ЗАЈЕДНИЧКИ СА ВУЧИЋЕМ ОДОЛЕЋЕМО ПРИТИСЦИМА: Интервју - Ивица Дачић министар полиције и лидер социјалиста
ИЗБОРИ јесу локални, али то не значи да људе на локалу не интересују најзначајнија национална и државна питања. Они желе да знају какву политику би опозиција водила на националном плану. Ствари најбоље функционишу када локалне и државне власти раде заједно.
Ово је у интервјуу за "Новости", уочи избора за Београд и општине широм Србије праћених великим темама, рекао министар полиције и лидер социјалиста Ивица Дачић, који у изборну трку иду са Српском напредном странком.
Опозиција најављује велике промене из Ниша и Новог Сада...
- Они су, према њиховим изјавама, већ победили, а ми ћемо да сачекамо шта ће народ да каже. Огромна разлика између нас и њих је у томе што смо решили да идемо у широком фронту, јер имамо заједничке циљеве без обзира на неке разлике које постоје у нашим програмима, да покажемо да ћемо имати и чврсту националну и државну политику, али и разумну политику која ће омогућити да у следећем периоду остваримо све оно што се тиче развојних пројеката на челу са ЕКСПО 2027.
Да ли вас је са СНС увезала бојазан да би СПС могао да остане испод цензуса у великим центрима?
- Тренутно је цензус три одсто, а наш објективни резултат је много вреднији од тога. Није реч о неким резултатима или страху за поједина одборничка и посланичка места, него о синергији једног заједничког осећаја који постоји. Подсетићу да је на изборима било скоро три одсто гласова, који су били неважећи, јер су људи заокружили број један и два на листи, односно СНС и СПС. Не треба бацати те гласове, него треба једноставно све то спојити и мислим да су људи добро реаговали на заједничку листу. Нема ту никаквих примедби на да ли сад неко ту руши свој идентитет, нити од стране СНС нити од стране СПС. И то је највећа добит свега тога јер ћемо у крајњој линији имати један велики напредак и у броју гласова, и зато што нас притисци на Србију терају да идемо заједно, јер ћемо само тако имати снаге да се одупремо свим нападима.
На гласању у УН скоро све земље ЕУ су подржале Резолуцију о Сребреници. Да ли је време да се окрећемо неким другим партнерима?
- Није нам Европа окренула леђа, она никада није ни била за нас. Али, да се разумемо. Овде је реч да ми нисмо гајили илузију да ће сада неке западне земље да промене своје становиште. Али, схватили смо где нам је велики резервоар пријатеља. То су државе Африке, Азије, Пацифика, Кариба, Латинске Америке. Када погледате 84 државе које су гласале за резолуцију, половина је скоро из западног света. Сада треба да посветимо пажњу онима које су нас подржали. Ако ми треба да уведемо санкције Русији, Белорусији, Кини, Никарагви, Венецуели, Сирији, Северној Кореји, Еритреји,онда нећемо имати ниједан глас. Ми ћемо наравно да сарађујемо са ЕУ, докле годи је то у нашем интересу, а ако наши национални интереси буду угрожени, ту се онда наш одговор зна. Лако је наћи разлоге да не уђемо у ЕУ, хајде да нађемо начине да у њу уђемо.
А, да ли наш интерес да идемо у ЕУ престаје са измењеним поглављем 35 које пред Србију ставља ултиматум - нема чланства док не признамо Косово?
- Познато је да ЕУ у разне акте и мерила убацује делове одређених докумената за које нико не зна шта оне конкретно подразумевају. Тако је било и раније када се говорило о правно обавезујућем споразуму између Београда и Приштине о нормализацију односа. У сваком случају, ниједан политичар не би прихватио ултиматум да признамо Косово да бисмо постали чланови ЕУ. Наравно, причамо о актуелним политичарима на власти, а не онима који би евентуално дошли на власт антисрпском политиком. Са друге стране, свима је јасно да више стварно немамо где са тим одлагањем формирања Заједнице српских општина и у том погледу мислим да је и сама ЕУ свесна шта можемо, а шта не можемо да прихватимо и да у том смислу неће предлагати нешто што једноставно није реално.
Нема наметања директора
КАДА ће бити изабран нови директор полиције? Спекулише се да ће вам га СНС наметнути и тако "везати" руке...
- СПС и СНС не функционишу по принципу наметања. Директор полиције има своја овлашћења, он је веома важан део МУП и наравно има велику улогу у координирању и руковођењу целим тим системом. Али и све друге јединице имају своју улогу. Одредио сам да Драган Васиљевић као помоћник директора полиције руководи радом полиције, док се не изабере директор, а надам се да ћемо у скорије време радити на именовању директора полиције и расписати конкурс. Ако буде потребо, именоваћемо и још неке руководиоце у систему МУП.
Само дан после Резолуције о Сребреници имали смо отворену претњу из САД, да ако Република Српска иступи из БиХ, она више неће постојати. Да ли је Србија спремна да помогне РС ако крене путем самосталности?
- За подношење ове резолуције није било сагласности трочланог председништва БиХ и тиме она апсолутно није легитиман документ. Када је реч о Дејтонском споразуму, сигурно да ће сада прича ићи ка томе да се оспорава постојање Републике Српске, због тога што је то "геноцидна" творевина. Како ће, да ли ће се и у ком смеру даље одвијати односи у БиХ зависиће између осталог и од односа остала два народа према српском народу. Став Београда је познат, поштује Дејтонски споразум и Републику Српску у БиХ и никада неће дозволити укидање РС, како је председник Александар Вучић и рекао неколико пута.
Да ли би грађани требало да страхују од наставка рата црногорских кланова? Недавно је полиција спречила атентат на Луку Бојовића...
- Полиција и тужилаштво заслужују похвале, јер су брзо реаговали и спречили атентат. Све информације су указивале на то да се то заиста и припремало. Тај случај показује колико су важни стална будност и добро организован систем. Не мислим само на сарадњу безбедносних служби и МУП него и унутар различитих јединица полиције. Дуго смо на удару неких од најмоћнијих међународних криминалних група. И када сам раније био министар полиције говорили смо о томе да нећемо дозволити да Београд буде поприште обрачуна разних црногорских криминалних кланова. Циљ је да грађани имају поверење у полицију и да то буде у правом смислу речи народна милиција. Драго ми је да и поред свега овога што се дешава, није било ниједног тешког кривичног дела које није расветљено у Београду у последњих неколико месеци. Грађани треба да имају поверење у полицију, не зато што ја то кажем, него зато што је Србија, упркос глобалном расту криминала и даље једна од најбезбеднијих земаља у Европи.
Ипак, још није до краја расветљено убиство девојчице Данке Илић, чије тело још није пронађено. Има ли икаквог помака?
- За сада нема никавих новости у том случају. Сви раде свој посао.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
РАЗВОДИ СЕ ЧЕДА ЈОВАНОВИЋ После 25 година брака: "И даље је волим, свакоме је тешко на свој начин"
ПОЛИТИЧАР Чедомир Јовановић потврдио је да је у фебруару поднео захтев за развод брака од супруге Јелене Јовановић.
21. 12. 2024. у 16:32
Коментари (0)