БУДУЋНОСТ СРБИЈЕ НА ЛИСТИЋИМА: Грађани данас излазе на локалне изборе у 89 градова и општина

М.Станојковић - С.Ровчанин Томковић

02. 06. 2024. у 07:00

СРБИЈА данас бира нову локалну власт у 89 градова и општина, а право гласа има 4,4 милиона грађана.

БУДУЋНОСТ СРБИЈЕ НА ЛИСТИЋИМА: Грађани данас излазе на локалне изборе у 89 градова и општина

Фото: Танјуг

Врата бирачих места за Београђане, Нишлије, Новосађане, Суботичане...биће отворена од седам часова, а могућност да заокруже жељену опцију са гласачког листића имаће до 20 часова. Ипак, свако ко се затекне у просторији пред истек сатнице за изјашњавање, имаће могућност да искористи бирачко право.

Телефони

МИНИСТАРСТВО државне управе и локалне самоуправе отвориће данас од седам до 20 часова телефоне,

преко којих грађани могу добити информације о уписима у изводима из Јединственог бирачког списка. Бројеви
телефона су 011/2641-497, 011/3643-990, 011/3643-991 и011/2685-344.

По већ устаљеној процедури, на гласање се долази са личном картом или пасошем, док позиве, које су грађани добијали претходних дана са обавештењима где су им бирачкаместа, не морају донети на пункт за изјашњавање. Прилиском уласка на бирачко место, прво се УВ лампом проверава да је бирач већ негде гласао, затим даје документ и проверава се да ли је у бирачком списку, затим се гласачу на прст наноси

невидљиви спреј (на основу њега лампа открива да ли је право већ искористио), добија листић, одлази иза паравана, гласа, убацује га у кутију и напушта просторију за гласање.
У Београду, Нишу и Пожаревцу, грађани ће добити по два листића. У овим местима се осимза градске парламенте, гласа и за општинске скупштине. У престоници у свих 17, Нишу пет,а у Пожаревцу у једној општини. Највише гласача има у Београду, њих 1.602.112, у Новом Саду их је 339.223, Нишу 226.266, Суботици 125.456... Новина у односу на парламентарне илокалне изборе у децембру је да људи који су након 3. јула 2023. године променили пребивалиште сада неће имати право гласа на новим адресама, већ на старим. То значи да ће око 52.000 људи, уколико жели да гласа, морати да путује до старих бирачких места. Ова одлука је лишила права да се изјасне око 10.000 грађана, јер на местима где су раније живели нема избора, а у онима где сада станују има, али они не смеју ту да гласају.

Београђани ће за градску власт гласати други пут у пет месеци, јер после изјашњавања у децембру нико није сакупио већину да формира власт, па се иде на "репризу" избора за 110 одборника. За ова места, изборну трку водило је 14 листа.

Новосађани имају могућност да бирају између 14 опција за 78 одборничких места, док је у Нишу 11 понуда за попуну 61 столице у градској скупштини...

Може и уз пса водича

НА бирачка места слепи и слабовиди могу ући са псом водичем.

- Сви објекти у којима се налазе просторије одређене као бирачка места, без обзира на то да ли су у јавној
или приватној својини, док траје гласање сматрају се објектима у јавној употреби, а у смислу Закона о кретању
уз помоћ пса водича. То значи да особа која има пса водича може са њим доћи на гласање - одредила је
Републичка изборна комисија. - Бирачки одбор је дужан да особама које се крећу уз помоћ пса водича
обезбеди слободан приступ објекту у коме се налази бирачко место као и самом бирачком месту.
Такође, особе које не когу да попуне листић услед инвалидитета или неписмености, могу имати помагача
приликом гласања.

Изборе ће пратити посматрачка мисија ОЕБС коју чини стални посматрачи - 11 смештених у Београду, као и 18 надзорника који су распоређени на девет локација у Србији. Посебно за ове изборе ангажовали су још 160 људи. Канцеларија ОЕБС, ОДИХР ће посматрати цео изборни процес - отварање бирачких места, гласање, бројање, сабирање резултата и изнеће процену о томе да ли је процес прошао у складу са међународних

стандардима. ЦеСИД има више од 500 контролора на бирачким местима у Београду, Нишу и Новом Саду.

У КОЈИМ МЕСТИМА СЕ ГРАЂАНИ ДАНАС ИЗЈАШЊАВАЈУ: Бирају од севера до југа

ГРАЂАНИ се данас изјашњавају за градски парламент у Београду, али и Ваљеву, Вршцу, Зрењанину, Јагодини, Кикинди, Нишу, Новом Саду, Панчеву, Пожаревцу, Сомбору, Сремској Митровици, Суботици, Ужицу, Чачку и Нишу.

Гласаће се и за скупштине општина: Ада, Алексинац, Алибунар, Апатин, Ариље, Бач, Бачка Паланка, Бачка Топола, Бачки Петровац, Бела Црква, Беочин, Бечеј, Бољевац, Босилеград, Бујановац, Врбас, Врњачка Бања, Горњи Милановац, Жабаљ, Житиште, Ивањица, Инђија, Ириг, Кањижа, Ковачица, Ковин, Мали Иђош, Нова Варош, Нова Црња, Нови Бечеј, Нови Кнежевац, Опово, Оџаци, Пећинци, Пландиште, Прешево, Рашка, Рума, Свилајнац, Сврљиг, Сента, Сјеница, Србобран, Сремски Карловци, Стара Пазова, Сурдулица, Темерин, Тител,
Тутин, Чајетина, Чока и Шид.
Бираће се одборници у 17 градских општина - Чукарица, Нови Београд, Палилула, Раковица, Савски венац, Стари град, Вождовац, Врачар, Земун, Звездара, Барајево, Гроцка, Лазаревац, Младеновац, Обреновац, Сопот, Сурчин.
У Нишу ће бити одржани избори за одборнике пет општина у том граду - Медијана, Палилула, Црвени крст, Пантелеј и Нишка бања, а у Пожаревцу и за градску општину Костолац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (11)

Како се рај на земљи ПРЕТВОРИО У ПРАВИ ПАКАО