НЕМАЧКА СЕ РАДУЈЕ: Копаћемо литијум, имамо га више него што смо очекивали (ФОТО)

Биљана Ристивојевић

29. 08. 2024. у 10:22

У АЛТЕНБЕРГУ, у Рудним планинама Саксоније, Немачке, најављено је ископавање литијума.

НЕМАЧКА СЕ РАДУЈЕ: Копаћемо литијум, имамо га више него што смо очекивали (ФОТО)

Фото: Принтскрин

Најтиражније и најчитаније немачке новине "Билд" пишу да би ускоро рудари могли поново да запевају рударску народну песму „Steigerlied“ јер немачка рударска компанија Zinnwald Lithium GmbH жели да изгради рудник литијума под земљом, што би значило оживљавање овог краја и отварање нових радних места.

До 2030. године Европска унија жели да покрије десетину својих потреба за стратешким сировинама из сопствене производње, међу којима је и литијум који је хитно потребан за енергетску транзицију.

Резерве литијума у овом делу Немачке су веће него што се очекивало.

Поменута рударска компанија истраживала је претходне две године и дошла до закључка да уместо 125.000 тона литијума, колико су мислили да има, количине се процењују заправо на 429.000 тона, саопштио је генерални директор Марко Ухлиг за Билд.
Компанија жели да производи до 18.000 тона литијум-хидроксида годишње – довољно за око 800.000 електричних аутомобила.

- На овај начин такође дајемо важан допринос транзицији енергије и мобилности, као и заштити климе - каже Ухлиг и додаје да је план да ископавање почне крајем деценије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година (ФОТО)

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)

ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.

23. 05. 2025. у 18:06

ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК Тешка судбина наше истакнуте глумице

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице

ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.

25. 05. 2025. у 13:31

Коментари (0)

МАЈКА ДВОЈЕ ДЕЦЕ БРУТАЛНО УБИЈЕНА У СВОМ СТАНУ: Сатима је мучена, а убио је човек којем је веровала