БРИТАНЦИ ПОНОВО ЛАЖУ НА ШТЕТУ СРБИЈЕ: Огласио се Стејт департмент о смени Габријела Ескобара
СТЕЈТ департмент је демантовао да је заменик помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију и изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар разрешен дужности, наводећи да ће Ескобар у наредним недељама, у оквиру редовне ротације, добити нову функцију.

Габријел Ескобар, Фото ЕПА
Портпарол Стејт департмента је, у одговору на питање Танјуга да ли може да потврди вест коју је објавио британски портал Фронтлајнер да је Ескобар разрешен дужности, истакао да су наводи уредника портала Фронтлајн Вудија Џимшитија лажни и да Ескобар није разрешен са функције.
- Све каријерне дипломате у иностранству ротирају се сваке једне до четири године, што је редовна пракса. Као дипломатски службеник, Ескобар је на својој садашњој функцији био три године, а требало би да пређе на свој следећи задатак у наредним недељама. До заказане транзиције, он остаје на дужности заменика помоћника секретара у канцеларији за европска и евроазијска питања, као и специјалног изасланика за питања западног Балкана - наведено је у одговору Стејт департмента Танјугу.
Стејт депармент истиче да је Џимшити недавно дао низ изјава о Ескобару које су "проверљиво лажне".
- Упркос томе што Џимшити тврди супротно, супруга заменика помоћника секретара Ескобара никада није добила средства од Министарства спољних послова Србије. Такође, заменик помоћника америчког државног секретара нема било какве породичне везе са наводним партнером у тексашкој адвокатској фирми "МцГиннис Лоцхридге ЛЛП" - истичу у Стејт депарменту.

Фото: Схуттерстоцк/Илустрација
Додају да је неодговорно објављивати такве неистине и неосноване гласине, као и да дезинформације представљају изузетну претњу за демократска друштва, трују друштвени дискурс, погоршавају поделе и представљају претњу по националну безбедност САД и њихових савезника и партнера.
- Сједињене Америчке Државе снажно подржавају дијалог уз подршку ЕУ као пут за постизање мирног и продуктивног односа између Косова и Србије. У потпуности смо усклађени са нашим европским партнерима и наставиц́емо да играмо активну улогу у подршци дијалогу - поручују из Стејт департмента.
Британски портал Фронтлајнер у недељу је објавио да је заменик помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију Габријел Ескобар разрешен дужности изасланика САД за Западни Балкан након истраживања тог медија у ком су, како се тврди, "откривени потенцијални сукоби интереса и доведен у сумњу Ескобаров дипломатски интегритет".
Портал је такође навео да је контроверза око Ескобара почела извештајем тог магазина од 22. марта, у којем су "изнете тврдње о финансијским везама између Ескобарове породице и српских државних органа", што, како се у тексту оцењује, "доводи у сумњу неутралност америчког изасланика у осетљивом дијалогу Косова и Србије".

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)