СИЈЕВИХ ШЕСТ ТАЧАКА ВЕЛИКА ПОТПОРА СРБИЈИ: Анализа "Новости" - Које су кључне поруке документа који су потписали Вучић и Ђипинг

А. РОВЧАНИН

10. 05. 2024. у 07:00

СРБИЈА се противи свим облицима независности Тајвана и мешању у унутрашње послове Кине, поново истичући да неће ступати у званичне контакте са властима Тајвана на било какав начин. Две државе се супротстављају наметању било каквог решења коначног статуса "Косова". Све заинтересоване стране треба да у оквиру резолуције СБ УН 1244, путем дијалога и консултација постигну узајамно прихватљиво решење. У том процесу, суверенитет, независност и територијални интегритет Србије морају бити поштовани у потпуности. Кинеска страна подржава напоре за налажење компромисних решења на мирољубив начин које Србија предузима у преговорима са представницима Привремених институција у Приштини, позива на примену свих споразума постигнутих током дијалога, као и ефективно обезбеђивање верске и културне баштине на том подручју. Формирање Заједнице српских општина је важан део Бриселског споразума из 2013. године и мора бити реализован.

СИЈЕВИХ ШЕСТ ТАЧАКА ВЕЛИКА ПОТПОРА СРБИЈИ: Анализа Новости - Које су кључне поруке документа који су потписали Вучић и Ђипинг

Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

Ове ставке из Заједничке изјаве о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери, коју су потписали председници Алексадар Вучић и Си Ђинпинг, јасно показују да ће Пекинг чврсто бити уз Београд који се суочава са све већим притисцима да се одрекне дела територије. Историјски документ који је Кина потписала једино са нашом земљом поставио је чврсте темеље политичкој сарадњи, што је још једном потврдио и Вучић рекавши да му је Си пренео да можемо да рачунамо на Кину у Уједињеним нацијама поводом свих питања која се тамо покрећу.

- Две стране ће се узајамно чврсто подржавати у питањима од виталног државног интереса на основу принципа поштовања државног суверенитета, територијалног интегритета и немешања у унутрашња питања других држава. Српска страна је поново потврдила да је развој пријатељских односа са Народном Републиком Кином један од главних стубова њене спољне политике - наводи се у документу уз оцену да се међународно право и Повеља УН морају поштовати.

Такође, две стране позивају на равноправан и уређен мултиполарни свет и универзално корисну и инклузивну економску глобализацију, инсистирају да све земље, без обзира на величину, буду третиране као једнаке, супротстављајући се хегемонизму и политици моћи, као и свим облицима унилатерализма и протекционизма.

Фото: AP Photo/Darko Vojinovic

 

Директорка Центра за азијске студије и професорка Факултета политичких наука Драгана Митровић указала је за "Новости" да је потписан један оквирни споразум, који би требало да значи заједнички рад на остварењу неких будућих пројеката и договорених послова, који је и мотивишући, али и обавезујући за Кину и за Србију.

- Ту је много могућности, много простора да се ти оквири, сада потписани на политичком нивоу, испуне конкретним садржајима, а они уједно значе и позив на један напоран, континуиран рад, како би заиста дошло до тога да ти планирани, зацртани формати сарадње, пројекти буду испуњени конкретним активностима, поготово са наше стране, да они буду остварени на начин да наши интереси буду остварени - рекла је Митровићева.

Фото: Принтсцреен/Пинк

Драгана Митровић, професорка ФПН

Она подсећа да "иницијатива коју је лансирао председник Си има за идеју или стратегију изградње заједнице са заједничком будућношћу за човечанство и она је покренута заједно са предлогом о изградњи глобалне развојне, безбедносне и цивилизацијске идеје и све то се спроводи кроз иницијативу "Појас и пут".

