И ТУЖБАМА ХОЋЕ ДА ОЦРНЕ СРБИЈУ: Анализа "Новости" - Која је позадина наступа Приштине и Сарајева на међународној сцени

Срђан Мишљеновић

03. 05. 2024. у 13:30

ПРИШТИНА јуриша ка чланству у Савету Европе, а политичко Сарајево свим силама гура резолуцију о Сребреници на позорницу Уједињених нација. Оба ова, наизглед парелелна процеса, одвијају се уз здушну подршку великих сила које се појављују као ментори. Коначан циљ је да се од Србије и српског народа наплате све "муке".

И ТУЖБАМА ХОЋЕ ДА ОЦРНЕ СРБИЈУ: Анализа Новости - Која је позадина наступа Приштине и Сарајева на међународној сцени

Фото Новости

Председница привремених приштинских институција Вљоса Османи отворено је поручила да ће, чим се докопају места у СЕ, бити створена могућност да породице несталих Европском суду за људска права у Стразбуру поднесу тужбу против Србије. Паралелно с тим, лажна држава, злоупотребљавајући попис на КиМ, прикупља податке о последицама "ратних дешавања", с намером да од Београда у неком тренутку затраже и исплату одштете.

За разлику од Приштине, која у овом тренутку сања столицу у УН и многим међународним организацијама, па није могла да покреће процесе без подршке "пријатељских земаља", Босна и Херцеговина је већ покушавала да Србију изведе на "клупу". Уколико у Генералној скупштини буде усвојена резолуција о геноциду у Сребреници, а велике су шансе да се то догоди, бошњачки политичари помињу да ће у том случају ревидирати тужбу против Србије за геноцид и затражити ратну одштету. Наруку им иде и то што документ, којим се на српски народ удара жиг "геноцидни", гурају велике светске силе.

Фото: Принтскрин РТС

Османијева у УН

Идеја о тужби против Србије већ је једном пропала, 2017. године. Тада је Међународни суд правде у Хагу одбацио захтев за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије за агресију и геноцид, уз образложење да Председништво БиХ није донело јединствену одлуку. Процес ревизије је покренуо Бакир Изетбеговић, тадашњи бошњачки члан Председништва БиХ, јер је те 2017. истицао рок за жалбу на раније одлуке Међународног суда у Хагу.

Додик: Пет милијарди против

ПОСТОЈИ могућност да представници више од пет милијарди људи у свету не буду уз резолуцију. Значи, једна драматична мањина би подржала резолуцију, без обзира на то што су ту САД. Али, "за" неће бити Русија, Кина и многе земље - каже председник РС Милорад Додик.

Наиме, још 2007. Међународни суд у Хагу је пресудио да Србија није одговорна за геноцид у Сребреници који су починиле војне снаге Републике Српске, али да "сноси одговорност за неспречавање геноцида". Бошњачки политички лидери, на челу са Изетбеговићем, видели су шансу у новој ревизији тужбе, пошто је у међувремену у Хагу донета пресуда против генерала Ратка Младића. Међутим, суд је одбио ревизију тужбе за ратну одштету коју је БиХ тражила од Србије.

Како се приближава одлука о резолуцији о Сребреници, тако и бошњачки политичари све гласније помињу ратну одштету.

- Без обзира на епилог гласања о резолуцији ми ћемо на све друге начине и даље тражити надокнаду ратне штете, као и обнову ревизије пресуде против Србије - поручује Елмедин Конаковић, министар спољних послова БиХ, који се са својим амбасадром Златком Лагумџијом прилично ангажовао да се документ о Сребреници нађе на Ист Риверу.

Из Републике Српске одбацују било какву причу о могућој ревизији тужбе против Србије, и поручују да на ову тему никад неће бити постигнут консензус и јединствена одлука у институцијама БиХ. Председник РС Милорад Додик каже да се ништа не може покренути у име БиХ ако за то не постоји усаглашен став Председништва БиХ:

- БиХ не може тражити ни тужбу, ни било какву одштету.

