ПРАВЕ МУЗЕЈ ОД ШТАБА ТЕРОРИСТА: У Кончуљу одају почаст злочинцима - Оне који су убијали српске полицајце и данас величају и зову "херојима"
ПРЕДСЕДНИК Националног савета Албанаца Невзад Лутфиу најавио је преко друштвених мрежа отварање музеја у кући у Кончуљу у близини Бујановца, где је у току сукоба пре више од две деценије био смештен главни штаб такозване Ослободилачке војске Прешева, Медвеђе и Бујановца (ОВПМБ).
Он је позвао своје пратиоце да у понедељак 20. маја дођу на свечано отварање музеја уз поруку „Не знамо куда ћемо, ако не знамо одакле смо дошли“.
Музеј-кућа се, не случајно, отвара на дан када је пре 23 године потписан "Кончуљски споразум", чиме се постиже договор о окончавању сукоба између ОВПМБ и српских државних снага безбедности на југу централне Србије.
Те 2001. године команданти ОВПМБ потписали су "Изјаву о демилитаризацији", а три дана касније Влада Србије је објавила изјаву "Амнестија је излаз", чиме су и коначно окончани сукоби. Две деценије касније Албанци са југа Србије не одустају од тога да ове терористичке снаге називају ослободиоцима и величају их у свакој прилици.
Бројни су споменици, споменобележја, а у Великом Трновцу постоји у близини стадиона музеј Ридвана Ћазимија - капетана Лешија који је предводио ОВПБМ и који је убијен - у коме се налазе џип у коме је страдао, радни сто, униформа и други лични предмети. У његовом родном Трновцу се о њему говори као хероју, а нема куће у којој није окачена његова фотографија.
Координационо тело
МЕСЕЦ дана од почетка сукоба формирано је Координационо тело за југ Србије, које и данас постоји и на чијем челу је тада био Небојша Човић. Циљ је био хитан престанак сукоба који је уз посредовање НАТО и међународне заједнице окончан почетком јуна 2001. уласком српске војске и полиције у Копнену зону безбедности (КЗБ). Појас широк пет километара уз линију са Косовом и Метохијом контролисала је до тада паравојна формација која је себе називала Ослободилачком војском.
Чини се да албански политичари у јеку кампање за локалне изборе и даље користе име капетана Лешија и сукобе на југу Србије у политичке сврхе, те се утркују ко ће одати већу пошту "херојима", или како их они зову "мученицима", неславних сукоба у којима је страдало око стотину војника, полицајаца и цивила, те је њих 250 рањено.
Подсећамо, све је почело убиством тројице полицајаца код места Добросин у ноћи између 20. и 21. новембра 2000. године, када је званично почео сукоб између државних снага безбедности и наоружаних Албанаца окупљених у такозвану Ослободилачку војску Прешева, Бујановца и Медвеђе (ОВПМБ) која је настала баш у овом селу. Наоружани Албанци су тог дана преузели контролу над неколико села као што су Кончуљ, Лучане, Добросин и Велики Трновац, стигавши до предграђа Бујановца. Тамо је после неколико дана одржан састанак две владе, СРЈ и Србије, а на југ земље упућене су додатне снаге полиције и војске од којих су формиране Здружене снаге безбедности (ЗСБ).
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)