СРБЕ ПРОГОНЕ, А КАЗНЕ МАКСИМАЛНЕ Анализа "Новости": Куртијева власт хапси и оптужује наше сународнике без доказа
ВЕЋИНА Срба ухапшених на Косову и Метохији, а који су у притвору у Подујеву, оптужени су за наводне ратне злочине. У готово свим случајевима нема никаквих доказа или се они накнадно прикупљају, по судницама шпартају лажни сведоци, а исказе оних који кажу нешто у корист наших сународника аутоматски се бришу. Циљ овог правног циркуса лажне државе одавно је прочитан - да се Срби застраше и натерају да оду са КиМ, а да се спрече сви који и помисле да се врате на дедовину.
Сваки Србин оптужен да је починио ратни злочин на КиМ унапред је осуђен на дугогодишњу казну затвора и лишен права на правично суђење, нарочито од 2018, од када је мисија Еулекс препустила правосуђе тзв. косовским органима.
Највећи парадокс у правном систему режима Аљбина Куртија јесте шта се све третира под појмом ратног злочина.
- Чак и најобичније шамарање уколико се, рецимо, догодило од почетка 1998. па до краја 1999. у приштинском правосуђу се представља као ратни злочин. Србина из Чаглавице Ненада Арсића терете за ратни злочин оптужујући га да је наводно приморавао Албанце да пију ракију и певају српске песме - указује адвокат Љубомир Пантовић.
Према његовим речима, Албанцима је неопходно што више ухапшених Срба у затворима да би међународној заједници показали како је наш народ чинио злочине на КиМ. Зато, додаје, хапсе невине и проналазе лажне сведоке.
Српски адвокати из Покрајине истичу да су разлози због којих Албанци лажно оптужују Србе у највећем броју имовинске природе. Најчешће их оптужују Албанци који су заузели или хоће да купе њихову земљу, куће, станове, а матрица по којој се хапсе наши сународници је устаљена. Прво их ухапсе, а потом траже доказе.
Најсликовитији је пример Зорана Костића (63), из Прилужја, који је ухапшен 20. септембра 2023, а тужилац је осам дана касније дао овлашћење да се прикупљају докази против њега.
- Иако је тако нешто незабележено у правосудној пракси, јер се у свим правним системима осумњичени хапсе на основу доказа или бар основане сумње, у случају већине ухапшених Срба докази се траже тек по њиховом хапшењу и одређивању притвора - истиче адвокат Предраг Миљковић, бранилац Костића, који се од хапшења налази у притвору затвора Високог ризика у Грдовцу код Подујева.
Да је овај затвор саграђен 2014. средствима ЕУ намењен углавном нашим сународницима показују и подаци: ту се тренутно налази око 80 Срба, а већина се терети за непочињене ратне злочине.
- Намера приштинских власти је да ухапсе што већи број Срба и осумњиче их за наводне ратне злочине како би оправдали формирање некаквог Института за злочине - указују адвокати.
Пресуде доносе чак и без сведока, као у случају Горана Станишића, из Словиња код Липљана. Он је првостепеном пресудом осуђен на 20 година за наводне ратне злочине, а њега чак ни главни сведок тужилаштва није препознао као кривца. Уз то, адвокат Пантовић указује да је Станишић кажњен са две деценије робије, иако је тзв. Врховни суд Косова одлучио да највиша казна може да буде до 15 година?!
Без иједног доказа на 12 година затвора осуђен је и Зоран Ђокић, из Пећи. Иако је у овом случају пропала оптужница тужилаштва, по окончању доказног поступка адвокат "оштећених" довео је два нова сведока који су тврдили да су они жртве ратног злочина Ђокића.
У притвору због стана
УМЕСТО оних који отимају српску имовину, прогоне се прави власници који покушавају да поврате куће или имања. Један од њих је и Гаврил Милосављевић (63), Србин из Истока у Метохији, који је као расељено лице и после 1999. стално долазио на КиМ, трагајући за киднапованом мајком.
- Он је планирао да поврати њен стан у Истоку и баш у дану када је успео да извади власнички лист, ухапшен је и спроведен у притвор у Подујеву - каже адвокат Дејан Васић.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)