МЕСАРОВИЋ: Србија чврсто стоји на светској инвестиционој мапи
Нова министарка привреде каже да је искуство у раду са Милошем Вучевићем за њу било веома драгоцено јер се, како признаје, научила највећим животним и пословним вредностима, а пре свега преданом и посвећеном раду без одустајања. У Новом Саду је годинама водила финансије и инвестиције, и често била у „мушким ципелама” радећи на највећим инфраструктурним пројектима. У ексклузивном интервјуу за „Дневник”, она говори о најважнијим задацима и плановима Министарства привреде, увођењу нових програма за помоћ привредницима, припреми за пројекат Експо 2027, али и њеним личним очекивањима и о томе како се снашла у новој улози.
Шта се од Вас очекује у једном од најважнијих ресора Владе Србије, који Вам је поверен?
- Пре свега, имам превелика очекивања од саме себе, али сматрам да су достижна јер сам по природи упорна и верујем да снови могу да се остваре уколико сте довољно упорни, вредни и радни. У досадашњем раду имала сам сјајне узоре у председнику државе и премијеру Владе РС, који су ми утемељили вредности којима треба тежити и циљевима које треба остварити. Политика коју спроводе и начин на који воде нашу државу, научио ме је да нема одустајања, стајања, предаје, и да не постоји степеник на који не можемо да се попнемо, уколико смо довољно вредни и посвећени раду. Научили су ме да су сви наши грађани, квалитет њихових живота и животни стандард, једини циљ за који радимо и за који се боримо. Имам апсолутно јасне смернице, задатке и очекивања, како од стране председника Владе тако и од стране председника државе. Боримо се за свако ново радно место, за нове инвестиције, али и за то да инвеститори који већ јесу у нашој земљи не смање интензитет својих улагања, већ напротив, да континуирано улажу, повећавају обим производње и услуга, и отварају нова радна места. Боримо се за већу привредну активност микро, малих и средњих предузећа, али и за све предузетнике којих је, према последњим подацима, преко 340 хиљада.
Новосадски новинари се сећају када је председник Србије Александар Вучић, приликом отварања Ковид болнице, питао „где је госпођа Адријана, која је задужена за успешну реализацију”... Како данас изгледа Ваша сарадња са председником и на шта сте у Новом Саду посебно поносни?
- За мене је то била највећа и једна од најдражих похвала које сам икада добила. У питању је био један од најзахтевнијих пројеката на којем сам радила. Надам се да ни председник није заборавио на тај тренутак. Сарадња са њим је једноставна - рад и резултати! То су сва очекивања. Када је у питању Нови Сад, поносна сам на све што је урађено. Градоначелник Вучевић је од 2012. године направио потпуни преокрет и променио слику Града. Поносна сам на све што је урађено.
Србија се позиционирала као регионални лидер у привлачењу страних директних инвестиција, и једна је од најбрже растућих економија у Европи. Шта је то што се још може урадити у циљу повећања привредне активности?
- Србија је већ преузела место апсолутног лидера када је у питању привлачење страних директних инвестиција, тај тренд настављамо и уједно се боримо за даљи раст и напредак. Србија се у претходних 12 година у потпуности променила и постала развијена земља која је препозната и на светској инвестиционој мапи. 2012. године, Србија је имала милијарду евра страних директних улагања, а 2023. године рекордних 4,5 милијарди евра страних директних улагања. Од стопе незапослености од чак 25,9%, данас смо стигли до стопе незапослености 9,4%. Тежимо да ове године будемо још бољи у односу на пројекције раста. И верујем да хоћемо, упркос свим изазовима.
Који је Ваш први задатак као министарке привреде?
– Мој први и једини задатак јесте да се борим за све интезивнију привредну активност и још снажнију економију наше државе. Улога Министарства привреде једна је од кључних и најзначајњијих. Исто тако и једна од најзахтевнијих. Министарство привреде ће у наредним данима изаћи са сетом од десет нових програма, који су припремани од како сам на месту министра, а у договору са председником државе и председником Владе. Увели смо много великих новина, повољних и добрих прилика за микро, мала и средња предузећа, али и један снажнији замајац за предузетнике и подршку њиховој активности и раду. Први пут, износ бесповратних средстава ће бити чак 50 процената (за Програм опреме и Програм за прерађивачку индустрију) у односу на претходне године када је износио 25 %. Желимо да дамо још интезивнију подршку привредној активности. Желимо да покажемо да апсолутно имамо слуха за оно што је привреди потребно, а то су бесповратна или додатна повољна средства за даљи развој њихових пословања. Тиме се директно јача и економија државе, а не само пословни резултат рада предузећа. То је двосмерна улица и морамо се у њој често сретати и разговарати, чинити и даље све што побољшава привредни амбијент и економију.
Долазите ли у свој родни град или сте постали Београђанка?
