ГУЈОН УОЧИ МАКРОНОВЕ ПОСЕТЕ: Први министар одбране Србије је био Француз

Новости онлајн

29. 08. 2024. у 16:15

ДИРЕКТОР Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон је поводом посете француског председника Емануела Макрона подсетио на чињеницу да Србија и Француска имају дугу историју блиских политичких односа.

ГУЈОН УОЧИ МАКРОНОВЕ ПОСЕТЕ: Први министар одбране Србије је био Француз

FOTO TANJUG/ Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu

- Верујем да многима није познато да је први министар одбране Србије био Француз Иполит Монден, који је на позив председника Владе Кнежевине Србије, Илије Гарашанина 1861. године постављен на то место са циљем да направи модерну војску. Монден се истакао у одбрани Београда током турског бомбардовања 1862. године – каже Гујон.

Поред овог, Гујон истиче и пример тада будућег Краља Петра који се 1870. године борио на страни француске војске у рату против Пруске и за то био одликован за исказану храброст у борби.

- Важно је рећи да ће у делегацији француског председника Макрона, који данас долази у Србију, бити и Срба из Француске, који су њени држављани, а заузимају важна места у политичком животу те земље. То само показује да је укљученост Срба и Француза у политичке токове две земље обострана и да не датира од јуче – навео је он.

Гујон закључује да упркос томе што су односи две земље имали успона и падова, и то што их питање Косова и Метохије додатно оптерећује, данас захваљујући стратешкој сарадњи и одличним односима два председника, Вучића и Макрона, ти односи достижу врхунац од Другог светског рата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.

07. 11. 2025. у 14:04

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.

09. 11. 2025. у 13:28

Коментари (7)

ЈЕЗИВО: Хаг донео монструозну одлуку о генералу Младићу