ХИТНА СЕДНИЦА СБ УН О БиХ: Цвијановић - Резолуција о Сребреници је сакривена од јавности, о њој Председништво није гласало; Обратио се Ђурић
ХИТНА седница Савета Безбедности УН о ситуацији у БиХ је одржана на иницијативу Русије због кршења основних права Дејтонског споразума резолуцијом о Сребреници.
САД на страни Шмита
Представник САД се јавио само како би поново истакао како Шмит ту ипак није у лично име.
Цвијановић поново тражила реч
Жељка Цвијановић је приликом поновног обраћања истакла да Шмит није признат јер није испунио услове из Анекса 10. Такође је истакла да говори у своје лично име, а не Председништва у целини.
- Да бисмо изнели такав став морамо да имамо консултације, тако да нема потрееб да се то наглашава. Зхавалила бих Лагумџији што је прочитао моја писма схондо томе да их не прослеђује тамо где треба, за разлику од писама Бећировића. Добро је што је Лагумџија поменуо и Оружане снаге, јер је Предсеништво задужено за одбрану и чудно да нико нје регаова на оно што је речено сходно томе да сам цитирила Исака и Хелеза који отоворено прете ратом - рекла је Цвијановић, те додала да јој је жао што то Шмит није коментарисао.
Цвијановић је поменула да када је Макрон говорио о џихаду, да то захтева већу пажњу него оно што говоре представници РС, али људи о томе не желе да причају, појаснила је.
Обраћање представника Хрватске
Представник Хрватске је истакао да МЗ има позивитну улогу у БиХ.
Обраћање Ђурића
Марко Ђурић је као предтсавник Србије, рекао да све жртве заслужују исту правду и равноправно поступање.
- Моја земља подржава територијлани интегритет БиХ, али и надлежности РС. Желим да говорим и у име будућих генерација, које не заслужују да проведу живот у историјским рововима које су ископлае друге генерације... Мислим да сви треба да погну главу предс вим жртавама. Желим сада да питам све оне који су предложили овај нацрт БиХ. Ова резолуција која је покренута без консензуса у БиХ, је довољан разлог да поново погледамо овај документ - рекао је Ђурић.
Истакао је да се степен етничких тензија поново повећава.
- Дошло је до поделе у МЗ, око питања о коме треба да сви буду јендогласни. Резолуција о Сребреници је припремљена је у поптуној тајности без консуктовања енитета и изабраних представника и без покушаја да се уважи на сотитне хиљада других жртава. Нпарављена је упркос ономе што захтева подршку дургих народа - рекао је Ђурић.
Поменуо је и да је реч о правилима СБ.
- Србија контирнуирано и доследно осуђуј све злочине, нарочито масакр у Сребреници. Виши функционери Србије, укљулујући два председника одали су почаст жртавама у Поточарима. Међутим, желио бих самод а поставим питање оника који су иницирали резилуцију - Шта ће те речи овде приустнима Душки и Свтелани Станић које су са 8 година биле злсотављање у логору само зато што су српскиње, такође Рајко Коњевић који је затекао чланове породице заклане... све те жртве су мање вредне сећања? - упитао је Ђурић.
Поменуо је да све жртве треба да имају једнака права да се њихов бол чује.
- Треба имати једнаку правду за све жртве рата у БиХ - поручио је Ђурић, те додао да је стварни разлог ове Резолуције открио Конаковић, који је пре пар дана рекао "како Србија не заслужује ништа сем да буде презрена".
Тиме је указао да не жели добре суседске односе, појаснио је Ђурић, те додао да се дешава егзодус у БиХ те питао као ће уопште остати уколико се стално отварају старе ране.
- Не желим да наш регион обрезне у мржњу, тако што ће се присећати онога што се десило... Да ли желе да живе у огорчењу или да граде будућност - рекао је Ђурић.
Ђурић је рекао да уместо ископавања страих гробова и робова, треба направити нову Резолуцију која ће водити помирењу, просперитету у БиХ, јер наш регион има највећи потенцијал за развој.
- Третирајмо све жртве једнако без освете кроз политички дискурс. Морамо изградити поверење... - рекао је Ђурић.
Позвао је још једном да сви заједно раде на превазилажењу ових проблема, те да се требају превазићи поделе и да се болна историја не понови никада.