Међутим, Жељко Будимир, министар за научно-технолошки развој и високо образовање РС и професор међународних односа, каже за "Новости" да постоји реална опасност од ревизије тужбе:

- То је могуће посебно у актуелним околностима, где више нема ни трага међународном праву. Па, циљ резолуције није решавање некаквих проблема, како они кажу, већ отварање политичких и правних процеса против Републике Српске, Србије и српског народа. И то је у позадини резолуције, као и отварање Пандорине кутије којом треба да се поништи сав напредак који се десио између народа и држава Србије и БиХ.

Према његовим речима, када је реч о формалним процедурама око ревизије тужбе, то је тешко да се деси, али, како истиче, уколико знамо како су доношене пресуде у Хашком трибуналу за геноцид и Суду БиХ, онда се јасно види да су сви процеси увезани.

- На основу пресуда Хашког трибинала тражила се основа да би се донела резолуција о геноцииду у Сребреници. Пре тога је пропао покушај у Савету безбедности, па се сад иде у Генералну скупштину. Не доноси се то због моралне сатисфакције, већ због дискредитације једног народа, у овом случају српског. Циљ је избацивање српског народа из политичко-историјске позиције коју је остварио Дејтонским мировним споразумом - појашњава Будимир.

Он нема сумње да ће након резолуције дефинитивно почети правна кажњавања српског народа, Србије и Републике Српске.

- Будите сигурни да ће се два правна процеса дешавати након резолуције. Један је стриктно примењивање "Инцковог закона" којим ће се кажњавати негирање геноцида у БиХ. Након тога иду тужбе против Србије. Варамо се ако мислимо да ту постоје рационални елементи који треба да говоре о суживоту и помирењу у БиХ. 

ЛАГУМЏИЈА САОПШТИО ДА ЈЕ ФИНАЛНИ ТЕКСТ УПУЋЕН председнику гс УН и сталним мисијама

Уз Сребреницу дописали - историјски догађај

АМБАСАДОР Босне и Херцеговине при Уједињеним нацијама Златко Лагумџија изјавио је да је "након више кругова инклузивних консултација, финални предлог резолуције о Сребреници" упућен председнику Генералне скупштине УН и свим сталним мисијама у УН.

У односу на првобитну верзију текста, који су "Новости" прве објавиле, нема суштинских измена. Остале су ставке у којима се тражи да 11. јул буде Међународни дан сећања, злочин у Сребреници се назива геноцидом и тражи се кажњавање свих који га негирају.
Промена има у тачки два, која сада гласи:

- Осуђује се без резерве свако порицање геноцида у Сребреници као историјског догађаја и позивају државе чланице да очувају утврђене чињенице, укључујући и кроз своје образовне системе, развијањем одговарајућих програма, такође у знак сећања, у циљу спречавања порицања и искривљавања чињеница, те појаве геноцида у будућности.
Новина је да је убачено да је Сребреница "историјски догађај", као и да се сада користи термин "спречавање порицања и искривљавања чињеница", а у првој верзији је писало "спречавање ревизионизма".

Фото АП

Предлог резолуције, о којој би Генерална скупштина требало да гласа током маја, довео је до заоштравања ситуације у БиХ, јер је текст припремљен без знања Републике Српске и заправо само уз сагласност Бошњака. Србија је повела снажну дипломатску офанзиву, указујући на погубне последице усвајања таквог документа. Главни спонзор резолуције је Немачка. С. С. Р.

 

БОНУС ВИДЕО:

СРАМНИ АУТОШОВИНИЗАМ ОПОЗИЦИОНИХ МЕДИЈА: Не смета им када Србе треба жигосати као геноцидан народ

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

УЗНЕМИРУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ЂОРЂЕСКУА: Румунија као капија у рат – НАТО база претња миру и суверенитету