ВУЧИЋ НА ОБЕЛЕЖАВАЊУ 29 ГОДИНА ОД "ОЛУЈЕ": Неће више бити погрома, мрак је пред зору најгушћи (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствовао је обележавању Дана сећања на злочиначку акцију "Олуја" у Лозници и поручио да је потребно да се окупимо око идеје која се зове - Србија као држава.
На "Новостима" можете да пратите државну комеморативну церемонију поводом Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у злочиначкој акцији "Олуја".
Чак 30.000 људи окупио се на стадиону Лагатор у Лозници.
Председник Србије Александар Вучић стигао је на стадион "Лагатор" заједно са председником Српске Милорадом Додиком и српском чланицом Председништва БиХ Жељком Цвијановић. На стадиону су и председник премијер Милош Вучевић, Народне скупштине Ана Брнабић и чланови владе, као и председник Владе АП Војводине Маја Гојковић.
Вучић: Највеће етничко чишћење на тлу Европе од Другог светског рата до данас
Председник Вучић изјавио је да је 10 година како на свечан начин држимо помен и кажемо неку реч о ужасном злочину и највећем етничком чишћењу на тлу Европе од Другог светског рата до данас. Каже да данас можемо да кажемо целом свету шта мислимо, шта осећамо и шта је истина.
- Окупљамо се да обележимо велику српску трагедију, велику несрећу. И 10 година то радимо без изузетка, иако увек имате "важније ствари". А ми никада ипак нисмо имали важнију ствар од овога. Дани сећања и туге због изгубљене деце, али и дани поноса. Они који нас нападају, који се радују својој великој победи никада неће моћи да разумеју да није победа када акцију водите на тенку, а на њему амерички амбасадор Питер Галбрајт, а суочавате се са женама, децом и старцима на тракторима. Они кажу "опет ћете на тракторе", а не разумеју да је трактор именица мученика, дивних и поштених људи који су морали да напусте своја огњишта. Нисте баш тако храбри, помагали су вам ови моћнији - рекао је председник.
Каже да су покушали да нас унизе усвајањем резолуције којом би нас прогласили за геноцидан народ.
- Говорили су не, не, не, то је због индивидуалних злочина. Не! Хтели су да нам ставе жиг геноцидног народа. Ја знам како је било пре 12 година, политичари нису хтели ни да кажу ништа да се не би замерили некоме. А ми смо се у УН пред целим светом супротставили најмоћнијим силама света! И рекли: Доста је било! Доста је било притисака на мали, слободарски народ! И показали смо како једна мала земља може да их победи - истакао је Вучић.
Ми нећемо никоме да служимо, служимо само свом народу и својој земљи, и то се никада неће променити, рекао је председник на шта је поздрављен аплаузом.
- Данас живимо неке друге вредности, искривљене и накарадне. Хоће да нас науче да је "воук" покрет будућност, да када буду трчали на Олимпијади, они други могу да возе и мотор. Да у боксу мушкарац може да туче жену. Ми нисмо за те вредности! Поштујемо вас, али хоћемо да имамо своју земљу и своје вредности - рекао је он.
Вучић је рекао да морамо мењати себе, да више учимо и радимо, како бисмо наставили да побеђујемо.
- Као што је Миле рекао, сваки пут када је Србија расла, они су нас нападали. И не морам ја да вам кажем, отворите њихове медије, све што они нападну, то је добро за Србију. Видели сте данас и јуче, набављају Хрвати од Американаца ХИМАРС-е. Замислите да смо ми нешто слично набавили. Рекли би да се Србија спрема за рат и сукобе. А ја да питам зашто су набавили ХИМАРС-е. Аустрија и Србија су две неутралне земље. Сигурно нису због Аустрије - рекао је председник.
Истакао је да ћемо и ми набавити нове системе наоружања, и још једном је запитао због кога су набавили то оружје.