Обраћање Лагумџије
Представник БиХ је констатовао да је ова седница била непотребна. Амбасадор Бих је истакао да Руска федерација говори о забринутсти само једне стране.
Златко Лагумџија је срамно изјавио да саслушање једне стране и једног народа повреда према осталим консистутивним народима.
- Према Уставу, не постоји назив заједничка држава БиХ. Чули смо да сте примили писмо члана Председништва Бих што јр послужило за одржавање овог састанка и то говори о вашој пристрасноти - рекао је Лагумџија.
Како је рекао ентитети немају легитимитет, већ расподелу надлежности. Такође поменуо је да постоји непознавање Устава од стране Русије.
Лагумџија је изнео низ срамних оптужби на рачун Републике Српске и њеног вођства, те да они уносе немир у БиХ, и желе сецесију.
Додао је да се ради и о претњама по стабилност у региону.
Лагумџија је одлучио да помене и срамну пресуду која је јуче донесена због порицања геноцида, те прозвао Србију јер се није огласила данас. Наиме услов Србије је био да се из документа избаци реч "геноцид" што се није десило.
Срамно је затражио правду за жртве геноцида током свог обраћања.
Небензја љут због реакција Запада
Небензја је истакао да колеге са Запада немају никакво интересовање за ову тему.
- Када је реч да се окриви само један народ и затворе очи пред кршењем Устава то данас нико није поменуо. Јасно је да је Шмит не жали за оним што је урадио, с бозиром да није било друга два члана Председништа... Постоји флагрантна кампања да се Русија претвори у инструмент интереса. Наводно наше колеге сматрају да су неке теме које се помињу иду у корист нама. На који начин? - рекао је он.
Додао је да Вашингтон и Брисел не могу ни замислит последице овог свега.
Обраћање чланица
Јапан и Еквадор позвали су обе стране на сарадњу. Представник Алжира, је подсетио да је Дејтон поставио темеље за демократију и суживот, те да је та држава увек за решење које доноси сама држава, те да је важно да се Дејтон спроведу све укључене стране. Додао је и да је Алжир забринут ситуацијом.
Представник Швајцарске је изнео сраман став, да су забринути због понашања Републике Српске која наводно своји поступцима подрива стабилност у БиХ.
Представник САД је окривио Русију, те ову седницу назвао "срамним покушајем да се искористи овај Савет". Он је такође срамно оптужио Додика и да његово порицање геноцида у Сребреници подрива кризу.
Представник Гвајане, истакла је да та држава подржава теротиројиални интегритет БиХ, те да треба да се ради на општем помирењу, те су позвали све стране да раде на проналаску решења.
Представник Мозамбика је рекао да није могуће изградити државу без политичке опредељености. Болна историја БиХ је створила плодно тло за екстремизам који су се укоренили, појаснио је.
Представник Словеније је током обраћања у СБ УН поручио да је Словенија искрен пријатељ БиХ, те додао да је Дејтон стуб мира. Осим тога истакли су да пуну подршку прижају Шмиту, те да верују процени ЕУФОР-а да је ситуација у БиХ безбедна.
Кореа је става да СБ редовно слуша извештаје о БиХ, те да ова хитна седница можда и није била потребна. Предтавник ове државе је изразио подршку територијалном интегритету БиХ, те додао да се противе сваком поступку која угрожава Дејтон.
Представник Кине констатовала је да је примена Бонских овлаштења довело до тензија, и да Бонске овласти нису намењене да буду трајна ствар и да проблеми треба да се решавају у оквиру државе. Реторика раздора неће помоћи смиривању тензија. Нацрт Резолуције која се тиче геноцида и сва контроветза која се дешава, није предложена у циљу да се одржи мир. Кина је псремна да се активно ангажује у дискусији.
Представник Велике Британије је у свом обраћању рекао да актулена ситуација не оправдава ургентну седницу. Како је рекао ситуација у БиХ је и даље стабилна. Како је рекао дају подршку Кристијану Шмиту да се меша у унутрашње ствари у БиХ. Брине их "негирање геноцида и слављење злочинаца". Покушао је поново да оправда предлог резолуције, те истакао како ово наводно није удар на цели српски народ.
Француска је такође става да је овај састанак непотребан те да се не слаже са Русијом. И они су такође за све окривили РС и њене званичнике, срамно наводећи да својим понашањем нарушавају безебдност и стабилност региона.
