већином.
У Савет Европе су до сада углавном примане државе које су и чланице УН, али је статус придружене чланице између 1950. и 1957. године имала Сарска област, која је била под француским протекторатом, без икаквих атрибута државности. А, када је немачко Министарство спољних послова предложило да се разматрају "алтернативе на путу Косова ка Савету Европе" позвали су се управо на Сарску област.
Сарска област је основана Версајским споразумом 1919. после Првог светског рада и стављена под управу Друштва народа, а право на бесплатан угаљ из ове регије су имале Италија, Белгија и Француска. На референдуму 1935. су се изјаснили да хоће да буду у Немачкој. После Другог светског рата била је под управом Француза, све до 1957. када је постала део Немачке.
Политички комитет изгласао је јуче препоруку известиоца Доре Бакојани да лажна држава буде примњена у СЕ, наредни корак је гласање на Парламентарној скупштини Савета Европе 18. априла, а последња станица је Комитет министара у мају.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)