- Ми морамо напредовати, морамо да се мењамо још брже и више. Без нашег рада и труда нема напретка за ову земљу! Драги крајишници, вама хоћу да се захвалим. Да вам се захвалим на томе што сте увек били уз своју Србију. И што сте допринели изградњи модерног друштва и државе Србије од када сте у њу дошли - рекао је председник.
Вучић им се захвалио што Србију воле исто као и они који су у њој рођени, и нагласио је да нема разлике међу Србима.
- Србин је исти био он из Книна, Пирота, Приштине из Лознице. Никада нас нећете поделити нити уништити српски народ! А онима који се подсмевају тракторима, да поручим - Неће више бити ни погрома, ни прогона, ни трактора. Гарантујем вам као председник Србије. А нашој браћи на КиМ да поручим: "Мрак је пред зору најгушћи!"
Председник додаје да су три фактора најважнија - под један, Србија је данас поносита земља достојанствених људи, и није ничији патуљак ни патрљак.
- Под два, у Србији се данас много боље живи, и морамо себи постављати велике циљеве да сустигнемо оне који су стотинама година били испред нас. И под три, морамо да се ујединимо, бар да разумемо елементарне националне циљеве, да нам држава иде напред. У складу са тиме, вечерас драги пријатељи, народе, да вам се захвалим, јер ви нисте дошли овде због личних интереса, нити сте остали по кафићима. Нисте дошли овде да рушите своју државу, већ да подржите своју земљу, своју Србију и Српску. Увек је лако бити против некога, увек је тешко бити за некога, за своју државу - истакао је Вучић.
Додаје да терор и погром никада нећемо заборавити.
- Нека живе наши Крајишници, хвала вам на огромној подршци. Ово је скуп народа који воли Србију, воли Српску, воли српски народ. Много вас волим, хвала вам на свему! Живела Српска, живела Србија - рекао је председник, на шта је поздрављен громогласним аплаузом.
Додик: Наши гробови нас подсећају на тугу
Председник Републике Српске Милорад Додик је поручио да верује да би погром био заборављен, да није било једног човека који је пре 10 година покренуо иницијативу за обележавање страдања - Александра Вучића.
- Сећам се пре 10 година да смо се договорили да заједно обележавамо датуме из наше прошлости, датуме који су најчешће датуми страдања. И када видим овај скуп, поред туге, осећам и понос. У колонама и стратиштима отишао је читав један народ - рекао је он.
Наши гробови нас подсећају на тугу, а споменици наших масовних страдања, које гледамо по федерацији, више су скаламерија и покушај нових понижења, рекао је Додик.
- У Бихаћу је 1939 године било 57 одсто Срба, а данас има 35 Срба. И шта је то? Који је то злочин? То је геноцид у континуитету. Оно што су усташе радиле и говориле током великог рата, десило се на крају деведесетих - казао је председник РС.
Истакао је да морамо ићи даље, али не смемо заборавити и изгубити сећање.
- Поносан сам и на декларацију Свесрпског сабора, која је рекла да сви префикси који су се стављали пред име српског народа морају бити одбачени. Нема босанских или хрватских Срба, већ постоји јединствен српски народ - рекао је он.
Када нападају Србију и Србе, онда је једино истинито да нам боље иде, истакао је Додик.
- Данас гледамо масовне нападе на Србију и председника Вучића, на Србију која се дигла. Не очекујте само да вам држава да, борите се за државу. Ако тога нема, нећемо успети. Окупимо се око идеје која се зове Србија као држава, и Република Српска као држава. Ако будемо подељени и мали, онда ћемо поново бити лак плен - казао је Додик.
Он каже да је данашњи скуп доказ да нису успели да нас униште.
Насташа Баста-Ђорђевић: Отац препешачио више од 100 километара само да би нас нашао
Наташа Баста-Ђорђевић, избегла из села Курјак, а данас директорка основне школе у Дебрцу, рекла је да је најлепше године провела у малом селу у срцу Лике, и да никада није веровала да ће живот да јој се промени из корена.