Представник Сијере Леоне је поручио да поздрављају кораке који су урађени по питању добијања статуса за чланицу ЕУ. Позвали су све актере да се уздрже од аката који би подрили функционалост. Такође констатовао је да подржава ЕУФОР и рад комесара и УО ПИК-а.
Представник Малте је позвао вођство БиХ да се уздрже реторике која подрива поделу. Малта аплеује на све стране у БиХ да поштују Дејтон. Поменула је да се нада да ће овај састанак допринети смањењу тензија. Додало је и да ускоро следи поновни састанак о питању БиХ. Малта подржава напоре ЕУФОР-а и одлуку да се отворе преговори за приступ ЕУ. Малта је изразила забринутост због ставки које могу отежати приступ ЕУ. Посвећеност свих страна помирењу је хитно потребно. Подржавају територијално јединство БиХ.
Обратио се Небензја
Како је рекао Русија је захтевала ову седницу јер постоје догађаји који нарушавају стабилност. Политичка структура је такође необична, јер Председнишвто БиХ чине три члана која се ротирају, и апел Цвијановић је да се спречи негативно дејство већа.
Небензја је додао да Сребреница није једина крвава епизода рата у БиХ. Рекао је да је пре 29 година потписан Дејтон и дошао крај сукобу у БиХ.
- Запад не штеди напор да избегне дебату о овом питању. То је очигледно били у марту када су колеге са Запада блокирал еиницијативу о агресији на Југославију - рекао је.
Западни медији као вуци у овчијој кожи среде политике намере, а постоје настојања да се дискредитују одређене стране, додаје Небензја те помиње да треба да се обезбеди равноправан и једнак дијалог без наметања решења са стране и да се заустави процес у коме БиХ клизи ка ескалацији.
- Судбина БиХ треба да лежи искључиво у рукама њених народа - додао је Небензја.
- Разлог за овај састанак је изненадно погоршање ситуације у Босни и Херцеговини. Лоша ситуација у држави може још да се погорша. Цвијановић је послала писмо сигурносном већу са захтевом да се одржи састанак јер постоје значајни догађаји који се депавају, а који онемогућавају функционалност и стабилност БиХ. Ово је позив на узбуну представнице из РС због ситуације која се негативно одржава. Ми не можемо да останемо глуви, јер смо ми ту да спречимо да до било каквог конфликта дође - рекао је Небензја.
Он је подсетио да је рат у БиХ однео на стотине хиљада живота.
- Свака страна има нешто да каже о оној другој. Сребреница није једина крвава мрља у овом рату. Имамо обавезу да не поновимо грешке које су тада направљене. Русија нема право да окрене главу на другу страну.
Рекао је да је пре 29 година потписан Дејтон и да је дошао крај сукобу у БиХ.
- Скоро 30 година Дејтон је обезбеђивао мир у овом региону. Међутим, у скорашњим месецима догађаји који су се десили сведоче о кршењу овог принципа, овакве инциденте се догађају сваког дана. БиХ је данас изгубила статус суверене и независне државе и тешко је схватити да у 21. веку у срцу Европе коначну реч о свим догађањима у држави има грађанин Немачке који се представља као високи представник. Он функционише де факто испред мале групе страних држава и представља њихове интересе те користи Бонска овлашћења незаконито. Он се понаша као монарх и западњачки пионири демократије заправо одобравају овакво понашање. Последњих година је успео да подели државу до раније невиђеног нивоа. Дакле то треба да се напомене и да су САД и Велика Британија тврде да самоименовани високи представник не може да се обраћа у УН - казао је он.
- У Уставном суду БиХ постоје стране судије које су 2023. године изабрани од странаца. Повеља у Уставном суду је преписана. Од раније девет, сада има шест судија и уопште нема српских судија и само је један судија Хрват. Запитајте се да је таква ситуација у вашој држави. Ситуација у БиХ је потпуно може да се отме контроли због понашања представника УН - рекао је он и подстио на резолуцију о Сребреници.
