И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

А. РОВЧАНИН

17. 04. 2024. у 12:00

ВИШЕГОДИШЊА дилема "Косово или Европска унија" која је лебдела над Србијом, добиће свој практични израз следеће недеље сажет у бестијалној и званичној уцени Брисела - нема ништа од чланства у ЕУ док не признамо лажну државу и помиримо се са њеним чланством у УН.

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

Фото Д. Миловановић

Амбасадори држава чланица Уније усвојили су пре два дана ажурирани текст заједничке позиције за поглавље 35, који подразумева да ће Србија у потпуности спроводити своје обавезе које произлазе из Споразума о путу ка нормализацији односа између Београда и Приштине, у складу са Анексом о његовој имплементацији, договореног 18. марта 2023. године у Охриду. То значи да овај документ постаје саставни део преговора у оквиру преговарачког поглавља 35. Потврду су, без дискусије, дали амбасадори на састанку Одбора сталних представника влада држава чланица ЕУ (ЦОРЕПЕР) и тако од Београда практично затражили да се одрекне дела своје територије.

Текст би требало да буде потврђен на Савету ЕУ за спољне послове, највероватније следеће недеље, након чега ће бити званично упућен нашим властима као акт преговарачке позиције ЕУ за поглавље 35. Док се Србији само испостављају услови, Приштини се гледа кроз прсте, иако 11 година није формирала Заједницу српских општина, што је обавеза из Бриселског споразума и даје јој се награда у виду визне либерализације и утирања пута ка Савету Европе мимо свих критеријума и норми међународног права.

Охридски документ, који председник Србије Александар Вучић није желео да потпише, између осталог, подразумева да се Београд не противи чланству лажне државе у међународним институцијама, међу којима су и Уједињене нације. Државни врх је јасно рекао да смо увек за разговор, али да су црвене линије - нема столице за Приштину у УН, нити признавања лажне државе.

Хоће ли Србија бити стављена пред избор "Косово или ЕУ", зависиће од Савета Европске уније који доноси коначну одлуку и то консензусом. Према незваничним информацијама, Мађарска, иако је признала тзв. Косово, противи се оваквом условљавању. Глас има и пет земаља које нису признале лажну државу: Шпанија, Кипар, Грчка, Словачка и Румунија.
Према речима некадашњег министра спољних послова Живадина Јовановића, ЕУ нема мандат Савета безбедности УН за решавање питања статуса, најмање за наметање услова, рокова и решења, кршењем међународног права и правно обавезујућих одлука СБ:

- ЕУ и свака њена чланица појединачно имају обавезу да својим актима и захтевима према Србији поштују Резолуцију 1244 као императивну, међународноправну одлуку. Србија нема обавезу да прихвата или учествује у било којим актима који нису у складу са Повељом УН 1244 или нашим Уставом. Треба да делујемо ослоњени на међународно право, важеће одлуке и пријатељске земље које представљају већину света.

Фото АП

Европска комисија и Европска служба за спољну акцију (ЕЕАС) у фебруару су предале предлог којим би обавезе из Охридског споразума постале саставни део процеса преговора о чланству Србије у ЕУ. Тим текстом, обавезе из Споразума о путу ка нормализацији односа Београда и Приштине, као и анекс његове примене, усаглашен крај живописног македонског језера, формално би постали саставни део преговарачког процеса о чланству Србије у ЕУ. Савет министара ЕУ је у децембру прошле године затражио од Европске комисије да уврсти те обавезе у преговарачки оквир Београда и Брисела.

Брнабићева: Остају црвене линије

- ПРЕДСЕДНИК Вучић јасно је рекао које су црвене линије - "не" тзв. Косово у Уједињеним нацијама, ни у било каквим организацијама, институцијама УН. Такође, под број један је оснивање ЗСО, коју чекамо већ 11 година. Надам се, али нешто нисам уверена да ће и неко подсетити Приштину и Куртија да заиста морају да формирају ЗСО. Пошто је то био предуслов многих ствари, али је на крају нестајао. Сада видимо да ЗСО заиста мора да буде услов за нешто. И до сад су прекршили све договоре и све споразуме - рекла је председница Скупштине Ана Брнабић.  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

РЕЧИ КОЈЕ ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ! Тренер Вориорса: Сваког дана мислим на Дејана Милојевића