– Имам заиста много обавеза и жао ми је што не могу да нађем довољно времена да проведем са својом породицом и пријатељима. На срећу, до мог Новог Сада могу да скокнем за 36 минута брзим возом. Сви моји разумеју колико сам посвећена послу, имам њихову пуну подршку. Моја породица апсолутно подржава политику председника Александра Вучића и поносни су што сам неко ко је мала карика у спровођењу те политике. Мала, али јако посвећена.
Раније су се најчешче чуле критике како држава фаворизује стране инвеститоре у односу на домаће привреднике. Шта планирате да предузмете тим поводом?
– Економија државе је економија свих наших грађана, а резултати пословања предузећа или предузетника директно генеришу фантастичне и историјске резултате када је у питању стопа незапослености, животни стандард, просечна зарада, али и БДП који је на историјском нивоу. За нас не постоји мала или велика инвестиција, домаћа или страна. Све нам је једнако важно. Свако радно место нам је важно. Свет се суочава са великим изазовима, морамо бити мудри и искористити лидерску позицију наше земље коју је створио председник Вучић.
Оно чему ћемо се додатно окренути јесте подршка микро, малим и средњим предузећима и предузетницима, а према последњим подацима, у нашој земљи је регистровано преко 340.000 предузетника.
Да ли ће у склопу програма подршке за привреду који најављујете бити неких новина, и каквих?
– Програми које ћемо расписати потпуно су нови, креирани према садашњим показатељима и приликама. Са потпуно новим импулсом ка многим гранама, индустријама. Посебне линије подршке биће за женско предузетништво, али и за самохраног женског родитеља. Први пут, кроз програме ћемо подржати процес дуалног образовања, тако што ћемо финансијски стимулисати послодавце који учествују у програму Дуалног образовања и пружају практично знање ученицима и студентима чиме се побољшава квалитет кадрова у будућности. Посебан програм намењен је и прерађивачком делу лова и риболова, али подржаћемо и винаре и произвођаче других дестилата. Такође, први пут ћемо одобрити бесповратна средства у висини од 100% за старе уметничке занате. Програм жене на селу радимо у сарадњи са Министарством за бригу о породици, где ћемо одобрити бесповратна средстава у износу од 100% и то је нешто што је потпуно ново и верујем да је ово само почетак успешне заједничке сарадње са министарком Милицом Ђурђевић Стаменковски. Захваљујем јој се веома овом приликом. Наравно подржаћемо и прехрамбену и прерађивачку индустрију са програмима кроз набавку опреме и механизације.
Посебно ћемо подржати развој предузећа и наше грађане на Косову и Метохији, на шта сам веома поносна, а определили смо и средства за финансирање појединачног пројекта подршке у Републици Српској.
Након свих ових програма и пласмана средстава, који ће у укупном износу бесповратних средстава, средстава Фонда за развој и пословних банака износити чак 5,5 милијарди динара, очекују нас нови, на којима радимо у сарадњи са Европском инвестиционом банком и Француском развојном агенцијом.
Како ћете у светлу глобалних економских изазова успети да додатно унапредите привредну активност, и сачувате и мале привреднике и оне највеће компаније?
– У министарству на чијем сам челу мора бити довољно снаге да у што већој мери инкорпорирамо у мере државе и оно што је најзначајније за даљи развој индустрије, уз подједнако разумевање и уважавање свих наших привредних субјеката, без обзира на њихову величину не занемаривши ни мање, ни велике, ни највеће. Нама су сви наши привредни субјекти важни и за све морамо имати што више разумевања. Додатно ћемо тежити да спојимо мале са великим привредним субјектима, на начин да буду део ланца добављача великих компанија. Уложићемо напоре да малим компанијама помогнемо и подстакнемо их да постану извозно оријентисани субјекти, директно или као добављачи извозних компанија. Свака карика у ланцу је једнако важна и не сме се потценити нити занемарити како би привреда функционисала у пуном капацитету. Уколико неку од карика прескочимо, занемаримо или запоставимо, ланац се не окреће и не фунцкионише. Паралелно са овим процесом, морамо подизати капацитете индустријских зона, спремно дочекивати инвеститоре, стране или домаће, јер сви су добродошли. Највећа светска имена су се одлучила за отварање својих погона у нашој земљи, почев од оних радно интезивних, до највећих имена у домену високе технологије. И данас наши људи, наша деца, раде у истраживачко – развојним центрима и управо они креирају високотехнолошке проиводе. Србији је то највећи понос, а због тога је наша земља и додатно препозната на светској инвестиционој мапи.
Надам се да ћемо у будућности мудро искористити природне потенцијале наше земље који могу бити снажан замајац за нашу привреду и даљи развој наше земље.
Како ће Србија изгледати до 2027. године?
– Као земља будућности! И сви радимо за то и пратимо визију председника Александра Вучића. Експо 2027 једна је од наших највећих развојних шанси. Експо је резултат дванаестогодишњег рада, труда и непрекидне борбе за нашу земљу. Пројекти који ће бити реализовани до 2027. године широм Србије, уз политичку и економску стабилност, учиниће Србију земљом будућности!
(Dnevnik.rs)
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)