- Та резолуција је предложена без икакве сагласности чланова Председништва БиХ и супротна је Уставу који је највиши закон земље. Министри БиХ и стани представници БиХ у УН изгледа су заборавили на потребу да морају да консултују конститутивне народе када су искористили ову прилику да ову иницијативу предложе која је благо речено провокативна. Више од једне трећина грађана БиХ се противе овој резолуцији, а томе и сведоче демонстрације којима је присуствовало на хиљаде људи што значи да су ови потези чисто политичке природе. Ово је намерно кршење злоупотребе мировног споразума, ово је нечувена злоупотреба. Несагледице су последице овога, а не може се икључити могућност да се криза прелије из оквира БиХ и узрокује нестабилност широм Балкана. Невиђено је цинично и да овај невороватан документ предлаже Немачка која је у Другом светском рату починила највећи и најгори геноцид у историји човечанства, који ће бити вечно забележен у историји човечанства. Први пут након Другог светског рата немачки авиони су учествовали 1995.године су учествовали у бомбардовању Сарајава. Резолуција је документ која нема ништа са наведеним циљем сећања на жртве из рата 1995. године и нема ништа са постизањм помирења у БиХ. Јасно је да аутори документа покушавају да искористе Генералну скупштину и овим документом усмере историјске токове у своје сврхе и своје интересе. Овај документ ни на који начин не доприноси помирењу БиХ и ако буде стављен на гласање овај документ може да изазове ланчану реакцију у целом свету. Присетимо се само колико многи имају костура имају у ормарима и колико туге постоји - рекао је Небензја.
На седници се обратио и Шмит
Кристијан Шмит, високи представник кога Република Српска не признаје истакао је како је он гарант мира у БиХ, што се ипакс хондо његовим поступцима и не може сматрати истинитим.
Наиме он је рекао његов задатак да спречи нестабилност у БиХ, те је срамно окривио Републику Српску за ескалацију ситуације у БиХ.
- Претње по БиХ постоје јер представници РС континуирано говоре о отцепљењу, одвајању ентитета од државе. Додик је недавно изјавио да Бошњаци могу имати 25 посто територије. Неки су то схватили као простор за етничке инциденте. Претње по територијални интегритет постоје. Само један је пример да се Цвијановић која је прихватила позиве да се блокира административна линија између два ентитета, што подразумева кршење Дејтонског мировног споразума. Као високи представник сматрам да БиХ може доћи у стање политички нестабилности, али то се може спречити враћањем на Дејтонски споразум, поготово кад Европска унија нуди пут интеграција. Сматрам да је криза изазвана лидерством РС-а - навео је Шмит.
Обраћање Жељке Цвијановић
- Председништво Босне и Херцеговине, дјелује као колективни трипартитни шеф државе и у то тијело сам изабрана из Републике Српске, једног од два ентитета која чине Босну и Херцеговину - рекла је она.
Подсетила је да се друга два члана Председништва Босне и Херцеговине бирају се из другог ентитета, Федерације БиХ.
- То јасно показује да Босна и Херцеговина није једна изборна јединица када је у питању избор заједничких институција на нивоу БиХ. То такође говори да је Устав БиХ, односно Анекс 4. Дејтонског споразума, пажљиво конципиран тако да успостави систем са два ентитета са високим степеном аутономије и три конститутивна народа, као и са важним механизмима подјеле власти. Ови механизми гарантују свим конститутивним народима заштиту од мајоризације и равноправно учешће у управљању земљом.
- Такав принцип једнакости је примењен за одржање мира. Желела бих да истакнем критична питања која оптерећују БиХ, али прво да кажем да се ставови БиХ често тенденциозно приказују. Република Српска не крши Дејтонски споразум нити међународно право. Напротив, залаже се за стриктно придржавање Устава БиХ, као дела уговора, који већину надлежности оставља у рукама два ентитета и сваком од три конститутивна народа обезбеђује механизме заштите њихових права. Такође, поштовање међународног права значи да високи представници морају бити именовани у складу са процедурама утврђеним Анексом 10. Дејтонског споразума и деловати у оквиру прописаног мандата.
Цвијановић је додала да изазови са којима се последњих година суоачава БиХ представљају претњу да поремете мир у целом региону те спречавају помирење у народима.
- Српска се противи злоупотреби и заобилажењу наших институција и одредби Устава као што је, на пример, то случај са актуелном резолуцијом о дану сећања на Сребреницу. На припреми ове резолуције за гласање на Генералној скупштини УН ради се без икаквих претходних консултација и одобрења од стране релевантних и надлежних институција БиХ - истакла је српски члан Председништва БиХ.
