РАФАЛИ У СРБЕ КАО ПРЕПОРУКА ЗА НАТО: Такозвано Косово добило статус придруженог члана у парламентарној скупштини Алијансе

М. Станојковић

28. 05. 2024. у 10:46

ЗА саботажу дијалога са Београдом, неиспуњавање потписаних споразума и свакодневни терор над српским народом Приштина је награђена још једним степеником више у међународним организацијама.

РАФАЛИ У СРБЕ КАО ПРЕПОРУКА ЗА НАТО: Такозвано Косово добило статус придруженог члана у парламентарној скупштини Алијансе

Фото Принтскрин

Овога пута, парламент тзв. Косова унапредио је статус у Парламентарној скупштини НАТО из посматрачког - у статус придруженог члана. Одлука је донета јуче, на пролећном заседању у Софији, без консензуса, против је једино гласала Мађарска, док је 14 чланица ПС било уздржано. Придружени члан постала је и Малта.

Осим посланика земаља које нису признале једнострано проглашену независност лажне државе - Шпанија, Румунија, Словачка и Грчка, руку "за" нису подигле ни делегације које признају тзв. Косово - Француска и Италија. Наши представници, који су дан раније писмом затражили да се статус тзв. Косова у ПС НАТО не мења, захвалили су свим земљама које су показале разумевање за аргументе Србије и одолеле притисцима.

- Посебну захвалност изражавамо делегацији Мађарске, која је изричито гласала против ове одлуке - наводи се у саопштењу српске делегације. - Нашим представницима није било омогућено да се јаве за реч пре гласања, нити након потврђивања. Напомињемо да нисмо били консултовани током процеса доношења ове одлуке. Резултати гласања показују да није било консензуса и сви смо сведочили веома опасном преседану.

Према наводима наших представника, овим потезом награђени су "добро планирани, континуирани, систематски и широко распрострањени етнички мотивисани напади на српско цивилно становништво", због којих је 15 одсто Срба напустило територију КиМ у последњих годину дана - а 212.000 српских и других неалбанских интерно расељених лица никада се није вратило.

- Додатно су погоршани услови за живот сваком Србину на КиМ. Они већ живе у условима који су у потпуности неприхватљиви у данашњој Европи - живе као у гету. Награђен је Аљбин Курти за све једностране потезе које је спроводио током последњих неколико година, на које су га упозоравали ЕУ, НАТО и други међународни фактори. Додатно су охрабрене привремене институције у Приштини да не спроводе постигнуте договоре, укључујући и формирање Заједнице српских општина, што је обавеза од пре 11 година. Прекршена је и Резолуција 1244 Савета безбедности УН и сви досада постигнути договори у оквиру дијалога Београда и Приштине.

Курти је унапређење статуса искористио за нове провокације.

- Уочи 25. годишњице ослобођења Софија, главни град државе која је пре 25 година отворила ваздушни простор НАТО авионима у походу на Србију, сада је била место састанка на коме смо направили важан корак у евроатлантским интеграцијама, упркос кампањи Србије - навео је Курти.

Коментаришући ову одлуку, директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић упитао је Запад "какаве су то санкције против Приштине, када је од тренутка када су "уведене" добила визну либерализацију, учествује на свим међународним скуповима и напредује ка одређеним међународним организацијама.

- Да ли су унапређеним статусом награђени за упуцавање Срећка Софронијевића, Драгише Гаљка, браће Стефана и Милоша Стојановића? Да ли су овај статус заслужили због годишњице насилног упада и преузимања општина на северу КиМ, које држе противно вољи већински српског народа на северу, који даноноћно малтретирају и обесправљују или можда тај статус заслужују тиме што 12 месеци забрањују улазак српске робе на КиМ? Да ли је одбијање Приштине да више од 11 година не формира ЗСО заправо заслуга за статус придруженог члана у ПС НАТО? Као што смо на делу видели да никакве гаранције ни ЕУ ни НАТО не важе када су Срби у питању, тако сведочимо још једном суноврату вредности зарад нечијих геополитичких интереса на простору Западног Балкана - таксативно је побројао Петковић.

Парламентарна скупштина НАТО је институционално одвојена од Алијансе, али служи као важна веза између ове војне организације (чијем чланству Приштина тежи) и парламената земаља чланица. То је трансатлантска интерпарламентарна организација која окупља националне парламенте 32 земље чланице НАТО. Осим делегација држава НАТО, у њеним активностим учествују и делегати из 10 придружених држава, четири придружене медитеранске земље, као и осам парламентарних делегација посматрача. Придружени чланови, међу којима су и Србија и Босна и Херцеговина, могу да учествују у скоро свим активностима одбора и пленарним седницама, да износе резолуције и амандмане, али немају право да гласају о извештајима и резолуцијама, нити доприносе њеном буџету.

Хисени: Нису нас спречили

ПРЕДСЕДНИК делегације тзв. Косова у ПС НАТО Дритон Хисени је поводом позитивног гласања навео да су то "добре вести за Косово" и да је "до напретка статуса дошло након неколико година одличне сарадње између Скупштине Косова и Парламентарне скупштине НАТО".

- Од јуна 2014. године били смо представљени као посматрачка делегација. Бројна писма и континуирани напори српске делегације, али и других политичких актера у Београду, нису успели да спрече Косово да унапреди свој статус - поручио је Хисени.

Османи: Корак ка чланству

ПРЕДСЕДНИЦА тзв. Косова Вљоса Османи најавила је да ће сада уложити напоре ка чланству у НАТО.

- Захвална сам посланицима Парламентарне скупштине НАТО који су гласали за унапређење статуса Косова у придружену чланицу. НАТО је судбина Косова и ово одобрење ће омогућити да се чује глас "најпро-НАТО народа". Наставићемо са нашим савезницима напоре да напредујемо ка чланству у НАТО - написала је Османијева на платформи "Икс".

Приштина је 2022. године затражила убрзано чланство у НАТО, желећи да искористи ситуацију у Украјини.

Од јануара 55 напада

У ПРИЛОГ приштинским заслугама за напредовање на међународној сцени говори и податак да је само од почетка године забележено 55 етнички мотивисаних напада на Србе на КиМ. Последњи у недељу, када је у дворишту породице Ђузић у Могили постављена ручна бомба. Само неколико дана пре тога, група албанских младића каменовала је Основну школу "21. новембар" у Гојбуљи. Током 2023. било је 179 напада на наше сународнике, у 2022. је регистровано - 150.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

УЗНЕМИРУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ЂОРЂЕСКУА: Румунија као капија у рат – НАТО база претња миру и суверенитету