КАКО ЈЕ ЂИЛАС РАНИЈЕ ГОВОРИО О ЛИТИЈУМУ? Довео Рио Тинто, подржавао пројекат, а сада потпуно "окренуо плочу"

Novosti online

15. 07. 2024. у 12:46

Лидер ССП-а Драган Ђилас данас оштро критикује ископавање литијума, а некада га је здушно подржавао и говорио како је то велика развојна шанса за Србију.

КАКО ЈЕ ЂИЛАС РАНИЈЕ ГОВОРИО О ЛИТИЈУМУ? Довео Рио Тинто, подржавао пројекат, а сада потпуно окренуо плочу

Политика

Као један од лидера, а касније и председник ДС-а, директно је учествовао у довођењу Рио Тинта у Србију.

У интервјуу листу „Недељник“, од 19. октобра 2017. године, Ђилас је изјавио: „Ево, потврђено је да је код Лознице откривено друго по величини налазиште литијума у свету и највеће у Европи. Хајде да причамо о концесији на те руднике, али да фабрика батерија буде код нас, зато што су оне у свим мобилним телефонима и електричним аутомобилима. Зар то није шанса за Србију? То ће да запосли хиљаде и хиљаде људи и направи бренд од наше земље. Замислите у сваком мобилном телефону или у аутомобилу део на коме пише „Made in Serbia". То су теме које су нам данас потребне, а не да људи који не подржавају ову власт обраћају пажњу на то шта каже Вучић, Весић и Мали“.

Дакле, не само што је, као један од најутицајнијих људи бивше власти, учествовао у довођењу Рио Тинта у Србију, од 2001. године када су започели преговоре са Рио Тинтом, до 2004. године, када им је тадашња власт дала истражна права, као и 2006. када су променили Закон о рударства на начин да свако ко има истражна права мора да добије и право на експлоатацију, већ је он и 2017. године и даље подржавао овај пројекат.

Тај став је потврдио и 2023. године, између осталог, 20. априла 2023, у емисији „Директно са Мињом Милетић“ на каналу Јуроњуз: „Ја се залажем не за забрану ископавања литијума, него да у овој ситуацији када не постоји технологија за коју ја знам да може да се литијум вади, да ми не можемо то да урадимо без последица. Али ја верујем да је то шанса за нас, врло велика развојна шанса. Развојна шанса, тако је. Када уђемо у ЕУ, будемо близу њима, онда ћемо имати стандарде који тамо важе. Ако буде могао да се вади литијум у Немачкој, моћи ће да се вади и у Србији. Значи то ништа није спорно. Данас, по ономе што знамо, по оним сликама које гледамо, по рудницима у свету, то је много већа штета него корист. Људи, технологија напредује из дана у дан. Ја сам сигуран да ако је литијум потребан, а потребан је јер ће се све више ићи на батерије, ја сам сигуран да ће се у свету направити технологија која ће омогућити вађење литијума без загађивања животне средине“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РОДНА РАВНОПРАВНОСТ: Непоколебљива енергија једнакости међу половима