- Већина изазова се користи у разним манипулацијама, коју користе разни актери који поново желе написати Дејтонски устав. Уплитање у унутрашње демократксе процесе, претње силом, непоштовање владавине права и међународног права, те мешање у изборе... У средишту сваког спора налази се то што према Дејтону БиХ може да фунцкионише консензусом. Нажалост док се срспки и хрватски предтавници боре за поштовање Дејтона, Бошњаци се боре за централизацију - рекла је Цвијановић те додала да су неретко подржани од стране Запада.
Цвијановића је рекла да су високи представници претежно на страни Бошњака те да крше Дејтонски споразум.
- Поједине стране дипломате у БиХ и Шмит који позира као неки хибрид, нешто између колонијалног гувернера и модерног деспота и све више има тенденцију да се уплиће у демократске процесе доношења одлуке у БиХ. Оно је подигло политички консензус који се подстицао напредак БиХ у ЕУ... Он је од суштинског значаја за одржавање мира у нашој држави.
Цвијановић је истакла да се на сличан начин задире и у унутрашња питања и тако ОХР помаже у њиховим постпуцима.
- Чак је и резолуција пример како мешање страног фактора подрива стабилност.
Цвијановићева је додала како Лагумџија подржава непоштовање Председништва БиХ. Нацрт је намерно сакривен од јавности и о њему Предсендиштво није ни гласало - рекла је Цвијановић, те доладала да немера која стоји иза ње, све само не бенигна.
Цвијановићева је напоменула како Зукан Хелез и Рамо Исак редовно имају запаљиве изјаве у којима отоворено помињу војне сукобе и позивају на насиље.
- Треба рећи да ове отворене претње Шмит и страни амбасадори ретко осуђују. Пре само две седмице полицијске снаге су у Зеници ухапсиле две особе за које се сумња да припадају исламистикој заједници у ФБиХ. Такође кориштење полигона у БиХ је омогућено особама које се доводе у везу са вехабијским покретом.
Цвијановића је истакла да је БиХ међу европским земљама имала највише становника који су отишли да воде покрете џихадиста у Ираку.
- Владавина права је у седишти ЕУ интеграција, а њени представници иситичу важност њеног поштовања, а Шмит добија тек благи прекор због кршења истих. Наиме он не одговара ни једној инситуцији, Влади или суду. Нејасно је како се ово може уклопити у било који концепт владавине права - рекла је она.
Поменула је и вођење судског поступка против Милорада Додика и Лукића. Додала је и санкције од стране САД и ВБ које се користе за застрашивање.
- Сви који одбију да се повинују Шмиту, неминовно постаје мета санкција.
Цвијановић је истакла да је ово кршење права и да нема сумње да је то претња стабилности и миру у БиХ.
- Поред свега наведеног, настављају се напори да се бирачима у БиХ ускрате права. Иако најављена као техничка измена, она је заправо политичка одлука и доводи цели изборни процес у БиХ. Шмит је и овај пут прекршио Дејтонски споразум - додаје.
ЦИК сада може да заобилази суд пошто јој је Шмит дао право да кажњава свако кршење његовог Изборног права, појаснила је Цвијановић.
- Када су Народна скупштина и изабрани представници предузели кораке, Шмит и његови саучесници су запретили принудном сменом. Лишавањем званичника и њиховох надлежности бирачи су лишени парава. Сваки пут када Шмит наметне неку одлуку то дестабилизује БиХ - рекла је Цвијановић.
Додаје да се поступци Шмита требају што пре осудити и окончати.
На почетку седнице било је речи о ситуацији у БиХ током деведестих година, тачније о рату који је резултирао успостављањем Дејтонског споразума.
Како се могло чути на почетку УН није потписник Дејтонског споразума, али да раде све на одржавању мира у БиХ.
Представник Србије на овој седници је Марко Ђурић.
Седница је заказана на иницијативу Русије, која је као разлоге навела нарушавање безбедносне ситуације и ризике подривања Дејтонског мировног споразума, а биће одржана у 16 часова по локалном времену.
Српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић званично је затражила обраћање на седници Савета безбедности УН путем видео-линка. Цвијановић ће у Њујорку објаснити како Бошњаци резолуцијом о Сребреници крше Устав и законе БиХ, пренео је раније РТРС. Такође, Сједињене Америчке Државе су упутиле захтев Савету безбедности да се на седници обрати и Кристијан Шмит.
Како су "Новости" писале у публици ће на овој седници по први пут седети српске жртве рата у БиХ.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (3)