АНАЛИЗА "НОВОСТИ": Идемо ка ЕУ, а не одричемо се БРИКС - Могућности за сарадњу са земљама важног блока

М. Станојковић

17. 06. 2024. у 10:53

СРБИЈА је спознала разлику ко су јој пријатељи, а ко партнери и у складу са тим мора да тражи и сагледава нове просторе за изградњу уравнотежене спољне политике са свим важним факторима међународних односа - посебно са оним блоком, који реафирмише одбачене принципе равноправности и у великој мери штити наш суверенитет и територијални интегритет.

АНАЛИЗА НОВОСТИ: Идемо ка ЕУ, а не одричемо се БРИКС - Могућности за сарадњу са земљама важног блока

Фото: ЕПА

Јаснији заокрет ка земљама глобалног југа јесте добра основа да се крене у планско, систематско развијање свестраних односа са чланицама БРИКС и да се на тај начин хвата корак и гради неутралнија позиција у условима тектонских промена у светском поретку. Истовремено, то не значи прекид на другом "савезничком полу" - пута ка ЕУ и економских бенефита, али та сарадња мора да се темељи искључиво на равноправном третману, а не на уценама и притисцима.

Овако наши саговорници виде одлуку кабинета у Немањиној 11 да потпредседнику Владе Александру Вулину у делокруг рада додели и јачање веза са земљама БРИКС, које су све важнији економски, али и глобални политички фактор. Они сматрају да је овај блок наша шанса за брану пре свега, националних интереса, али и економске сарадње.

Некадашњи шеф дипломатије Живадин Јовановић истиче да је овај потез симболична одлука која говори о пажњи коју Србија поклања глобалним промена и у том оквиру, кључној улози БРИКС.

Позив председнику у Казањ

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић добио је недавно позив да присуствује самиту земаља БРИКС у руском Казању од 22. до 24. октобра, као специјални гост. Он је то поменуо током обраћања 29. марта, захваливши се на позиву и рекавши да ће он на време бити размотрен. Позив Србији протумачен је као одраз политике проширења БРИКС, за који су 34 земље изразиле интересовање.

- Сматрам да је то позитиван сигнал, а даљи развој ће зависити од реалних потеза у политици у области политичког дијалога, преко економске сарадње до веза нашег народа са народима земаља чланица - објашњава Јовановић за "Новости". - Србија има добре односе са неким чланицама БРИКС, а са појединим и односе стратешког свеобухватног партнерства. Ово додатно интересовање које смо овим исказали, јесте знак да ће Србија свему томе приступити систематски.

Србија је и до сада и без оваквих сигнала да ће градити чвршће односе, указује Јовановић, уживала изузетну подршку чланица БРИКС и глобалног југа у целини на међународном плану, а посебно у оквиру система УН. Већина земаља, истиче он, подржава Србију у њеном суверенитету и територијалном интегритету.

Размена 9,7 милијарди долара

ПРЕМА подацима РЗС, у периоду од јануара до децембра 2023. године, укупна спољнотрговинска размена Србије са земљама овог блока износила је 9,7 милијарди долара (извоз: 2,5 милијарди и увоз 7,1 милијарди). Највећа робна размена била је са Кином: 6,09 милијарди долара, а најмања са Јужноафричком Републиком 144,6 милиона долара. Током претходне године највише смо извозили свеже јабуке (Индија), руде бакра (Кина и Бразил), храну за животиње и белу технику (Руска Федерација), генераторе (Јужноафричка Република), док смо највише увозили алуминијум, природни гас, уреу, минерална ђубрива, кафу...

- Такође, не смемо занемарити да се глобална већина залаже за решавање питања КиМ у складу са међународним правом и повељом УН и на основу Резолуције 1244. Подржавају нас и у доследном спровођењу Дејтонског споразума и очувања РС и српског народа као конститутивног народа у БиХ. Гласање о Резолуцији о Сребреници је такође, показало да су кључне земље гласале или против или уздржано. Свакако, потез Србије да иде у правцу унапређења односа са БРИКС, сигнал је да препознаје из којих структура светске заједнице може да рачуна на подршку.

Јовановић истиче да је према његовом мишљењу значајније да Србија изгради стварну равнотежу, не само претежно са Западом, него све више и са оним делом светске заједнице која чини глобалну већину, и која Србију нити уцењује нити изолује, већ је подржава:

- Треба да прекинемо да стално нашу спољну политику базирамо на томе шта ће Запад рећи и како ће да гледа на независну политику Србије која жели да остане на сопственом путу. Са Западом треба да развијамо економску сарадњу, али не да повлађујемо њиховим неоколонијалним методама према Србији и Балкану, већ да нас третирају као равноправног партнера. Истовремено, много брже да развијамо односе са БРИКС и да на тај начин смањујемо и економску и политичку зависност од западних земаља.

И Српска би договоре

ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик уочи недавног сусрета са руским председником Владимиром Путином, поручио је да ће од њега затражити да се размотри начин на који би се могло обезбедити присуство РС и њена видљивост на форуму БРИКС.

- БРИКС-ом председава Русија и сматрам да ми морамо да и поред опредељења ка Европској унији, имамо отворене канале сарадње и договоре са другима па и са земљама у оквиру БРИКС - рекао је Додик.

Професор Економског факултета Љубодраг Савић истиче да то што је Влада именовала посебну особу која ће се бавити односима Србије и БРИКС говори о чињеници да наша земља није задовољна својим европским путем и да тражи начине како да обезбеди нове економске могућности за сарадњу, пласман робе и уопште, трговину.

- Овај савез све више добија на значају и потпуно је природно да се и Србија окреће на ту страну - објашњава проф. Савић за наш лист. - Иако у њему постоје земље које имају међусобних проблема, оне су процениле да је глобална опасност већа од тога. Како напредује ова организација, која није тако стриктна као ЕУ, тако ће натерати многе земље да се окрену ка чланству у БРИКС.

Како проф. Савић истиче, Србија не треба да одустане од свог европског пута, већ паралелно да ради и на учлањењу у БРИКС:

- Русија је увек истицала да нема ништа против нашег европског пута, док из Европе чујемо другачији тон пун условљавања. Кина такође нама користи за пут ка БРИКС, она је водећа земља. Србија у суштини може само да добије са учлањењем.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

ФУДБАЛЕРЕ Хрватске неколико секунди делило је од осмине финала Европског првенства које се ове године одржава у Немачкој, али се онда све распало у осмом минуту надокнаде.

25. 06. 2024. у 20:15

Коментари (0)

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)