- Кинеска замисао је да је свет оптерећен бројним проблемима, ратовима, сукобима, сиромаштвом, неједнакошћу и да пролази кроз изузетно велике изазове који се, како они кажу, дешавају једном у стотину година, и да је потребно наћи заједничка решења до којих се длази кроз сарадњу како би се нашли одговори за изазове. Она подразумева да се изгради свет будућности који би био инклузиван, да укључује велике, мале, сиромашне, развијене земље, да се води рачуна о екологији, да се обезбеди мир, просперитет, безбедност... Те вредности мир, једнакост, демократичност за све подразумевају мултиполарни свет, да ће државе бити једнаке. Кина сматра да фер однос, праведан, демократичност у међународним односима треба да постоје и позива све земље да поштују међународно право. Ова иницијатива значи одбијање унилатерализма, подразумева слободу у економског пословању... Србија прихвата да заједно са Кином гради заједницу будућности и свим другим земљама које би прихватиле ову иницијативу, Србија сад даје свој допринос очувању мира и још ће се интензивније укључити у иницијативу "Појас и пут" - навела је Митровићева.

Горан Николић из Института за европске студије сматра да је потписивање изјаве о учешћу у заједници будућности нешто што је изненадило стране посматраче.

- Многи то виде као неку врсту алијансе, што мислим да је претерано. Ради се о покушају Пекинга да уобличи један свеобухватни светски поредак у коме би се моћ тренутног хегемона редуковала. Ту је и пуно концепата који подразумевају отвореност, залагање за здраву животну средину, глобализацију и вин-вин стратегију у сфери економских односа, онда један правичан свет, подељену безбедност, како они то називају - објаснио је Николић.

Срђан Барац из Центра за друштвену стабилност сматра да је званично дефинисан ниво пријатељства Србије и Кине, који међународној арени шаље поруку јединства, мира и пријатељства између две државе.

- Снажна је порука што се тиче наше тренутне борбе у Генералној скупштини УН. Није случајно одабрано да 25 година од једне трагедије, НАТО бомбардовања и болне успомене за наше две државе, буде дан када ће Си посетити Србију. То је једна порука да у међународним односима постоје тренуци који се не заборављају.

У Заједничкој изјави наводи се и да "кинеска страна високо цени резултате које Србија остварује у укупном економском и друштвеном развоју и побољшању животног стандарда и радује се успешном унапређењу развојних планова Србије као што је "Скок у будућност - Србија 2027".

Договорен нови сусрет

ДОГОВОРЕНА је и даља комуникација Сија и Вучића, телефоном, писмима и новим сусретима. Лидер са истока је позвао колегу из Србије да дође у посету Кини што је Вучић и прихватио, са задовољством. Србија је једна од три европске земље, уз Мађарску и Француску, које је Си посетио током ове турнеје. Он је у нашој земљи био 2016. године и после осам година је дошао опет. Ако се узме у обзир да је била корона и да две године није излазио из земље, види се да је ова посети и "бржа" него што показује време.

Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић је истакао да је посета кинеског председника Србији поред економске димензије има и једну још важнију спољнополитичку димензију, јер је високи гост стигао у тренуцима притисака на Србију:

- Ми се налазимо већ неколико година у једној врло тешкој ситуацији, нама са свих страна спочитавају. За све смо црна овца. Сада трпимо две врсте притиска, везано за Косово и Сребреницу. И сад замислите када нам дође један од најмоћнијих људи света у том тренутку. Он је дошао и због себе, али је дошао и због нас. Можда се то поклопило случајно, можда није. Али за мене је то у овом тренутку симболички посматрано важна посета.

У документу који су парафирали Си и Вучић пише и да ће "две стране користити нову фазу висококвалитетног развоја иницијативе "Појас и пут", заједно реализовати постигнуте договоре са Трећег форума за међународну сарадњу "Појас и пут", продубити и проширити сарадњу у областима, као што су економија и трговина, инвестиције, наука и технологија, иновације, дигитални сектор, као и информације и комуникације, заједно очувати безбедност пројеката и особља предузећа, што ће допринети стварању основе за изградњу заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери.

Вето јак адут

КИНА је стална чланица Савета безбедности Уједињених нација и има право вета. Иако га не користи често и углавном око питања која су везана за Тајван, недавно је употребила ову моћ. Она је заједно са Русијом у марту блокирала нацрт резолуције СБ УН о блискоисточном сукобу коју су предложиле САД, у којој се наводи потреба за тренутним прекидом ватре, али се не позива на то. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (33)

УЗНЕМИРУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ЂОРЂЕСКУА: Румунија као капија у рат – НАТО база претња миру и суверенитету