- Већ око шест ујутру видела сам колону трактора који пролазе. Људи су свраћали и тражили освежење, и једна жена ми је рекла да јутро нећемо дочекати. "Усташе су кренуле од Госпића, већ су пала српска села, пробијена је прва линија" - присетила се Баста-Ђорђевић.
Два или три дана смо ишли само напред, тек после неколико дана нас је стигао отац, рекла је она.
- Пешке је препешачио више од 100 километара, само да би нас нашао. Сећам се и дела колоне који су гађали на Петровачкој цести. И дан данас се сећам мириса паљевине и пуцања. Наша агонија се наставила и до Бањалуке, још неких четири или пет дана. Путовање је трајало пуних 10 дана, до Банатској Карађорђева, једног сеоцета близу Зрењанина где смо примљени - рекла је Баста-Ђорђевић.
Истакла је да је захвална држави Србији која јој је омогућила да се образује, и да стекне знање педагога.
- Од 2001. године почела сам да радим као педагог у школи, сада сам директор те исте школе. Имам дете које носи име по свом стрицу, њеном деди, који је дао свој живот на крају, јер је изгубио здравље. Од првог дана је био на аеродрому Батајница, где је преживео бомбардовање. А био је и у заточеништву на аеродрому Плесо, нисмо ни мислили да ће се вратити - рекла је она.
Додаје да се бол никада неће смањити, и да пустош у срцу ништа не може да надомести.
- Али опет, живот иде даље, нашли смо свој кров у држави Србији, и само вас молим све да се ово никада не заборави. Да се учи о страдању српског народа. Да нам се никада више не понови, живела Србија - закључила је Баста-Ђорђевић.
Исповести преживелих
На бини су приказани и снимци преживелих из Олује, који су сведочили о нападу хрватских снага.
- Закључате кућу последњи пут, гурате кваку да проверите да ли сте закључали. И нисте свесни да последњи пут улазите у ту кућу. А неко други ко је отварао ту кућу касније је то радио на други начин, ногом... - рекла је једна жена.
- Ја и даље имам кључ своје куће - рекао је један преживели.
Интонирање химни Републике Српске и Србије
Са бине на Лагатору су интониране химне Републике Српске и Србије, Моја република и Боже правде.
После интонирања химни, почео је програм на ком је изнет историјат и хронолошки описани догађаји који су претходили погрому Срба.
Минутом ћутања одата је пошта свим страдалим.
Патријарх Порфирије: Кључ свих наших недоумица је светосавски програм, а одбрана од свих напада косовски завет
Патријарх Порфирије и старешине СПЦ служили су помен страдалима и несталима у злочиначкој акцији "Олуја".
Патријарх Порфирије је рекао да смо се данас окупили како бисмо се сетили браће и сестара који су убијани и протерани са својих вековних огњишта.
- Да и овде, на крвљу плаћеној грудви српске земље, потврдимо своју веру у мир и слободу. Да покушамо да разумемо шта је генијални Шантић хтео да стваралачки протумачи и наговести када је пре једног столећа певао нама, о нама: "Ми пут свој знамо, пут Богочовека, и силни, као планинска река, сви ћемо поћи преко оштра кама. Све тако даље, тамо до Голготе, и када нам мушке узмете животе, гробови наши - бориће се с вама" - цитирао је патријарх.
Само када упознамо Христа, и када се и поред слабости трудимо да живимо по његовим правилима, видећемо како јесте и како треба да буде, истиче он.
- Једино што нас може одржати је пут Богочовека. Ако се будемо држали тог пута, заиста много више од наде има за нас и за нашу децу. Биће и снаге, даће Бог. Мир свој остављам вам, мир свој дајем вам. Овим речима Христос је тешио ученике и апостоле, али и све потоње следбенике, молећи се за наше пострадале, и тако одужујући најсветији дуг који имамо према њима - нагласио је патријарх.
Претходно, Вучић је обишао реконструисану касарну "Поднаредник Момчило Гаврић" у Лозници.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"
ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.
11. 01. 2025. у 15:28
Коментари (0)